Кіноскандал у Криму або як викинули з крісла генконсула РФ

Генеральне консульство Російської Федерації у Сімферополі нині «обезголовлене». Те, з якою оперативністю на Смоленській площі російської столиці відреагували на протести української офіційної влади, опозиції і звичайних громадян, мимоволі наштовхує на думку про невипадковість скандалу, спровокованого главою російської дипмісії на Сонячному Півострові напередодні курортного сезону.
Все почалося з заборони членам російської делегації йти на прем’єру художнього фільму “Хайтарма”, що розповідає про депортацію кримськотатарського народу. Заборона нібито виходила мало не з Кремля, а озвучив її особисто Володимир Андреєв, генконсул РФ.
На показ стрічки були запрошені військові льотчики і бойові товариші двічі Героя Радянського Союзу кримського татарина Амет-Хана Султана, чия незвичайна доля лягла в основу сюжету картини.
Після тривалої бесіди у генконсульстві РФ у Сімферополі кілька гостей, які прибули до Криму за рахунок організаторів прем’єри “Хайтарма”, навідріз відмовилися від наміру йти до кінозалу.
В інтерв’ю телеканалу ATR пан Андрєєв заявив, що Росія не могла бути представлена на прем’єрі фільму, що “спотворює правду про Велику Вітчизняну війну”. За його словами, “тема колабораціонізму і пособництва окупантам зобов’язана бути присутньою у всіх заходах”, які висвітлюють сталінську депортацію кримських татар.”Якби це був багатосерійний фільм. в якому з 20 серій 17 були б про подвиг радянського народу, радянських солдатів, легендарних льотчиків в роки війни, дві серії були б про питання співпраці з фашистськими окупантами осіб кримськотатарської національності, і завершальна серія – про депортацію, трагедію і державний злочин радянського керівництва, я б пішов на цей фільм і віддивився всі 20 серій. А так мені втрачати дві години абсолютно не мало сенсу”, – заявив російський дипломат.
Андрєєв підкреслив, що висловлена ним позиція узгоджується з позицією влади РФ. Генконсул уточнив: висловитися на цю тему він вирішив виключно для того, щоб “правда про Велику Вітчизняну війну лунала, у тому числі з тими епізодами, які чомусь 18 травня замовчуються”. “У цьому фільмі їх немає. Це саме тематика зради”, – сказав Андрєєв.
Співробітник льотно-дослідницького інституту ім. Громова, історик авіації Андрій Симонов підтвердив: на нього та інших членів російської делегації чинився неабиякий тиск. Генконсул РФ у Сімферополі настійно просив не відвідувати прем’єру фільму “Хайтарма”, оскільки присутність іменитих росіян нібито буде витлумачено так, немов ці люди “підтримують політичні вимоги кримських татар”. За словами Симонова, натиск з боку консула був досить сильним, а сама бесіда тривала близько години. При цьому Андрєєв натякав на якісь “інші заходи переконання”, підкресливши, що зараз говорить спокійно виключно з поваги до заслуг членів делегації.
У результаті на прем’єру пішли лише четверо з російських гостей: двоє льотчиків-випробувачів, внучка Амет-Хана Султана – Вероніка і сам Андрій Симонов.
Навмисно різкі випади російського дипломата не могли не викликати обурення і серед кримських татар, що населяють півострів, і серед їх одноплемінників у інших регіонах України. Не могли не помітити очевидний «прокол» російської дипломатії й різні політичні об’єднання, як помірного, так і правого спрямування.
Об’єднана опозиція “Батьківщина” без зволікання заявила: Росія повинна відкликати генерального консула Росії в Сімферополі Володимира Андрєєва, «професійні та етичні якості якого викликають сумніви і заподіюють шкоду дипломатичним відносинам між Україною і Росією. У Об’єднаній опозиції “Батьківщина” розділяють обурення Меджлісу образами, які допустив на адресу кримськотатарського народу генеральний консул Росії у Сімферополі Володимир Андрєєв”.
На думку опозиціонерів, висловлювання Андрєєва ображають честь і гідність репресованого кримськотатарського народу, виправдовують злочини сталінського режиму і розпалюють міжнаціональну ворожнечу.
“Кривавий терор сталінського режиму по відношенню до українського і кримськотатарського народів не підлягає виправданню – це документально доведені злочини. Варто також нагадати пану Андрєєву, що у 2009 році Організація з безпеки і співробітництва в Європі прирівняла сталінізм до нацизму та закликала до міжнародного засудження тоталітарних режимів”, – йдеться в повідомленні.
Муфтій мусульман Криму хаджі Еміралі Аблаєв закликав міністра закордонних справ України Леоніда Кожару в найкоротші терміни вжити відповідних заходів щодо генерального консула Росії у Сімферополі Володимира Андрєєва, який образив кримських татар. “Володимир Андрєєв звинуватив кримських татар у пособництві фашистам в ході Другої світової війни і назвав весь народ зрадниками. Звинувативши кримських татар у зраді, Володимир Андреєв заборонив радянським льотчикам відвідувати презентацію художнього фільму “Хайтарма” (“Повернення”). Образи до громадян України і до держави Україна він висловив повторно в інтерв’ю телеканалу АТР 21 травня, і підкреслив, що це позиція Російської Федерації”, – нагадав Муфтій Криму. «Ми закликаємо Вас вжити в найкоротші терміни відповідні заходи відносно генерального консула Російської Федерації у Сімферополі Володимира Андрєєва і попередити небажані для нашої держави наслідки”, – йшлося у зверненні.
Судячи з блискавичної реакції МЗС РФ і «добровільного» зречення В. Андрєєва посади, яка є предметом жадання для будь-якого з російських дипломатів (ще б пак: найтепліше з усіх територіальних утворень України плюс “рідний” Чорноморський флот поряд!), скандал навколо «Хайтарма» схожий на якусь багатоходову комбінацію.
Відомо, що згаданий вище Меджліс кримськотатарського народу на чолі з депутатом Верховної Ради України Мустафою Джемільовим перебуває з теперішнім намісником Криму Анатолієм Могильовим у прохолодних стосунках. Попередник і земляк теперішнього голови Ради міністрів АРК Василь Джарти (обидва походять з Макіївки Донецької області) був куди лояльніше до представників багатостраждального народу, позбавленого Сталіним своєї Батьківщини. Можливо тому що покійний Джарти був нащадком репресованих Вождем Народів приазовських греків…
Повернувшись до Криму після служби на посаді глави МВС України, Могильов надумав пересварити татар між собою. Приблизно так само він діяв, коли очолював Головне управління МВС України у Кримській автономії за часів Президента В. Ющенка.
Як і в будь-якому національному середовищі, у Криму швидко знайшлися такі, хто не в захваті від поглядів/плодів діяльності знаменитого радянського дисидента. «Колабораціоністи» взялися влаштовувати на півострові систематичні піші марші під девізом «Геть Мустафу!». Частина кримськотатарського населення – хто за «макіївські» гроші, хто за переконаннями – таки стала «коливатися».
Висловлювання ж генконсула Росії вмить об’єднали всіх татар. І тих, хто за Джемільова, тих, хто за його опонентів (читай, за генерала Могильова).
Чи знав пан Андрєєв про штучно затіяне «донецькими» міжтатарське протистояння? Звичайно, знав.
Не виключено, що дана Андрєєву «відмашка» з Першопрестольної, через яку гора взаємних докорів тюркомовних кримчан розвалилася, немов картковий будиночок, насправді – ознака намірів Росії зміцнити свій вплив на півострові. При цьому позбавивши його татарське населення від необхідності брати участь у нав’язуваній «макіївською зондеркомандою» мишачій метушні.
Наступник Володимира Андрєєва напевно почне свою діяльність у Криму з вибачень за «промашки» попередника. Можуть бути зроблені і кроки у напрямку налагодження взаємодії з дрібним і середнім кримськотатарським бізнесом. Щоб корінні жителі півострова відчули зацікавленість у збільшенні поставок до Криму російського продовольства і особливо безалкогольних/міцних напоїв. Все це в період курортного сезону з’їдається і випивається, притому що поняття «кримська гривня» ніхто не відміняв (тобто, місцеві націнки на харчі – карколомні!).
Новий генконсул постарається «змікширувати» й тертя між проросійськи налаштованими політпартіями і рухами. Причина непорозумінь банальна: одним, за “благословенням” В. Андреєва, грубі гроші щедро видавалися, інші відчували себе «пасинками», обділеними ласкою Матері-Росії …
Олег БАЗАК