Кіровоградському художньому музею передали конфісковану старовинну книгу (ФОТО)
Кіровоградському обласному художньому музею передали старовинну книгу «Земная жизнь Пресвятой Богородицы и описаніе святыхь чудотворных ея иконь, чтимыхь православною церковью на основаніи священнаго писаря и церковныхь преданій», Санкт-петербурзького видання 1903 року.
Як розповідають в прес-службі Волинської митниці ДФC, книгу намагались вивезти за межі України в березні 2017 року. Як «друкована продукція, що має ознаки старовини» була затримана за протоколом про порушення митних правил на митному посту «Ягодин»
Експертна комісія Волинської державної наукової бібліотеки ім. Олени Пчілки провела наукову експертизу. Дослідження показали, що книга має історичну та культурну цінність. Зібрані на початку минулого століття відомості про ікони Пресвятої Богородиці та їх ілюстрації містились на 813 сторінках. Проте підручник на час затримання потребував реставрації: блок розпадався через відсутність обкладинки та корінця, краї сторінок і кутики дуже пошкоджені, відсутні 145-160 сторінки.
Рішенням Любомльського районного суду книгу було конфісковано в дохід держави, а на підставі рішення Експертно-фондової ради з питань безоплатної передачі вилучених або конфіскованих культурних цінностей визначено її місце довічного зберігання – Кіровоградський обласний художній музей. Саме там книгою опікуватимуться реставратори і науковці.
Волинська митниця ДФС передала стародрук до Кіровоградського обласного художнього музею.
Як розповіла «Гречці» Ганна Осіпова, заступник директора музею з наукової роботи, відповідно наказу Міністерства культури та рішення фондо-експертної ради, старовинну книгу передали до Кропивницького.
«В 2016 році ми отримали ікону від цієї ж митниці, тепер – книгу. Саме видання дуже цікаве для вивчення науковцями. Там є чимало ілюстрацій, різноманітні ікони різних стилів написань. Надруковано книгу на якісному щільному папері.
Однак книга потребує реставрації – там розлітаються сторінки, то ж її слід реставрувати», – говорить Ганна Осіпова
Перед тим як стародрук побачать відвідувачі музею, її відреставрують спеціалісти Національного науково-дослідного реставраційного центру у місті Києві. Проте коли це станеться, ще не відомо.
«Щороку ми звертаємося до науково-дослідного реставраційного центру і вони допомагають нам з реставрацією наших експонатів. Ми їм пишемо про всі експонати, що потребують негайної реставрації і відповідно опису реставратори погоджуються взяти їх в роботу. Коли прийде наша черга, ми відправимо цю книгу, і коли вона вже матиме презентабельний вигляд, ми її представимо в експозиції», – пояснює заступниця директора музею з наукової роботи.
Після реставрації книгу виставлять на огляд в залі сакрального мистецтва.