Кераміку Цвітного представили на національній виставці в Опішні (ФОТО)

13:16, 05 Липня, 2018

У четвер, 5 липня, у Кропивницькому мистецтвознавці розповіли про виставку Цвітнянської кераміки (Олександрівський район Кіровоградської області) на фестивалі гончарства в Опішні.

29 червня в Центрі розвитку духовної культури, Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішні ( Полтавська область) розпочала свою роботу Національна виставка творів кераміки Цвітненського гончарного осередку з фондових колекцій музеїв України.

Експозиція презентувала понад 300 творів кераміки зі збірок музеїв: як посуд, так і скульптури.
Кераміка села Цвітного ( Олександрівський район Кіровоградської області) наприкінці ХІХ-ХХ була відома як крупний гончарний осередок в Україні. Посуд звідси продавали на південь країни – Одеську, Херсонську, Полтавську області, а також в Молдову. У цій місцевості розмішаються поклади глини, що сприяло розвитку гончарства. Посуд перш за все вирізнявся лаконічністю форми і стриманим оформленням поверх поливи – лініями і кривульками.

У 1927 році гончарство в селі займалось 600-900 майстрів.

cvit2

У різні роки у Цвітному працювали окремі майстри та гончарські династії, серед яких Іван Сухий, Федір Гордовий, Іван і Григорій Суржко, родина Комарів, Кучеренків, Койди,Бабич, Білоус, Головко, Гончаренко, Кабак, Левицькі, Лехові, Малини, Пономаренки, Слісаренки, Свороби, Соколовські та інші.
– Ми зрозуміли що треба багато чому повчитися в опішнян. Ми б хотіли теж так досліджувати і любити своє, – відзначила Світлана Ушакова, завідуюча відділом мистецтв ОУНБім. Д.І.Чижевського.

Систематизувати і вивчати кераміку Цвітного, повернутись до свого, рідного закликала Лариса Кулініч, викладач ЦДПУ ім. Винниченка, художник-кераміст, дослідниця цвітненських осередків народного гончарства, співорганізатор виставки “Цвітне. Гончарство”(2014).

Колись найбільшою колекцією цвітнянської кераміки володів Володимир Нагорний. У свій час колекціонер готовий був безкоштовно подарувати колекцію Олександрівському районному музею, але у тоді місцева влада елементарно не надала авто для транспортування колекції. Зараз же колекція Нагорного частково знаходиться у приватній колекції Віктора Ющенка, а частково – в музеї Опішні.

– Часто ми не цінуємо своє поки хтось інший не скаже, що у нас щось гарне. Немає якоїсь стратегії на збереження що в нас є, – зазначила Кулініч.

Валентина Ноженко, головний зберігач фондів обласного художнього музею, висловила сподівання , що згодом в області з’явиться музей декоративно-прикладного мистецтва, де Цвітнянська кераміка займе почесне місце.

 

Останні новини по темі
Читайте також

У Кіровоградській області Долинська та Устинівська громади повідомили про загибель на фронті захисників....

16:42, 23 Квітня, 2025

Міністерство освіти України ухвалило проєкт Онуфріївської громади щодо створення опорної кухні в одному з ліцеїв. Пояснюємо, що таке опорна кухня і як вона працюватиме....

16:27, 23 Квітня, 2025

У Кропивницькому жінок запрошують на безоплатні щотижневі групові зустрічі із психологами. Під час зустрічей учасницям допоможуть відновити рівновагу, прожити емоції та повернут...

14:42, 23 Квітня, 2025