Заводу ядерного палива на Кіровоградщині: в уряді бачать два варіанти розвитку

Інформація про те, що нібито Міністр енергетики Ігор Насалик висловив пропозиції співпраці корпорації “Росатом” у низці спільних проектів з ТВЕЛ в ядерній енергетиці, зокрема і створення заводу ядерного палива у Смоліно – фейк.
Так мав би виглядати готовий завод. Фото: mpe.kmu.gov.ua
Сам Насалик у коментарі “Українській правді” спростував інформацію.
За словами Насалика, Міністерством енергетики України вироблено два сценарії подальших відносин в атомній сфері з російською стороною.
Перший націлений на розірвання договору з російським ВАТ “ТВЕЛ” (входить до складу “Росатома”), в рамках якого та була визнана переможцем конкурсу з відбору технологій будівництва заводу з фабрикації ядерного палива в Україні.
“Цей сценарій має на увазі вимоги України до Росії про повернення 8,5 млн доларів, інвестованих в минулі роки українською стороною. “З цих грошей 6 млн доларів. Було оплачено Росії за проект будівництва заводу, а ще 2,5 млн доларів. Було внесено в якості передоплати за виробничу лінію заводу. Ми пропонуємо поставити питання про повернення цих грошей”, – каже Насалик.
За його словами, другий сценарій передбачає викуп іноземним інвестором російської частки в ПрАТ “Завод з виробництва ядерного палива” (50% мінус 1 акція), яке було створено спеціально для реалізації цього проекту.
Міністр не уточнив назву потенційного покупця. За даними ЕП, одним з претендентів на російську частину в ПрАТ є Китайська корпорація з ядерної енергетики (China Nuclear Energy Industry Corporation, CNEIC).
Нагадаємо, у 2010 році Кабмін затвердив російське ВАТ “ТВЕЛ” (входить до складу “Росатома”) переможцем конкурсу з відбору технологій будівництва заводу з фабрикації ядерного палива.
Під спорудження об’єкта виділені 6,8 га біля селища Смоліне (Кіровоградська обл).
Для реалізації проекту було створено ПрАТ “Завод з виробництва ядерного палива”, в якому українському державному концерну “Ядерне паливо” належить 50% + 1 акція, а решта 50% мінус 1 акція – російській “ТВЕЛ”.
На той момент загальна вартість будівництва заводу оцінювалася в 450 млн доларів. Половина з цієї суми повинна була бути вкладена приблизно в рівних частках акціонерами (по 100-120 млн доларів кожною стороною). Інша частина повинна була бути “закрита” залученням кредитів.
Завод в 2015 році повинен був почати випуск ТВЕЛів, ТВС і деталей з цирконію та нержавіючої сталі. На 2020 рік був запланований пуск виробництва паливних порошків і таблеток.