Єпископ Кропивницький і Голованівський Марк розповів про підписану Порошенком угоду

14:27, 06 Листопада, 2018

Минулої суботи Президент України підписав угоду «Про співробітництво та взаємодію між Україною та Константинопольським Патріархатом». Подія набула широкого розголосу. Про її суть і значення ми запитали у єпископа Кропивницького і Голованівського Марка УПЦ КП.

Єпископ відповів на запитання журналістів «Гречки», зокрема стосовно змісту угоди, укладеної Петром Порошенком та Вселенським Патріархом Варфоломієм, і на декілька інших запитань.

– Якщо коротко, про що цей договір?
– В цьому договорі закріплено механізми про надання Томасу, що має робити Константинополь і роль держави, яка має сприяти в тій сфері. Зокрема в ній йдеться про те, що це буде Автокефальна церква і що вона отримає Томос, ну і про подальшу співпрацю між Вселенським патріархатом і Україною. Фактично ми маємо закріплене на папері те, що Томос буде, конкретно зазначено коли відбудуться ті чи інші речі, це вже не усні, а чіткі прописані домовленості.

-Чи не є втручанням у справи церкви участь Президента у підписанні документів, що стосуються діяльності церкви?
– Щодо питань надання Томосу, українська паства до цього довго йшла і держава тій пастві, яка бажає мати єдину помісну церкву, сприяє в тому щоб така церква була.
В законодавстві закріплено те, що держава сприяє діяльності церков, не втручається в її діяльність, але сприяє. Якби держава втручалась в обрання предстоятеля помісної церкви чи в призначення священників чи єпископів – це було б втручанням.

Тому я не бачу тут ні якого втручання: ні держави в справи церкви ні церкви в справи держави. Тут є сприяння українській державі в тому, щоб український народ отримав визнану світовим православ`єм церкву.

– Як розуміти слова представника Вселенського патріархату, архієпископа Тельміського Іова про припинення існування Української православної церкви Московського Патріархату?

– Де-юре існують і УПЦ Московського Патріархату, яка зареєстрована як УПЦ, і УПЦ Київського Патріархату і Автокефальна – всі ці церкви існують юридично. А фактично для Константинополя і для світового православ`я, оскільки відмінено акт уповноваження діяльності Московської патріархії на теренах Київської митрополії, тут є єпископи і архієреї в єдності з Вселенським Престолом і цим єпископам і церкві після об`єднання в структуру буде надано Томос про незалежність.

Тут позиція Константинополя така: це її територія, її вірні, архієреї, священики і їй, як церква матір, Константинополь дає незалежність. Ця розбіжність між де-юре і де-факто закінчиться об`єднавчим собором, де об`єднаються архієреї Автокефальної церкви, архієреї Київського Патріархату, окремі архієреї Московського Патріархату і виникне Єдина Помісна Церква.

Після цього де-юре зникнуть Київський Патріархат та Автокефальна церква, московська на деякий час, ймовірно, залишиться, але її статус вочевидь буде змінено і її перейменують в Російську Православну Церкву в Україні. Саме тоді виникне нова реальність, яку Константинополь вже заклав: Єдина помісна православна церква. Можливо вона називатиметься Православна Церква в Україні, адже саме за таким принципом названі інші православні церкви в світі.

Тоді де-юре відбудеться те про що Константинополь говорить.

Оскільки після надання Томосу новообраний предстоятель церкви має обмінюватись грамотами з іншими предстоятелями і встановлювати з ними зв`язки, то Константинополь бере на себе забов`язання у тому щоб процес визнання іншими церквами проходив якнайшвидше і безболісно.

– Коли, власне, в Україні буде завершено процес створення Єдиної Помісної Православної Церкви?
Ми очікуємо, що орієнтовно 21 – 22 листопада ближче до свята Архистратига Михаїла відбудеться Об`єднавчий собор і очікується, що вже до кінця листопада процес надання Томосу буде завершено.

Записав Валерій Лебідь

Останні новини по темі
У Кропивницькому звільнили заступника міського голови і заявлять на нього в поліцію
rayy1
subsidii
«Кіровоградтепло» закуповує газ дорожче через несплату боргів
Читайте також

Сьогодні, 22 липня, дві громади Кіровоградщини повідомили про загибель на фронті земляків-захисників....

17:19, 22 Липня, 2024

У  Кропивницькому протягом восьми днів, з  24 липня до 31 липня, частково обмежать рух транспорту по вулиці Київській....

16:56, 22 Липня, 2024

У Мінрегіоні, у рамках впровадження нової схеми теплопостачання, підтримали будівництво комбінованої ТЕЦ у Кропивницькому....

16:53, 22 Липня, 2024