Міліцейський обшук: що необхідно знати і як захистити себе
Останнім часом мені доводиться досить часто надавати допомогу клієнтам під час обшуків та вилучення документів в офісах. Показовим є факт відверто нахабної поведінки «правохоронителів» в деяких випадках: то вони щось наплутають та почнуть двері не в тій фірмі виламувати, то намагаються тягнути все, що на очі трапляється цінного.
Обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Якщо у ваш офіс завітали працівники правоохоронних органів і вас навіть, буває й таке, не поклали обличчям до підлоги, то перш за все впевніться, що це саме правоохоронці, а не бандити. Хоча, на сьогоднішній день, як-то кажуть, знайди відмінності… Перевірити це можна ввічливо попросивши пред’явити службові посвідчення. Далі переходимо до перевірки законності обшуку, який може проводитись лише на підставі ухвали слідчого судді. В ній повинно бути зазначено наступне: строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали; прокурора, слідчого, який подав клопотання про обшук; положення закону, на підставі якого постановляється ухвала; житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, які мають бути піддані обшуку; особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук. Зверніть увагу, що це не ви маєте випрошувати пред’явити вам вказану ухвалу, а саме слідчий зобов’язаний навіть вручити вам її копію. І має він це зробити перед початком обшуку.
Закон не обмежує кількості осіб, які можуть приймати участь в обшуку. Тому до вас може завітати й десяток гостей. Тут вже, як кажуть, слідкуйте за руками. Не своїми, звичайно. Бо трапляються історії: людина ту коноплю останній раз в дитинстві у бабусі в селі бачила, а тут раз – її у неї в столі знайшли. Висушену й подрібнену. Та й більше п’яти грам, звичайно ж. І понятих, а їх має бути не менше двох, краще запросити своїх або зовсім сторонніх людей. Бо можуть привезти своїх – дресированих, які підтвердять, що у вас там десять кіло вибухівки просто в шафі з документами валялись.
Під час обшуку міліціонери чомусь дуже люблять забороняти всім користуватись телефонами, знімати їх на відео, користуватись певними речами і навіть просто ходити по офісу. Самодурство й комплекси. Буває ж, що в дитинстві били, а тут влада, щоки надуті. Насправді, слідчий має право лише забороняти вчиняти будь-які дії, що заважають проведенню обшуку. І ключовим словом тут є не забороняти, а заважають.
Під час обшуку можуть бути вилучені предмети та документи, але не ті, на які у слідчого в процесі обшуку виникли плани, а виключно ті, які мають значення для кримінального провадження або вилучені законом з обігу (зброя, наркотики і т.п.). Якщо ж слідчий вилучає з вашого бару пляшку дорогого віскі, то він звичайнісінький крадій. За результатами обшуку складається протокол, в якому зазначається його перебіг та вилучені речі і документи. Також в нього вносяться заяви осіб, що були присутні при проведенні обшуку. Тому, якщо ви вважаєте, що ваші права порушені, раджу не бути скупим на такі заяви.
Тепер про таку розвагу, як «маскі-шоу». Статтею 13 Закону України «Про міліцію» чітко визначено, що органам міліції забороняється направлення спеціальних підрозділів міліції для забезпечення проведення слідчихдій, використання при їх проведенні спеціальних засобів, що приховують зовнішність (масок для обличчя, шоломів тощо), а також демонстрація зброї чи спеціальних засобів, крім виняткових випадків під час проведення слідчої дії у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину та наявності достатніх підстав вважати, що проведенню слідчої дії буде чинитися фізичний опір чи іншим чином унеможливлено досягнення її мети і лише з дозволу прокурора. Тому, якщо у вас в офісі відбувається саме таке, але ви не терорист і складу зброї у вас немає, то вас намагаються банально залякати.
Не дуже весела картина вийшла, але ж ми знаємо, що так буде не завжди…
За матеріалами “Гречаного блогу” Геннадія Нікішова