Винних у підтоплені 413 студентів-медиків немає(ФОТО)
«Гречка» вже розповідала про надзвичайну ситуацію, що склалася через негоду 14 вересня у Кіровограді, коли внаслідок зливи затопило три верхні поверхи п’ятиповерхового гуртожитку №1 медичного коледжу ім. Мухіна.
Із затопленого приміщення виселили 413 студентів, ситуація набула розголосу, адже з невідомих причин дітей заселили в приміщення, яке вже три місяці стоїть без даху, а активні будівельні роботи розпочалися лише після суботньої зливи.
Вже в понеділок, 16 вересня, чиновники відзвітували про невідкладні заходи та запевнили громадськість, що жодна дитина не лишиться без житла на початку навчального року.
Насправді ж студентам вказали на двері і надають місця в кімнатах гуртожитків інших навчальних закладів по мірі їх надходження. Як розповіли «Гречці» самі студенти, з умовами перебування на новому місці їх не ознайомили, фактично, вони самі мусять заселятися і домовлятися про все.
«Коли почало заливати, одразу відімкнули світло. Ми самотужки пробували вибирати воду поки не зрозуміли, що це даремно», – згадує один з працівників закладу. – Після затоплення у мешканців гуртожитку попсувалися деякі особисті речі, оргтехніка, кімнати стали непридатними для проживання з третього по п’ятий поверх. Буквально зі сльозами на очах діти разом з батьками вибиралися з затишних обжитих кімнат».
Як розповіла «Гречці» заступник директора коледжу з виховної роботи, на нових місцях проживання студентам знову доведеться заплатити за гуртожиток. Ті кошти, які вони вже сплатили на початку навчального року, нібито не пропадуть, їх зарахують по поверненню в гуртожиток. У разі ж, якщо хтось захоче повернути сплачені кошти вже зараз, потрібно буде написати заяву і кошти повернуть. Місячна плата у гуртожитку медколеджа складала 150 гривень.
На сьогодні на біду «медиків» відгукнулися ректори інших навчальних закладів: КНТУ, КДПУ та технікумів. Частина мешканців гуртожитку переїхала на зйомні квартири та до родичів. Тимчасові “домівки” дають терміном на один рік.
Про те, як проводились ремонтні роботи у гуртожи тку до суботніх подій, нам розповів інший працівник гуртожитку: «На початку літа дах повністю розібрали і з того часу ремонт толком не робився. То три будівельника прийде, то чотири. Лише в середу, за три дні до зливи, завезли дошки для спорудження даху».
Подивитися на сумнозвісну покрівлю, а точніше – на її відсутність, «Гречці» не вдалося, адже, як з’ясувалося, для цього потрібен ледь не особистий підпис голови облдержадміністрації чи начальника управління охорони здоров’я області.
Як розповів заступник голови облдержадміністрації Ярослав Арсірій, за весь час ремонту підрядники встигли спорудити лише 1/3 всього даху.
Що мав на увазі чиновник, зрозуміти важко, адже на фото, яке є в розпорядженні «Гречки», нової покрівлі не видно взагалі.
Про причини незадовільного виконання ремонтних робіт розповів «Гречці» і голова Кіровоградської ОДА Андрій Ніколаєнко. За його словами, проблема у бюджетному фінансуванні, точніше – у його відсутності:
“Раніше ніж пройдуть тендерні процеси, не можна починати ремонт. А вже після тендеру потрібно отримати фінансування. У Києві сидять і розподіляють на область якусь кількість коштів, але вона розписана до кінця року, а ремонт потрібно робити літом, тому ми просимо будівельників: ми вам заплатимо, починайте робити сьогодні.
Фактично, вина будівельників в тому, що вони не забезпечили тимчасове покриття. А по великому рахунку усе, що зроблено на даху, вони зробили за свої кошти. Ми їм не заплатили, а вони почали будувати. Подібна проблеми з бюджетним фінансуванням по всій Україні, це не помилка області”, – роз’яснив Ніколаєнко.
Ліквідовувати наслідки “проблем з фінансуванням” доведеться й самим студентам. Щоправда, точно не відомо, якою буде їх участь в тому.
“Ми знайдемо вирішення цього питання. По студентам я сьогодні мав розмову з новообраною директоркою коледжу, ми проговорили, що можуть узяти на себе студенти, але здебільшого це робитиме коледж. Левову частку роботи візьме на себе підрядник і ті, хто призвів до такої ситуації”, – заявив Андрій Ніколаєнко.
Заступник Ніколаєнка, Ярослав Арсірій, не бачить вини підрядної організації в затопленні, про це він розповів на апаратній нараді в ОДА, адже за договором спорудження тимчасового даху гуртожитку передбачено не було. Хто відповідальний за складання такого договору, Арсірій не уточнив. Чиновник запевнив, що ремонтні роботи зі зведення нової покрівлі завершать вже до кінця вересня.
Сьогодні ж студенти Кіровоградського медичного коледжу знаходяться на вимушених канікулах, які триватимуть тиждень. Проте не дуже цьому радіють, адже щільність навчання і без того велика, а пропущене доведеться відробляти. За це тиждень медики мають знайти собі нове житло.
Чи відшкодують кошти за попсовані речі, моральні збиткі та ті всі незручності, яких зазнали жителі гуртожитку через чиїсь прорахунки, ще не ясно, проте очевидно, що початок нового навчального року 2013-2014 їм запам’ятається на довго.
Валерій Лебідь, Світлана Дубина
Фото: Валерій Лебідь