У Кропивницькому померла визволителька міста від нацистів Марія Майданюк

12:11, 11 Лютого, 2020

Не стало славної людини, визволительки міста від нацистів Марії Петрівни Майданюк.

 

Про це повідомив міський голова Кропивницького Андрій Райкович на своїй фейсбук-сторінці.

-Я любив бувати у неї в гостях. Марія Петрівна з розряду тих ветеранів, які ніколи не скаржились, нічого не просили і завжди радо ділилась спогадами. В місті її знали, цінували, поважали. Марія Петрівна дуже любила свою Новомиколаївку. Щиро вболівала за наше місто. І завжди була в курсі всіх справ,- написав посадовець.

Редакція “Гречки” висловлює щирі співчуття рідним та близьким Марії Майданюк.

Біографічна довідка з інформації міськради: незадовго до окупації Кіровограда, Марії Майданюк виповнилося 16 років, дівчина перед війною закінчила восьмий клас школи на своїй рідній Новомиколаївці. Наступного року вже була членом підпільно-диверсійної групи, що входила до складу партизанського загону імені Ворошилова, яким командував Семен Долженко.

У партизанському загоні вчорашня школярка була розвідницею. Загін імені Ворошилова пускав з рейок ешелони з окупантами й військовою технікою, підривав мости, щоб не пропустити на фронт німецькі танки й живу силу, спилював дерев’яні стовпи з дротовим зв’язком, позбавляючи противника можливості підтримувати зв’язок між своїми підрозділами.

Коли наприкінці грудня 1943 року партизанський загін імені Ворошилова зустрівся з підрозділами Червоної армії Другого Українського фронту, всіх боєздатних партизанів призвали до війська. Серед них була й Марія Майданюк, якій довелося у складі 252-ї стрілецької дивізії визволяти не лише нашу область, а й Кіровоград, де вона через сильну застуду потрапила до госпіталю. Одужавши, дівчина продовжила службу телефоністкою в окремому батальйоні зв’язку 299-ї Харківської стрілецької дивізії. У її складі пройшла воєнними дорогами рештою України, Молдавією, Румунією, Угорщиною, де була поранена, а закінчилася для неї війна в Австрії – поблизу Відня.

Двадцятого травня 1945 року рядову Марію Майданюк було демобілізовано з війська. Її нагороджено багатьма державними нагородами й відзнаками. Серед них – ордени Вітчизняної війни 2-го ступеня, “За мужність” 3-го ступеня, княгині Ольги 3-го ступеня, медаль “За відвагу”, пам’ятний знак “Партизан України”, відзнаки виконавчого комітету Кіровоградської міської ради “За заслуги” І та ІІ ступенів.

Після війни Марія Петрівна закінчила Київський інститут народного господарства. Працювала економістом-інженером на кіровоградському ремонтно-механічному заводі ім. В. Таратути й вийшла на пенсію з трудовим стажем у 50 років. Була головою міського ветеранського клубу “Патріот” і членом ради міського ветеранського клубу “Ветеран”, головою комітету колишніх підпільників та партизанів Кіровоградської міської організації ветеранів України.

 

Останні новини по темі
Біля Канатово змінять схему руху транспорту
IMG 5371
de
У Кропивницькому відбудеться дегустація українських вин з сомельє
Читайте також

Сьогодні, 22 липня, дві громади Кіровоградщини повідомили про загибель на фронті земляків-захисників....

17:19, 22 Липня, 2024

У  Кропивницькому протягом восьми днів, з  24 липня до 31 липня, частково обмежать рух транспорту по вулиці Київській....

16:56, 22 Липня, 2024

У Мінрегіоні, у рамках впровадження нової схеми теплопостачання, підтримали будівництво комбінованої ТЕЦ у Кропивницькому....

16:53, 22 Липня, 2024