Алкоголь на карантині: продавці вимагають паспорт і зняти маску
До “Гречки” звернулось кілька читачів, які потрапили в дивну ситуацію при купівлі алкоголю в час карантину. З одного боку урядова постанова наказує носити маску в громадських місцях, зокрема і магазинах, МОЗ просить не знімати маску брудними руками. З іншого боку, щоб купити алкоголь у супермаркеті касир змушує зняти маску, аби порівняти обличчя з паспортом.
“Сьогодні був в супермаркеті “Маркетопт” що знаходиться по вулиці Євгена Тельнова. При покупці продуктів взяв пиво, тут все й розпочалося, на касі в мене попросили документи, згідно статті 15-3 я показав паспорт, але касирші цього було мало, вона почала вимагати зняти медичну маску. В період карантину, коли в Кропивницькому більше 30 хворих на короновірус. Хоча й можна було зрівняти обличчя й по особливим прикметам – родимці над оком, але не захотіла”, – пише читат, – “Співробітниця супермаркету не тільки намагалась перевести мене в зону ризику, а й зробити “злочинцем” так як штраф за находження без маски в громадському місті складає від 17 тисяч. Я відмовився від покупки. Щодо законодавчої бази то в Законі не прописано повинне бути відкрите лице чи ні, так, я зобов’язаний пред’являти документи на вимогу, але не зобов’язаний підлягати ризику”.
Фактично наразі вникла правова колізія, оскільки у цей самий час існує відповідальність, яка передбачена за продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів неповнолітнім.
Продавець зобов’язаний отримати від покупця паспорт або інші документи, що підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.
У разі відмови покупця товар придбати не вийде.
У законі дійсно не прописано як має продавець порівнювати документи із особою, що їх предявила. Проте, якщо виявлять, що, наприклад, підліток показав чужий паспорт і придбав алкоголь, згідно зі ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» ст. 153 у разі порушення підприємство можуть оштрафувати на 6800 гривень.
Окрім того, працівник, який безпосередньо продав заборонений товар підліткові, притягується до адміністративної відповідальності відповідно ч.3 статті 156 КпАП (від 7 грудня 1984 року №8073-X, редакція від 16.05.2017 року), а саме штраф від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Нагадаємо, розпорядженням голови Кіровоградської ОДА в області на час карантину заборонений нічний продаж алкоголю.