Кіровоградщині потрібні вимірювальні комплекси радону в школах та в садочках?

12:56, 04 Серпня, 2021

Першочергово в Кіровоградській області пропонують закупити вимірювальні комплекси радону в приміщеннях, аби знати реальну ситуацію з випромінюванням на місцях. 

Таку ідею озвучили сьогодні під час пресконференції, присвяченій ситуації з прийняттям обласної комплексної програми захисту населення Кіровоградської області від впливу іонізуючого випромінювання на 2021-2025 роки. 

– Для того, щоб дійсно розуміти, який стан, – зауважує директор регіонального центру підвищення кваліфікації Кіровоградської обласної державної адміністрації Сергій Зелінський. – Перевищення є, десь невелике. Якщо розглянути кожне із вимірювань, то стане зрозуміло, який комплекс антирадонових заходів потрібно буде робити. Але в нас немає інформації, тому складно якість рішення приймати і управляти процесом. 

За його словами, темою вимірювання займаються ще з 2012 року, однак проблема залишається невирішеною і досі.

photo5211172395803587913

Нагадаємо, у 2012 за кошт обласного та державного бюджету втілювали програму “Стоп радон”, де вимірювали рівень радону у соцзакладах, проте вона перетворилась на передвиборчу піаркампанію.

Наприклад, цьогоріч в липні в Кропивницькому завершили вимірювання рівня радону в садочках та школах. Загалом було близько 38 об’єктів. Експеримент з вимірюванням радону тривав з квітня по кінець липня. Каже, що є певні перевищення в цих закладах.  

За його словами, схожий проєкт з вимірювання радону в школах є в Польщі. 

Такий проєкт зі встановлення вимірювальних комплексів Зелінський пропонує запровадити і в області, зокрема в громадах. Адже каже, що обласна програма не впорається фінансово з придбанням вимірювальних комплексів. В ідеалі це має бути один комплекс на школу. Але є пропозиція – хоча б один комплекс на шість закладів, щоб вимірювати показники в теплу пору року і взимку. Комплекси будуть підключені під єдиний сервіс, звідки передаватиметься інформація на чат-бот про перевищення та що варто зробити в такій ситуації. Ціна одного такого вимірювального комплексу, каже, в середньому від 2 тисяч доларів. 

Вже у вересні планують зібрати громади для обговорення придбання таких комплексів для громад. Озвучують думку, що для цього громади можуть залучити ферменрів, місцевий бізнес.

Загалом ситуація з радоном в області не нова. Виконавча директорка громадської організації «Флора» Людмила Шестакова зазначає, що вже третій рік в області немає комплексної програми захисту населення від впливу іонізуючого випромінювання. Каже, для області це дуже актуально. 

У громадській організації наводять дані за три роки: по області 70% обстежених дитячих закладів мали перевищення по нормативах радону. 20% будівель приватного сектора також мали перевищення. У Кропивницькому 86,2% дитячих та лікувальних закладів мали перевищення нормативу. За її словами, у деяких навчальних закладах перевищення було від 20 до 48 раз.

Нині розроблений проєкт антирадонової програми для населення на 2021-2025 роки. Однак рік уже закінчується, а програма і досі немає коштів на проведення стратегічно-екологічної оцінки проєкту програми. Лише після такої оцінки депутати зможуть проголосувати за прийняття програми. 

– Усі кажуть, що програма потрібна, є проблема, але програма не приймається. Весь час, за ці три роки, йдуть затримки. А стан по випромінюванню не змінився, – каже Людмила Шестакова

За словами заступниці директора департаменту екології, природних ресурсів та паливно-енергетичного комплексу Кіровоградської ОДА Валерії Фурманової, потрібні 120 тис. грн на проведення стратегічно-екологічної оцінки проєкту програми.

– Це кошти з обласного фонду природоохоронного середовища. Усі кошти наразі розподілені. У разі утворення вільних коштів, запит про виділення коштів на оцінку проєкту програми розглянуть у встановленому порядку, – зазначила Валерія Фурманова.

 

Останні новини по темі
Як зробити замовлення на офіційному сайті Armani Exchange з доставкою в Україну
photo 1471119017026 179f1bb0a70e
megabank
Не відкладайте свої мрії: вигідні кредити від “Мегабанк”
Читайте також

У Голованівській громаді, що на Кіровоградщині, фермерське господарство відсудило у селищної ради право на 47 гектарів ріллі. Як виявилося, право на користування ділянкою господ...

17:53, 18 Червня, 2024

Дві громади на Кіровоградщині повідомили про загибель захисників на фронті.

17:28, 18 Червня, 2024

Президент України підписав закон про спільну роумінгову зону  з Європейським Союзом.

17:04, 18 Червня, 2024