ФОП з Кіровоградщини фігурує у продажі фейкових ковід-сертифікатів

11:24, 29 Вересня, 2021
db8ec24a 02de 4beb b7dd 26808655cf79 w1023 r1 s

 За 4700 гривень журналісти “Радіо Свобода” придбали фейковий ковід-сертифікат. Вислав їм його чоловік зареєстрований ФОПом у селищі Капітанівка Кіровоградської області.

 

 

Підробний сертифікат вакцинації (для виїзду за кордон) на вигадану особу, який отримало Радіо Свобода

 

«Сертифікат без вакцинації»: як це працює

Донедавна основним майданчиком для реклами виготовлення підроблених сертифікатів про вакцинацію були спеціалізовані канали в телеграмі – принаймні так стверджують кілька українських медіа, які вивчали цю проблему.

На момент розслідування Радіо Свобода ситуація істотно змінилася: згадані канали зникли, а ті, що залишилися, створюють підробні документи про вакцинацію переважно для Росії та окупованих нею українських територій.

Втім, інтернет-пошук видає декілька українських сайтів, які пропонують послуги з «дистанційного оформлення» довідок та інших медичних документів і вказують телефони та електронну пошту для оформлення таких замовлень.

«Вам не потрібно витрачати час на візит до лікаря: ми самі оформимо і надішлемо вам легальні документи», – рекламує свої послуги один із цих сайтів. Чи роблять тут і ковід-сертифікати?

Журналіст Радіо Свобода під виглядом звичайного громадянина (який не хоче вакцинуватися, але, попри це, хоче поїхати за кордон) обдзвонив усі ці інтернет-ресурси. У більшості випадків люди, які брали слухавку, пояснювали, що роблять довідки про стан здоров’я або про планову вакцинацію для школярів і не беруться оформлювати сертифікати про вакцинацію від COVID-19.

Але один зі співрозмовників запропонував «надати консультацію через вайбер» за номером +380933747333. І вже в цьому месенджері розповів, що такими послугами «займаються його партнери», і сконтактував журналіста із ними – також у вайбері.

Під час переписки співрозмовник з логіном «Clinic» і номером телефону +380932115434 уточнив, що може виготовити паперовий «жовтий» «ковід-сертифікат»: «Він підходить для виїзду за кордон і буде дійсний у будь-якій точці світу, крім України».

У підробному сертифікаті буде вказано вакцинацію двома дозами Pfizer/Biontech у будь-які дати, які забажає клієнт, але з обов’язковим інтервалом – 21 день.

В замовника просять його ім’я українською, а також латиницею (як вказано у закордонному паспорті, дату і місце народження, місце проживання і відділення «Нової пошти», на яке йому надсилатимуть «документ».

Сума за виготовлення фальшивки (4700 гривень) вноситься післяплатою.

Радіо Свобода надіслало виробникам фейкових документів ім’я і дані вигаданої особи і попросило надсилати результат на одне з сільських відділень «Нової пошти» неподалік від Києва. У виробників фейкових документів не виникло щодо цієї неіснуючої особи жодних питань: як виглядає, вони не перевіряли її в державних базах даних і не вносили туди інформацію про те, що людина з таким іменем і закордонним паспортом вакцинувалася від коронавірусу.

За три дні підроблений документ був на місці.

Підробний сертифікат вакцинації (для виїзду за кордон) на вигадану особу, який отримало Радіо Свобода
Підробний сертифікат вакцинації (для виїзду за кордон) на вигадану особу, який отримало Радіо Свобода
Зовні він майже нічим не відрізнявся від легального сертифіката про вакцинацію: жовтий папір, стандартний бланк, заповнений українською та англійською, численні «печатки».

Але найцікавішим виявилося те, що в підробному ковід-сертифікаті та в даних про його пересилку згадувалися реальні люди та юридичні особи: зокрема, конкретний лікар і відома мережа клінік.

«Оксфорд медікал» – багатопрофільна мережа медичних закладів в Україні та адреса однієї з її київських філій – вулиця Березняківська, 30-Б. На документі стоять «печатки» від імені цієї мережі.
Барбарук Марина Іванівна – згадується як лікар, яка нібито оформила «сертифікат». На документі стоять «її» «печатки» та «підписи».
Пісьмак Станіслав Васильович та номер телефону +380996239799 – особа і номер, згадані в базі даних «Нової пошти» як «відправник» підробного ковід-сертифіката.
У мережі «Оксфорд медікал» підтвердили Радіо Свобода, що в них дійсно є лікар Марина Іванівна Барбарук. Однак вона є не сімейним лікарем, а педіатром, і не на Березняківській, 30-Б, а в іншому відділенні – на Срібнокільській, 20.

В «Оксфорд медікал» спростовують, що їхня мережа може бути причетна до виготовлення підробних сертифікатів. Але відповісти на решту запитань Радіо Свобода представники мережі відмовилися.

Станіслав Васильович Пісьмак, який нібито опікується пересилкою, зареєстрований як ФОП у селищі Капітанівка Кіровоградської області, йдеться у відкритих базах даних підприємців.

Але із баз даних судових рішень випливає, що він принаймні тричі притягався у Києві до адміністративної відповідальності, зокрема за порушення правил дорожнього руху.

Радіо Свобода знайшло додаткову інформацію і про тих, з ким домовлялося про виготовлення несправжнього ковід-сертифіката.

На ресурсах, які збирають відгуки про власників телефонних номерів, користувачі підтверджують, що власники телефонів (за якими Радіо Свобода «замовило» «сертифікат» на вигадану особу) виготовляють підробні медичні документи на замовлення:

«медичну страховку» для отримання водійських прав;
«довідки про вакцинацію» для дорослих і дітей;
«медичні огляди»;
«лікарняні».
Користувачі сайту визнають, що «документи», отримані від власника одного з цих номерів, дали змогу їм вільно в’їхати до Польщі та Німеччини.

«Питання по щепленнях вирішили за день! Просто суперсервіс», – пише один із користувачів.

Інший уточнює: «Це лохотрон!».

Між іншим, ці номери вказані одназу на декількох сайтах, які пропонують виготовлення «медичних документів» «онлайн, з доставкою».

 ***

Між тим, правоохоронці дедалі частіше стикаються зі схожими ситуаціями. Про це йдеться в заявах, які синхронно зробили Нацполіція, Мінцифри та МОЗ.

Головний санітарний лікар України Ігор Кузін заявив у телеефірі, що в Україні вже відкрили понад 30 подібних кримінальних проваджень.

У МОЗ анонсують підготовку нового законопроєкту про посилення відповідальності за підробку медичних документів.

Останні новини по темі

Майже пів мільйона гривень спрямують на підтримку захисників у Кропивницькому

zahunyv
tur

Презентували туристичний портал Кіровоградщини

Читайте також

Світловодська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель земляка, захисника Романа ...

18:56, 2 Грудня, 2023

У Кропивницькому сьогодні, 2 грудня, на площі перед будівлею міськради вшосте відбувся мітинг ...

18:47, 2 Грудня, 2023

У Кропивницькому 1 грудня у Молодіжному центрі “Кома” відбулося святкування Дня Андрія Первозванного. ...

17:56, 2 Грудня, 2023