За кожним фото – історія: етнопроєкт «Баба Єлька» створили календар про Кіровоградщину (ФОТО)
Календар на 2022 рік із 12 світлинами, зібраними під час експедицій Кіровоградщиною, презентували волонтерки проєкту «Баба Єлька».
Загалом за три роки експедиції вже побували у близько сотні сіл і селищ області. Участь у подорожах брали і професійні фотографи, роботи яких відібрали для настінного календаря. Як пояснили волонтерки, фотографії обирали за принципом символічності – кожна з них вказує на ту чи іншу проблему. Це і збереження природи та культурного спадку, музичних звичаїв краю тощо.
Наприклад, для обкладинки обрали фото, знайдену в Івангороді і датовану 1922 роком.
«Це Мотря, Гавка та Ярина. Три дівчини виїхали на схід. Перша з них, Ярина, народила Марію – саме Марія і подарувала нам цю світлину в Івангороді. Це дівчата доголодоморних часів: вони ще мають прикраси, одяг, чоботи – ще не обміняли їх на шматок хліба», – розповіла волонтерка проєкту, журналістка Інна Тільнова.
Окрім збору фольклору, роботи у гастрономічній сфері, «Баба Єлька» також планує створити колекцію одягу, притаманну Кіровоградщині початку 20-го століття. І завдяки таким світлинам можна отримати уявлення про модні звичаї того часу.
Також у календарі є фото з Неонілою Мороль 1927 року народження, яку в селі Криничуватому всі називають бабою Діною. Після публікації її спогадів про Голодомор до волонтерок звернулися з Інституту дослідження Голодомору, Інституту етнографії, з Академії наук та різних проектів з проханням повезти їх і познайомити з жінкою.
Згадки про Голодомор Неоніли Мороль, а також Ганни Голуб 1928 р.н. із села Ставидел та Ніни Слущенко 1928 р.н. із села Рівного, зібрані «Бабою Єлькою», можна прослухати в записі «Українського радіо».
Нагадаємо, книгу локальних рецептів від «Баби Єльки» «Смачна Кропивниччина» придбав і відомий шеф-кухар Євген Клопотенко, який взяв деякі рецепти в роботу для свого ресторану.