В’язниця за ухилення від мобілізації: на Кіровоградщині суд виніс два вироки

11:21, 01 Вересня, 2022

 

В Україні триває війна і чоловіків масово мобілізують до лав ЗСУ. Однак, деякі українці намагаються уникнути призову, за що можна отримати реальний строк у в’язниці. На Кіровоградщині двоє чоловіків уже отримали вирок.

 

Згідно зі статтею 336 КК України ухилення від призову на військову службу під час мобілізації карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років. Для звинувачення за цією статтею потрібно встановити, що людина навмисне ухилялася від призову та від проходження військово-лікарської комісії, йдеться у статті “Кореспондента” з посиланням на адвоката ЮФ “Ілляшев та партнери” Володимира Адоніна.

“Станом на 31 серпня поточного року Єдиний державний реєстр судових рішень містить 66 вироків щодо кримінальних правопорушень, передбачених ст.336 Кримінального кодексу України. При цьому жодного виправдувального вироку немає, усі особи визнавали свою провину”, – пише адвокат УДСПЛ, учасник глобальної ініціативи “Трибунал для Путіна” Роман Лихачов.

Кількість вироків по областях розподілилася так:

 • Волинська область – 5 вироків (1 за внутрішньо переміщеною особою)
 • Дніпропетровська область – 7 вироків (1 за внутрішньо переміщеною особою)
 • Житомирська область – 1 вирок
 • Закарпатська область – 31 вирок (9 щодо внутрішньо переміщених осіб)
 • Івано-Франківська область – 2 вироки (1 щодо внутрішньо переміщеної особи)
 • Кіровоградська область – 2 вироки
 • Львівська область – 10 вироків (2 вироки щодо внутрішньо переміщених осіб)
 • Полтавська область – 1 вирок
 • Рівненська область – 1 вирок
 • Сумська область – 1 вирок
 • Харківська область – 2 вироки (2 щодо внутрішньо переміщених осіб)
 • Черкаська область – 2 вироки
 • Чернівецька область – 1 вирок

Адвокат наголошує на різко збільшеній кількості судових рішень в останні кілька тижнів.

“Якщо місяць-півтора тому у реєстрі було 10 судових вироків, то на кінець серпня їх уже 66”, – наголошує Роман Лихачов.

Безумовним лідером за кількістю вироків є Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області – 19 вироків. При цьому вирок із “реальним” покаранням у реєстрі лише один, решта – з випробувальним терміном. За ґрати потрапив чоловік, що вже перебуває на випробувальному терміні.

У більшості вироків судами призначено “стандартне” покарання у вигляді позбавлення волі на три роки, з випробувальним строком на один рік.

Серед засуджених Мукачівським міськрайонним судом Закарпатської області є 30% вироків щодо внутрішньо переміщених осіб, зокрема Донецької, Луганської, Запорізької областей.

Кого можуть покарати за ухилення від служби

Юристи наголошують, що найсерйозніше покарання загрожує тим, хто вже пройшов медкомісію.

Так юрист Ростислав Кравець у коментарі ЗМІ зазначає, що, якщо не з’явитися до центру комплектування після отримання повістки – можна заробити штраф. Згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення, за порушення законодавства про мобілізацію передбачено покарання у вигляді штрафу від 1700 до 3400 грн.

“Але якщо людина вже була у військкоматі, пройшла медкомісію, потім отримала повістку, якою викликається для прибуття в частину, а за фактом не з’явилася, то в такому разі передбачено кримінальну відповідальність за ухилення”, – розповів Ростислав Кравець.

Роман Лихачов також наголошує, що термін від 3 до 5 років загрожує тим, хто втік, будучи вже визнаним придатним до служби за результатами медкомісії, а також тим, хто отримав “бойовий” порядок денний для направлення в частину. Але буває й так, що військкомат розшукує людину, яка не підлягає мобілізації згідно із законом України.

Також юрист розповів про долю тих, хто одержав покарання за ухил від мобілізації. За його словами, рішення суду не позбавляє їх проходження військової служби. У цьому утворюється колізія.

“Я читав багато рішень у цих справах. Там написано, що особа не може відлучатися за місцем свого проживання, сповіщати про це та інше. Виникає питання: коли людину призовуть на військову службу, яким чином вона виконуватиме свої обов’язки за випробувальним терміном? Так, є така колізія у законодавстві. Особа, яка ухилялася від мобілізації, може повторно отримати повістку і зобов’язана прийти у військкомат. І це не є підставою для звільнення від мобілізації”, – каже Роман Лихачов.

 

Останні новини по темі
Перевірка стану здоров’я: що треба знати чоловікам і жінкам (ПОДКАСТ)
chekap
302469106 620111829506360 7637590571216517658 n
У Новомиргороді почали встановлювати хатинки для безпритульних котів (ФОТО)
Читайте також

«Кіровоградобленерго» опублікувало графік відключень електрики за чергами, які запроваджують на Кіровоградщині у четвер, 18 липня....

20:13, 17 Липня, 2024

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників.

17:33, 17 Липня, 2024

У соціальних мережах, зокрема у анонімних Telegram-каналах, заявилися фейкові повідомлення про «тотальні блекаути» та «нові графіки відключень». Пояснюємо, як відрізнити фейки т...

17:25, 17 Липня, 2024