Безпека та вільний рух: якими можуть бути велодоріжки в Кропивницькому

16:10, 18 Жовтня, 2022

Війна триває, проте спеціалісти вже готуються до відновлення та осучаснення українських міст. Офіс міських проєктів «Урбанина» розробив Довідник із відбудови, де зібрано рекомендації до створення комфортних та безпечних просторів. Сьогодні розглянемо, як фахівці рекомендують облаштовувати велодоріжки.

 

 

Для Кропивницького це питання досить актуальне, адже таких спеціально облаштованих доріжок практично немає у місті. Та все ж раніше вже облаштували одну таку по вулиці Полтавській, і хотіли створити ще, проте проєкт зупинився. Його планували втілити пізніше.

Зазначимо, що велодоріжка — не єдиний варіант. Спеціалісти «Урбанини» окремо описують доріжки, облаштовані на тротуарі, та велосмуги, розміщені на дорозі.

Тож яким може бути велопростір у Кропивницькому? Спеціалісти визначили два основні критерії:

Безпека

У “Довіднику” радять облаштовувати велодоріжки на тротуарах, адже для велосипедистів безпечніше пересуватися окремо від потоку автомобілів. Для відмежування від пішоходів можна створити вздовж доріжки зелену зону. Якщо доводиться облаштувати велосмугу (наприклад, через вузький тротуар), то треба відгородити її роздільною смугою з гумовими бортами.

Велодоріжка на Полтавській облаштована на тротуарі та відмежована розміткою. Проте це не гарантує безпеки пішоходів, особливо з огляду на те, що лавки встановили прямо на доріжці.

Інфраструктура

Окрім створення самої доріжки чи смуги фахівці радять розвивати велосипедну інфраструктуру. Це велопарковки та станції обслуговування велосипедів, розташовані вздовж доріжок і поруч із важливими об’єктами: транспортними вузлами, соціальною інфраструктурою, громадськими просторами тощо.

У Кропивницькому є велопарковки: переважно вони розташовані біля громадських просторів та супермаркетів. Так, наприклад, найближча парковка до доріжки на Полтавській — біля магазину Varto. До неї немає спеціально визначеного шляху, адже парковку облаштовували окремо.

Є різні варіанти облаштування велосипедного простору: одно- і двосторонні велодоріжки, велосмуги, комбіновані смуги. Деякі з них доречно запозичити і для Кропивницького.

Велосмуга одностороння

50

Їх радять облаштовувати за браку простору на тротуарі, там, де немає місця для доріжки. Таку велосмугу можна перетинати автомобілем для повороту чи заїзду. За потреби і для більшої безпеки смугу можна відокремити роздільною смугою з гумовими бортами, але це дещо ускладнить перетин.

Таку велосмугу доречно було б облаштувати на вулицях приватних секторів нашого міста.

51

Велосипедно-автобусна смуга

45

Облаштовується там, де немає місця для доріжки, як виняткове рішення. Маркується спеціальною розміткою: знаком “велосипед” та літерою “А”. Максимальна дозволена швидкість руху на такій смузі — 30 км/год. Для автівок вона не призначена, але цю смугу можна перетинати, як і попередню.

Можливо, таку велосмугу можна було б облаштувати на вулицях Соборна, Вокзальна, Яновського, або ж у спальних густонаселених районах по типу вулиці Попова, Жадова, 101-й мікрорайон.

461

Перехід із велопереїздом

48

Облаштовують на вулицях будь-якого типу, щоби велосипедисти не мали вставати, перетинаючи дорогу. Якщо ж повернутися до вулиці Полтавської, то там велодоріжка переривається переїздом, проте найближчі прилеглі переходи так не облаштовані.

49

Можливо, під час післявоєнної відбудови вдасться покращити велосипедну інфраструктуру Кропивницького, врахувавши рекомендацій експертів.

Докладніше ознайомитися з Довідником та іншими порадами щодо велосипедної інфраструктури можна на сайті «Урбанини».

 

Останні новини по темі
Знайомство та партнерство: кропивницьку молодь запрошують презентувати свої ініціативи
molod
2022 10 boxing3
Троє кропивничан вибороли медалі на чемпіонаті України з боксу (ФОТО)
Читайте також

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників.

17:53, 29 Травня, 2024

Сьогодні, 29 травня, студенти Економіко-технологічного інституту імені Роберта Ельворті вийшли на мітинг з вимогою скоротити тривалість пар та зменшити навантаження на студентів...

15:14, 29 Травня, 2024

Кропивничанка Анна Карандукова виборола третє місце у чемпіонаті Асоціації Балканських легкоатлетичних федерацій (ABAF) з легкої атлетики....

15:00, 29 Травня, 2024