Дорогу пішоходу: як тротуари та переходи зробити безпечнішими для містян

13:02, 05 Лютого, 2023

Повномасштабна війна висвітлила проблему бар’єрності міст, зокрема і Кропивницького. Адже у місто приїхали багато вимушених переселенців з інших областей, серед яких частина відноситься до маломобільної групи. Крім того, частина людей, які беруть участь у захисті країни, повертаються із травмами та пораненнями.

Тому питання облаштування тротуарів та переходів буде актуальним у повоєнній відбудові. Як зробити місто зручним для пішоходів, якщо керуватись порадами урбаністів, які створили “Довідник з відбудови міст”.

 

 

На думку фахівців, щоб ходити вулицями міста було не тільки комфортно, а й приємно, необхідно дотримуватися певних правил при облаштуванні тротуарів та пішохідних переходів.

Безпека

Це один із ключових факторів вуличного руху. Щоб тротуари та переходи були комфортними в будь-яку пору року та час доби, необхідно усунути перепади висот. Також фахівці радять створити повністю “безшовну” поверхню, тобто відмовитись від бардюрів та інших перешкод. Як матеріал, варто використовувати різні види бруківки.

На жаль, у Кропивницькому стан тротуарів не можна назвати безпечним, а глибокі ями та відкриті каналізаційні люки ще досі є частиною пішохідного життя.

trotuar1

Тротуар у центрі міста

На вулицях, де немає регулювання автомобільного руху, на думку експертів, варто використовувати підвищені пішохідні переходи. Це сповільнить рух автівок та зменшить кількість ДТП. Наприклад, у нашому місті таке рішення можна втілити на вулиці Кропивницького, де не так давно відремонтували автошлях і де безперервний рух автівок заважає пішоходам безпечно переходити через проїжджу частину.

trotuar2 copy

Підвищений перехід у Києві

Також для вулиць з чотирьох і більше смуг радять створити перехід з острівцем безпеки. До прикладу, у нашому місті такий перехід є на вулиці Юрія Коваленка, біля магазину “Велмарт”.

trotuar3

Перехід біля супермаркету “Велмарт”

Простір та активності

Пішоходи – це головні користувачі міського простору, тому має бути достатньо місця для їхнього пересування. На думку спеціалістів, мінімальна ширина тротуару має бути 1,5 м.

Окрім цього, у довіднику автори розглядають різні види тротуарів, серед них – житловий та комерційний.

На тротуарах поблизу житлових будинків можна влаштовувати місця для відпочинку та садити дерева й інші рослини.

trotuar4

Житловий тротуар у Нью-Йорку

На тротуарах у комерційних кварталах варто передбачити місце ще й для літніх майданчиків закладів харчування, вуличних меблів тощо.

trotuar5

Комерційний тротуар у Варшаві

Озеленення

Фахівці радять рясно озеленювати пішохідні зони. На вулицях з інтенсивним рухом варто висаджувати дерева у лунках. Там, де проходимість менша, можна створювати зелені зони з деревами, кущами та багаторічними рослинами.

trotuar6

Тротуар в Амстердамі

Доступність

Тротуари та переходи мають враховувати потреби пішоходів з маломобільних груп населення. Зокрема варто встановлювати тактильні смуги та поручні, які орієнтують у просторі людей з порушенням зору. Такі тротуари подекуди уже є в Кропивницькому, наприклад на вулиці Полтавській.

 trotuar7

Тактильні смуги по вулиці Полтавській

Крім того, до маломобільних груп населення відносяться і батьки з дитячими візочками, люди із погіршенням здоров’я через хвороби чи травми, вагітні жінки, діти віком до 7 років – всі, хто відчуває труднощі при самостійному пересуванні чи орієнтуванні у просторі. Як зазначила голова громадської організації «Серце матері», яка опікується людьми з інвалідністю, Людмила Шукрута, більш-менш безбар’єрними тротуари є лише в центральній частині Кропивницького.

«У Кропивницькому майже не видно людей, які пересуваються за допомогою колісних крісел. Але це не тому, що їм мало, а тому що пересуватися нашими тротуарами подекуди важко і мобільним людям, а для маломобільних взагалі неможливо», – пояснила вона.

Норми безбар’єрності міського простору закріплені у Державних будівельних нормах. В них визначені принципи універсального дизайну зокрема і для тротуарів, щоб вони були доступними і зручними для всіх верств населення.

«Наразі люди, які пересуваються за допомогою візка, вимушені виїжджати на проїжджу частину, адже тротуари не підходять для пересування. Це небезпечно, проте в людей просто немає інших іваріантів для пересування містом», – додала Людмила Шукрута.

Наразі повномасштабна війна висвітлила проблему бар’єрності міст, зокрема і Кропивницького. Адже у місто приїхали багато вимушених переселенців з інших областей, серед яких частина відноситься до маломобільної групи. Крім того, частина людей, які беруть участь у захисті країни, повертаються із травмами та пораненнями. 

Так, у Державних будівельних нормах визначено, що зробити тротуари доступними і зручними для всіх дозволять понижені бордюри, тактильні смуги, поручні, пандуси і з’їзди з відповідним кутом нахилу, яскраві смуги на краях сходів тощо. Якщо звернути увагу на ці поради при проєктуванні тротуарів та переходів, місто зможе стати безпечнішим для його мешканців.

Олександра Совотєєва

 

Останні новини по темі
Легкоатлети збірної області завоювали 9 медалей на юнацькому чемпіонаті України (ФОТО)
C86E8F4B 518A 4DDE A76B 74EEE42AF303
AAA411A7 1272 4A86 9951 2E26D4D9FBCC
У Кропивницькому визначили кращих важкоатлетів області (ФОТО)
Читайте також

«Кіровоградобленерго» опублікувало графіки відключень за чергами, які запровадили на Кіровоградщині у понеділок, 15 липня....

22:36, 14 Липня, 2024

Публікуємо добірку культурних заходів, майстер-класів, лекцій, вистав та концертів які відбудуться у Кропивницькому протягом тижня, з 15 по 21 липня 2024 року....

16:59, 14 Липня, 2024

У Кропивницькому родинам полеглих воїнів з Кіровоградщини передали державні нагороди, якими захисників відзначили посмертно. ...

15:07, 14 Липня, 2024