У Кропивницькому касирка назвала покупчиню “нацисткою” через прохання обслуговувати українською (ДОПОВНЕНО)

Кропивничанка Надія Паливода, відома у місті як екоактивістка громадської організації “Озеленення Кропивницький”, повідомила, що у супераркеті “Сільпо” касирка обізвала її нацисткою через прохання обслуговувати українською мовою.
Про випадок у магазині жінка написала на своїй Facebook-сторінці.
” – чого ви не обслуговуєте покупців українською мовою? Може, вас тут вже окупували, а я не в курсі.
– Я ничего нє буду отвєчать на етот вопрос, ето мойо лічноє дєло, на каком язикє я говорю.
– (шо????) Ні, це не ваше лічне дєло, бо вийшов закон України, який зобов’язує працівників у громадських місцях і в сфері торгівлі спілкуватися українською.
– Ну так ето нацизм”, – описала діалог Надія Паливода.
Зі скаргою вона звернулась до адміністрації магазину. При цьому підійшов ще один хлопець, учасник цієї ж черги, підтвердив ситуацію.
“Адміністраторка обіцяла вжити заходів. Щоправда, яких саме не зрозуміло”, – каже Надія.
“Гречка” звернулась із запитом до пресслужби Fozzy Group, аби уточнити, чи є у торгово-промисловій групі політика, щодо мови обслуговування клієнтів та які заходи вживають щодо працівників, що порушують закон про мову.
У пресслужбі «Сільпо» розібралися щодо ситуації в супермаркеті «Сільпо» у Кропивницькому та відповіли на лист.
“На превеликий жаль, співробітниця порушила закон, внутрішні посадові інструкції та норми спілкування з гостями. Нашою абсолютною цінністю є гостинність — тому такі дії є неприпустимими і суперечать нашим принципам. Ми дуже шкодуємо, що гості мали цей сумний досвід у «Сільпо» і щиро перепрошуємо за це. Пишаємося, що вже давно перейшли на українську у спілкуванні, підтримуємо українських виробників, музикантів, художників та крафтярів. Описана у дописі ситуація є безпрецендентною для нас. Така поведінка є неприйнятною в мережі «Сільпо», тож касирку буде звільнено”, – прокоментували в пресслужбі.
Куди звертатись, якщо вас відмовляються обслуговувати українською:
Із 16 січня 2021 набули чинності норми закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної». За законом підприємства, установи та організації усіх форм власності, підприємці й інші суб’єкти господарювання мають здійснювати обслуговування та надавати інформацію про товари і послуги, зокрема через інтернет-магазини та інтернет-каталоги, українською. Обслуговування може бути не державною мовою, якщо на цьому наполягає клієнт і знайдено прийнятну для обох сторін мову спілкування.
У випадку, якщо закон порушують, можна надіслати письмову скаргу Уповноваженому із захисту державної мови 01001, м. Київ, провулок Музейний 12 або електронно через сайт уповноваженого.
Що кажуть юристи?
Розяснив ситуацію заступник директора Олександрійського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Павло Слободянюк.
На правовідносини в сфері обслуговування громадян поширюється як профільний Закон України “Про захист прав споживачів” так і спеціальний Закон України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.
Пункт 4 з приміткою 1 частини 1 статті 4 Закону України “Про захист прав споживачів” прямо вказує на те, що споживачі під час покупки продукції мають право на обслуговування державною мовою відповідно до Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.
Зокрема, статус української мови як єдиної державної мови передбачає обов’язковість її використання на всій території України при здійсненні повноваженьне тільки органами державної влади та органами місцевого самоврядування, а також в інших публічних сферах суспільного життя.
Стаття 30 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” передбачено наступне.
Мовою обслуговування споживачів є державна мова.
Підприємства, установи та організації всіх форм власності,ФОПи, інші суб’єкти господарювання, що обслуговують споживачів, здійснюють обслуговування та надають інформацію про товари чи послуги, у тому числі через інтернет-магазини та інтернет-каталоги, державною мовою. Інформація державною мовою може дублюватися іншими мовами.
Лише на прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися також іншою мовою, прийнятною для сторін.
Оскільки у вказаному випадку, який мав місця в торгівельній мережі СІЛЬПО в Кропивницькому, під час обслуговування споживача працівником сфери обслуговування було допущено порушення Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.
За вказане правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за ст. 188 з приміткою 52 (Порушення закону щодо функціонування і застосування української мови як державної) Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3400 до 5100 грн) або попередження, якщо порушення вчинене вперше.
З метою сприяння функціонуванню української мови як державної у сферах суспільного життя, визначених Законом, на всій території України діє Уповноважений із захисту державної мови.
Для того, аби повідомити про правопорушення не тільки споживач, а й будь яка особа має право звернутися до Уповноваженого, інших органів, уповноважених здійснювати захист і контроль щодо застосування державної мови, зі скаргою про порушення вимог Закону та щодо усунення перешкод та обмежень у користуванні державною мовою.
На офіційному сайті Уповноваженого із захисту державної мови вибрати в меню пункт “Повідомити про правопорушення” та заповнити відповідні поля.
Для зручності надається посилання https://mova-ombudsman.gov.ua/povidomiti-pro-porushennya
Номер гарячої лінії Уповноваженого +38 (044) 293-11-79
Написати скаргу та направити її за адресою
(01001, м. Київ, провулок Музейний, 12). В скарзі мають бути обов’язкові атрибути (дата та час події, місце події, прізвище ім’я та по-батькові сторін (покупця та працівника сфери обслуговування), засоби зв’язку за наявності, та детальний опис ситуації тощо). Обов’язково посилатись на ст. 30 Закону України “Про функціонування української мови як державної” що мало місце порушення законодавства про державну мову.
Під час вчинення правопорушення, не зайвим буде викликати працівників поліції для складання протоколу про порушення законодавства про державну мову.
mova-ombudsman.gov.ua Уповноважений із захисту державної мови – ПОВІДОМИТИ ПРО ПОРУШЕННЯ.