Як пережив рік повномасштабної війни унікальний музей АТО у Дніпрі (ФОТО)

13:38, 08 Квітня, 2023

Перший музей АТО, який працює в Дніпрі, тепер не лише займається проведенням екскурсій, а й допомагає цивільному населенню та військовим,а також збирають артефакти сучасної війни, щоб у майбутньому розширити зали музею.


Для того, аби українці не забували своїх героїв, у 2016 році у Дніпрі був створений музей «Громадянського Подвигу Дніпропетровщини у подіях АТО». Його формуванню посприяли воїни зони АТО та волонтери, їх підтримали Дніпропетровська обласна адміністрація та Дніпропетровська обласна рада. Для Дніпра він став знаковим, адже з області за ці роки мобілізувала більше двадцяти тисяч воїнів, об‘єднала волонтерів, а також місто приймає на лікування тяжкопоранених.

Виставка музею поділяється на чотири зони. Перша – вулична експозиція «шляхами Донбасу», на якій представлена техніка, приймала участь у боях, фрагменти з місць подій та символи війни. В другій залі зібрані історії про військових, волонтерів, переселенців, журналістів, медиків та капеланів – всі ці люди утримували досі утримують оборону нашої країни, і їхні історії мають бути почутими. Третя зала Світлої Пам‘яті Героїв створена для того, аби вшанувати пам’ять загиблих воїнів, вона налічує більше, ніж 600 фотопортретів наших бійців. Також є панорамний кінотеатр – унікальне місце, де можна подивитись фільми про сучасну війну у форматі 360 градусів.

До повномасштабного вторгнення в рік музей налічував десятки тисяч відвідувачів, а загалом за роки існування його відвідали більше, ніж 200 тисяч людей. Зараз відвідувачів менше, але приходять ті, для кого експозиція є емоційно важливою.

d605f092 58c6 4856 a31e dad6d0960b3a

“Люди приходять і просто дивляться, згадують, що тоді відбувалось, порівнюють. Важливим є те, що війна, яка почалася у 2014 році, торкнулась не всіх, і зараз всі мають змогу, побачити та зрозуміти як важко було людям зі сходу” – говорить працівниця музею, екскурсовод Ганна Теряннік.

Станом на сьогодні екскурсію можна замовити тільки по вуличній експозиції, оскільки в перший день повномасштабного вторгнення вийшло розпорядження від керівництва зачинити виставкові зали для збереження культурної спадщини. Як говорить Ганна Теряннік: “Ніхто не знав чи будуть тут бомбардування, але розпорядження було таке: зачинити все та спакувати всі експонати та цінні речі”.

f9f8fe51 bea0 49ea bfa4 7533a0c053a9

У світлі нових подій співробітники музею перекваліфікувались, деякі з них безпосередньо пішли на військову службу, інші ведуть активну волонтерську діяльність.

Ганна розповіла, яким незвичним способом їм вдалось зібрати кошти на три автівки для ЗСУ: “Раніше я написала оповідання “Пригоди песика Кокса”, до подій 24 лютого було видано дві частини, і в лютому 2022 не встигли надрукуватися третю. А зараз від імені песика Кокса веду інстаграм сторінку, таким чином привертаю увагу, і збираємо кошти. Так песик вже зібрав на три автівки і залишилось ще трохи до четвертої”.

Музей АТО допомагає не тільки військовим, а й цивільне населенню, команда музейників їздить по гарячими точкам та деокупованим містам та селам, допомагає людям виїхати. та заодно збирає інформацію для майбутнього відкриття музею з урахуванням нинішніх подій.

f475f3d4 ad64 449f 8918 2452ed8eaddd

b4d2f74a 56fc 462e a074 042c6a56deb7

Єлизавета Лизун

Останні новини по темі
У театрі Кропивницького відкрили першу виставку печворку (ФОТО)
Для маркування Прямокутник copy copy copy copy copy
bud 2
В Україні планують реконструювати застарілі багатоповерхівки: яка ситуація у Кропивницькому
Читайте також

У п’ятницю, 14 червня, у Кіровоградському райсуді продовжили підготовче засідання по обвинуваченню контррозвідника Романа Червінського у перевищенні повноважень у справі, ...

18:58, 14 Червня, 2024

Журналісти українського видання “Texty.org” заявили про тиск і погрози від американських посадовців та політики. Така ситуація стала наслідком оприлюдненого у виданні матеріалу ...

16:50, 14 Червня, 2024

Новгородківська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель на фронті захисника Василя Ільківа....

16:44, 14 Червня, 2024