Заміновані землі та брак грошей: як стартувала посівна в Україні та що прогнозують фахівці

10:43, 20 Квітня, 2023

Стартувала друга посівна кампанія у час повномашстабної війни. Два тижні як аграрії почали сіяти в усіх областях України. Дещо затримують темпи тривалі дощі, однак фахівці говорять, що це не найбільша перешкода. Цього року фермери зіштовхнулись із новими складнощами: необхідність розмінування земель, брак грошей на польові роботи та загальне зменшення посівних площ.

У Всеукраїнській аграрній раді вважають, посівна кампанія 2023 року, попри звільнення територій, окупованих торік, може стати ще складнішою, ніж попередня. З якими ще труднощами нині борються аграрії, скільки вже засіяли та на які результати очікують – пояснили у Центрі громадського моніторингу та контролю.

Бракує грошей на польові роботи

Цьогорічна посівна кампанія складніша навіть за попередню, коли бойові дії в Україні велись на більшій частині територій. До такого висновку вже дійшли у Всеукраїнській аграрній раді.

Найбільшою перешкодою для фермерів стали навіть не міни та артснаряди ворога, а брак грошей на польові роботи. Усе через провальні продажі українського зерна за кордон, спричинені ворожою блокадою морських портів. Тож, нині фермерам бракує коштів навіть на закупівлі добрив, заявляють у Всеукраїнській аграрній раді.

«Здійснювати польові роботи можливо, якщо є можливість закуповувати всі елементи, які необхідні для посівів. Це й мінеральні добрива, й засоби захисту рослин, і посівний матеріал. І фактично ми зазначаємо, що протягом 2022 року, ще певні запаси в товаровиробників були, то у 2023 році вони закінчилися. І вони не отримали додаткового фінансування через можливості реалізації своїх зернових», – зазначив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук під час брифінгу в Медіацентрі Україна – Укрінформ.

Зерно, за словами Марчука, від початку повномасштабної війни аграрії продавали або собі у збиток, або ж за собівартістю.

До того ж, за сукупністю факторів (економічні чинники, проблеми з логістикою, здорожчання розхідних матеріалів), посівна цього року здорожчає на 19% і, загалом, обійдеться у 230 мільярдів гривень. Попри це, в аграрній раді сподіваються, що на кількості засіяних площ це не позначиться.

Війна забрала посівні землі

Водночас, обсяги посівних площ відчутно зміняться через замінованість земель. Хоч посівна вже почалась, та розмінування забруднених снарядами ділянок триває і досі. Прогнози щодо загальної кількості засіяних земель поступово гіршають. Ще в березні в Комітеті аграрної та земельної політики передбачали, що цього року в Україні засіють приблизно 22 мільйонів гектар площ (до порівняння, довоєнний показник становив 29 мільйонів гектар). Нині експерти оцінюють обсяги цьогорічної посівної у 19 мільйонів гектар. Утім, і цього буде достатньо, аби забезпечити зерном і Україну, і зовнішні ринки.

«Це фактично дасть досить хороші показники по врожайності, враховуючи воєнний час. По показниках ми маємо повною мірою вийти як на забезпечення продовольчої безпеки всередині країни, так і мати можливість нам претендувати на експорт», – вважає заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

Скільки вже встигли засіяти

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства, станом на середину квітня аграрії засіяли вже понад 700 тисяч гектар зернових та зернобобових культур, з яких: ярого ячменю – 436 тисяч гектарів, ярої пшениці – 142,8 тисяч гектарів, гороху – 84,7 тисяч гектарів, вівса – 53,6 тисяч гектарів, проса – 0,7 тисяч гектарів.

 

Останні новини по темі
“Сидять на мішках з грошима”: оприлюднили деталі справи щодо розкрадання на держпідприємстві Кіровоградщини
338873719 937520930712147 5983534327012124290 n
341366282 538642661681955 2673518382273454319 n
Олександрійська лікарня отримала спецавтомобіль від британських партнерів (ФОТО)
Читайте також

У Кропивницькому сьогодні, 18 липня, через аварійні роботи жителі мікрорайону Радист тимчасово залишилися без води....

10:09, 18 Липня, 2024

Вихованець кропивницького футболу та колишній півзахисник збірної України Євген Коноплянка оголосив про завершення кар’єри футболіста....

10:03, 18 Липня, 2024

«Кіровоградобленерго» опублікувало графік відключень електрики за чергами, які запроваджують на Кіровоградщині у четвер, 18 липня....

20:13, 17 Липня, 2024