Актова зала і графік: чому конфліктує театр «Резонанс» та університет (ФОТО)

10:07, 26 Травня, 2023

 

Між керівниками аматорського театру «Резонанс» та Центральноукраїнського університету стався конфлікт. Директорка театру Ірина Дейнекіна стверджує, що керівництво університету перешкоджає репетиціям, а актова зала після ремонту стала незручною для репетицій і вистав. Ректор Євген Соболь стверджує, що університет навпаки – йде назустріч і зацікавлений у розвитку студентського театру, проте актова зала в університеті одна, тож користування нею не можна віддати лише театру. В суті конфлікту розібралася «Гречка».

 

Що заважає репетиціям театру

«Резонанс» – це студентський народний театр, створений ще у 1956 році  на базі Центральноукраїнського університету імені Винниченка. З 1973 року режисером-постановником театру «Резонанс» був Валерій Дейнекін, а з 2004 року директоркою «Резонансу» є його дружина – Ірина Дейнекіна.

Valeriy deinikin

Після початку повномасштабної війни «Резонанс» довгий час не показував вистави – до 22 травня 2023 року, коли відбулася прем’єра «Ох, ця ж Анна!». Як розповіла «Гречці» Ірина Дейнекіна, готувати виставу було складно насамперед через те, що частина учасників театру виїхали з міста – хто за кордон, хто в інші області.

«П’ятеро людей з нашого театру поїхали – всі студенти університету. Тож ми шукали на їхні ролі у виставі інших людей. А це ж не професіонали: тож ми їх навчали сценічної мови, пластики, акторської майстерності, а потім вже власне ролі», – розповіла вона.

Також проблемою для «Резонансу», за словами Ірини Дейнекіної, став ремонт актової зали університету, який зробили восени 2022 року. Як зазначила директорка театру, дерев’яне покриття сцени замінили на ламінат, через що стало складніше кріпити декорації.

Scena

Сцена в актовій залі університету імені В. Винниченка

Окремою проблемою стало освітлення: штори на вікнах зали з тонкої тканини, через що неможливо повне затемнення під час вистави, а при ремонті на балконі над сценою прибрали розетки, які необхідні для освітлювальної техніки.

vikna zala

Вікна в актовій залі університету після ремонту

Раніше Ірина Дейнекіна також публічно казала, що раніше учасники театру могли допізна проводити репетиції, а тепер користування актовою залою чітко регламентоване за часом. та при розмові з кореспонденткою «Гречки» Ірина Дейнекіна запевнила, що не хоче конфліктувати з керівництвом університету.

«Я не хочу загострювати це все. Подивимось, як буде далі. Проблеми та нюанси завжди є, інша справа – щоб нам допомагали їх вирішувати», – сказала вона.

І додала, що всі гроші, які театр зібрав під час прем’єри напередодні, направили на потреби «Резонансу».

«Цілий рік ми не грали вистав, наша каса була пустою і при підготовці я вклала свої гроші», – пояснила директорка.

Та анонсувала, що незабаром можна очікувати на ще одну прем’єру вистави від «Резонансу».

Позиція керівництва університету

Як пояснив «Гречці» ректор ЦДУ імені Винниченка Євген Соболь, збереження театру «Резонанс» є важливою задачею для нього.

«”Резонанс” це гордість університету, і це мистецька перлина у нас в закладі. Ми його завжди підтримуємо, адже це студентський театр. Тому одне з перших завдань для мене на посаді ректора було відновлення актової зали, за що ми взялися ще до повномасштабної війни», – розповів він.

Проте фінансування університету з держбюджету зменшилося на 25%, тобто на 12 мільйонів гривень. Через те довелося скорочувати штат та економити на виплатах за рахунок скорочення робочого дня. Тому ремонт робився за кошти спонсорів. Євген Соболь підкреслив, що актова зала є однією в усьому університеті, і окрім «Резонансу», нею користуються ще понад 15 студентських гуртків, а також науковий ліцей та університет третього віку «Натхнення». Тому, наприклад, пошкоджене дерев’яне покриття сцени було незручним для студентів, які займалися тут в хореографічному гуртку.

CDU zala

 Актова зала університету після реставрації стін і вентиляції

Чіткий розклад репетицій ректор пояснив тим, що під час воєнного стану вимоги до безпеки охорони закладу змінилися – через специфіку розташування корпусів та наявність декількох укриттів.

«У цій залі займаються студенти різних гуртків, проводяться заходи. Коли студенти навчалися дистанційно, театр міг займати залу більше часу. Проте зараз студенти повернулися до очного навчання, відновилися гуртки, тож графік став щільнішим», – пояснив він.

При цьому Євген Соболь підкреслив, що університет безоплатно надає свою базу для театру, не бере кошти за оренду чи комунальні послуги. Водночас учасники театру є ентузіастами, а заробітну плату як працівниця університету отримує лише керівниця – тобто директорка Ірина Дейнекіна.

«Звісно, “Резонанс” може використовувати залу безоплатно, проте зважати, що зала є власністю не театру, а всього університету», – сказав «Гречці» Євген Соболь.

Актова зала університету розташована у корпусі, якому понад 100 років, тому ремонт був необхідний. За рахунок спонсорів минулоріч в залі оновили сидіння, реставрували стіни, закрили верхні вікна, щоб легше було створювати затемнення, оновили електропроводку та сцену.

Stilci

При цьому в планах оновити освітлювальну техніку, встановити на вікнах жалюзі тощо, проте для цього потрібні кошти, яких поки немає.

«Я як ректор зацікавлений, щоб театр розвивався і залучав наших студентів, робив вистави. Наприклад, на цю прем’єру ми взяли на себе друк квитків, пропонуємо інформаційну підтримку. І далі плануємо йти назустріч театру – якщо вони також робитимуть кроки назустріч нам», – додав Євген Соболь.

Нагадаємо, раніше у ЦДУ імені В. Винниченка стару їдальню переобладнали на студентський коворкінг KOWOcenter.

Як повідомляла «Гречка», у топ-200 українських вишів увійшли чотири університети, які розташовуються у Кропивницькому.

Останні новини по темі
У центрі Кропивницького на два дні перекриють дорогу
347266094 1965021777001799 2586417727407462247 n
real b253cf76 03b8 45a4 a0a6 f8971576d456
Чоловічі сандалі: готуємось до літа заздалегідь!
Читайте також

В громадській організації “Будуємо Україну Разом” триває набір територіальних громад для проведення БУРчиків у Чернігівській, Сумській, Дніпропетровській, Кіровоградській, Полта...

09:33, 28 Травня, 2024

У Приютівській громаді повідомили про загибель Владислава Піткевича у боях проти російських окупантів....

20:27, 27 Травня, 2024

Виконуючого обов’язки директора дослідного господарства «Елітне» Інституту сільського господарства степу НААНУ, що у селі Созонівка Кропивницького району, підозрюють у зловживан...

17:28, 27 Травня, 2024