Мистецтво має йти до людини: як на Кіровоградщині створюють музей «Від Трипілля до сьогодення»

17:47, 03 Червня, 2023

 У селі Шепилове Голованівського району триває третій будівельний сезон музейного комплексу «Від Трипілля до сьогодення» за ініціативи історика Валерія Марчака та краєзнавця Сергія Піддубного. 

У чому особливість комплексу, як виникла ідея його створення та як кожен і кожна можуть долучитися до створення музею – розповідає «Гречка».

Близько трьох років тому у будинку №1 по провулку Шевченка у селі Шепилове був приватний Музей побутової культури. Та у 2021 році тут почали будувати культурно-освітній заклад, а вже через рік заклад отримав статус громадської організації «Від Трипілля до сьогодення». Комплекс складатиметься з:

  • Музею побутової культури, де зібрані експонати останнього століття й до теперішнього часу;
  • Музею Трипільської культури і Велесової Книги, в якому все починається з часу перед трипільською добою, і продовжується Трипіллям;
  • Музею сучасного мистецтва, в якому експонуватимуться твори сучасних майстрів живопису, скульптури, прикладного мистецтва.

Особливістю буде й те, що самі будівлі комплексу стилістикою відповідатимуть наповненню. Так, Музей сучасного мистецтва – це споруда сучасна за формою й матеріалам. Музей народного мистецтва притримується народних традицій, а форма будівлі з експозиціями трипільської культури виходить з археологічних даних.

Авторами проєкту «Від Трипілля до сьогодення» є живописець, професор, викладач Національної Академії мистецтва у Львові та засновник Української Академії дизайну Валерій Марчак, який родом з Красногірки Голованівського району, та журналіст, публіцист, етнограф, краєзнавець, перекладач Велесової книги Сергій Піддубний.

«У цій справі мене підтримує мій товариш і друг Сергій Піддубний. Це людина, яка написала багато книг по стародавній історії України. Ми йдемо з ним у парі в створенні музею. Він піддає ідеї, а я художню розв’язку. Сергій планує задуми, а я – реалізовую. Таким чином наша справа рухається вперед», – розповів «Гречці» Валерій Марчак.

П’ятдесят років тому, бувши студентом, Валерій Марчак почав збирати твори вишивки, ткацтва, кераміки, прикладного мистецтва, і наразі має вже велику колекцію народного мистецтва.

«До цього задуму йшов три роки і все життя», – зізнався він.

Автор зауважує, що це не зовсім музей, а радше освітній музей-заклад. Тут діятимуть школи писанкарства, вишивки, аматорського мистецтва. Будуть проходити різні народні дійства нашої старовинної спадщини і теперішніх традицій.

«Ідея тут така: сьогодні людина у клопотах не може собі дозволити посадити дитину до машини і повезти її до Києва, Умані чи Кропивницького. І тому я вирішив так: не люди повинні йти до мистецтва, а мистецтво повинно прийти до людини, прямо на село. Це буде один із престижних музеїв України в сільській місцевості», – впевнений Валерій Марчак.

Наразі вже діє Музей побутової культури, готовий будиночок трипільської доби, будується художня галерея і на завершальні стадії – облаштування території музею. 

muzey trupillya2

Та комплекс розширятимуть і надалі. Як пояснив співавтор, тут досить велика похила територія, а внизу – ставок, до якого зроблять стежину від комплексу. Там можна буде святкувати Івана-Купала, проводити різні дійства у стилі українських традицій. Також митець планує побудувати старовинне святилище.

Вже по закінченню російсько-української війни ініціатори створення музейного комплексу хочуть поставити монумент нашої трагедії. Кажуть, що вважають за потрібне відреагувати на наш час та на ті виклики, які нам поставила історія.

Музейний комплекс популяризують серед школярів та проводять екскурсії, планують запустити рекламу в інтернеті, а вже після війни хочуть спробувати рекламувати його і на білбордах. Як пояснив Валерій Марчак, заклад знаходиться неподалік Миколаївської траси, такий варіант може привернути увагу ширшої аудиторії.

Він мріє, щоб музей став своєрідним центром молодіжного дозвілля.

«Якщо речі не виставлені людям на показ десь у музеї, то це все одно що закрита книга, яку ніхто не читає. Я хочу, щоб це відкрилося в усій повноті своєї краси та доцільності», – Валерій Марчак.

Як пояснив Сергій Піддубний, якщо вдасться зібрати кошти на завершення будівництва, то відкрити весь комплекс для відвідувачів планують на День Незалежності України. Наприклад, для залучення коштів наприкінці травня автори ініціативи зробили виставку-продаж творів із колекції директора музею, художника Валерія Марчака.

Наразі долучитися до збору на створення музейного комплексу «Від Трипілля до сьогодення» може кожен у зручний спосіб. Для цього слід перерахувати будь-яку суму за реквізитами:

  • рахунок ГО «Музей від Трипілля до сьогодення» UA573234750000026009300387649, Код ЄДРПОУ 44820277,
  • номер картки ПриватБанку 5168 7554 6525 6499 (отримувач Сергій Піддубний, у призначенні платежу зазначити «На музей»).

Комплексний музей «Від Трипілля до сьогодення» розташований у селі Шепилове по провулку Шевченка, 1.

Олександра Литвинова.

Фото з фейсбук-сторінки Сергія Піддубного.

 

 

Останні новини по темі
На Кіровоградщині вночі працювало ППО – в області без руйнувань (ДОПОВНЕНО)
uvaga 2
perevirka ukruttiv1
Обстежили вже 269 об’єктів: на Кіровоградщині тривають перевірки укриттів (ФОТО)
Читайте також

Кропивницька та Петрівська громади, що на Кіровоградщини, повідомили про загибель земляків у боротьбі проти російських загарбників....

18:17, 17 Червня, 2024

Громадська організація “Жіноча ліга” запрошує студенток віком від 18 до 21 років на безоплатне навчання в академії медіа для дівчат....

17:45, 17 Червня, 2024

У понеділок, 17 червня, у Кропивницькому сталася ДТП. На перехресті вулиць зіткнулися тролейбус та легковик....

17:27, 17 Червня, 2024