В яких випадках не мають права відмовляти в обміні валют

Голова Національного банку України Андрій Пишний спростував обмеження при обміні валют за датою випуску і зазначив, що справжність купюри має визначати виключно прилад, а не людина. У Нацбанку пояснили, куди звертатися громадянам при порушеннях при обміні валют.
Про це Андрій Пишний написав на своїй офіційній фейсбук-сторінці. Зокрема, він вказав, що Нацбанк не встановлював жодних обмежень щодо валюти, яка має той чи інший рік випуску і наголосив, що такі обмеження взагалі заборонено встановлювати.
«Окремо хочу сказати про шахрайські пропозиції обміну 100 «білих» доларів на 90 «синіх» – це не просто грубе порушення, це – аморально і неприпустимо, особливо в умовах війни», – зазначив він.
Через це НБУ заборонив фінансовим установам відмовляти людям в обміні валюти через незначну зношеність купюри. При цьому непідробність грошей має визначати виключно лічильник або детектор, а не власне людина «на око».
Андрій Пишний попередив, що недотримання цього правила фінустановами буде розцінюватися як шахрайство, покаранням за що може бути штрафи:
- для банків – у розмірі до 400 тисяч гривень і планується його збільшення за суттєві порушення;
- для небанківських фінустанов – у розмірі до 5% від розміру власного капіталу установи.
«Банкноти попередніх років випуску, які є законним платіжним засобом у іноземній державі, є дійсними, отже, ви можете обмінювати їх на гривні в будь-який час», – наголосив голова НБУ.
У НБУ пояснили, що якщо клієнту відмовляють в обміні валют через незначне зношення купюри, дату її випуску чи начебто підробність, визначену «на око» – слід звернутися зі скаргою до керівництва цієї фінансової установи. Якщо відповідної реакції немає, тоді слід звернутися зі скаргою до НБУ – як це зробити, можна дізнатись за посиланням.
Раніше «Гречка» писала про дестабілізацію курсу валют в Україні через повномасштабне вторгнення.