Розсекречуючи архіви: у Кропивницькому видали книгу про земляків-борців за незалежність України

09:17, 15 Вересня, 2023

У Кропивницькому в рамках серії «Визвольна боротьба. 1917 – 1991 роки», засновниками, якої є Кіровоградський обласний краєзнавчий музей та Регіональний центр наукових досліджень з історії України видано книгу історика, старшого наукового співробітника обласного краєзнавчого музею Сергія Мілютіна: «Борці за українську державність: Фотій Мелешко, Василь Недайкаша, Андрій Гулий-Гуленко, Кость Пестушко, Герасим Нестеренко».

У коментарі “Гречці” Сергій Мілютін зазначив, що над книгою почав працювати наприкінці 2021 року, консультувався з відомими істориками і людьми, які особисто були знайомі з героями книги. Також автор відвідав низку місць про які йдеться в книзі, а саме рідні села героїв: Глодоси, Ганнівку, Червоновершку, а також місця битв українців з більшовиками такі, як станція Адабаш, Новоукраїнка, Добрянка, Ємилівка, Плетений Ташлик, Компаніївка, Олександрія та багато інших.

У книзі читач дізнається про військове протистояння між Дієвою армією УНР, повстанцями-самостійниками і червоними та білими окупантами; про події 1917–1921 рр. на землях Центральної України; діяльність української політичної еміграції в Польщі та Франції, а також долю родичів тих українців, які стали на шлях боротьби проти зовнішнього ворога. Ця книга не про політиків, а про українських вояків, які зі зброєю в руках боролися за державність. З-поміж головних її героїв – Андрій Гулий-Гуленко, Фотій Мелешко, Василь Недайкаша, Герасим Нестеренко-Орел і Кость Пестушко.

Miliutin2

За словами Сергія Мілютіна, під час підготовки книги він залучив значний масив першоджерел. З-поміж них мемуари вояків Армії УНР, спогади Фотія Мелешка, документи Державного архіву Кіровоградської області, рукописні спогади сотника Армії УНР Данила Лимаренка і документи з особистого архіву Василя Недайкаші, якими поділилися Микола Паскар та Оксана Оніс. Крім того, у книзі вперше опубліковані світлини, які автору надав старший син Фотія Мелешка – Аскольд.

Книгу планують презентувати у територіальних громадах Кіровоградщини: Олександрії, Малій Висці, Бобринці та Новгородці.

За словами Сергія Мілютіна, книги тиражем у 100 штук планують розповсюдити по музеях і бібліотеках області, також передати до наукової бібліотеки імені Чижевського та бібліотеки ЦДУ імені Винниченка.

Також автор планує розмістити електронний варіант книги, який можна буде безплатно завантажити на сайті обласного краєзнавчого музею, обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського та Державного архіву Кіровоградської області.

Це вже друге видання серії. Минулого року світ побачила книга «ОУН і УПА на Центрально Українських землях. Документи та матеріали».

 

 

Останні новини по темі
У Світловодську браконьєр наловив риби на понад 100 тисяч
Копія Для маркування Прямокутник
379333076 252267261118278 976204443237133871 n
У Кропивницькому водій злетів з дороги і врізався в стовп (ФОТО)
Читайте також

У Кропивницькому з понеділка, 27 травня, на автобусному маршруті №103 курсуватимуть чотири додаткові рейси....

10:38, 25 Травня, 2024

Інклюзивність, доступність і безбар’єрність – це не просто “трендові слова”, а важливі принципи, які є необхідними та базовими при проєктування будь-якого середовища, зокр...

09:52, 25 Травня, 2024

У п’ятницю, 24 травня в Кіровоградському райсуді продовжили засідання щодо обвинувачення контррозвідника Романа Червінського у перевищенні повноважень у справі, пов’...

20:26, 24 Травня, 2024