“Гроші для ЗСУ”? Чи можуть громади направляти фінансування армії

13:27, 06 Листопада, 2023

Уряд вніс законопроєкт про зміни до Бюджетного кодексу. Серед цих змін пункти, які передбачають, що громади частину доходів місцевих бюджетів, які утворились за рахунок податку на доходи військових, а також залишки місцевих бюджетів на кінець року, повинні перераховувати до держбюджету.

У вересні Верховна рада прийняла за основу у першому читанні відповідний законопроєкт. Кропивницька юристка Євгенія Захарченко на офіційній сторінці громадської організації “Наша Рада”  роз’яснила, що означають ці зміни, чому їх пропонують внести, яка може бути альтернатива, а також чи можуть місцеві бюджети напряму направляти фінансування на ЗСУ.

“Держава хоче забрати частину доходів місцевих бюджетів, які утворились за рахунок податку на доходи військових, обґрунтовуючи це марнотратством громад. Підігріваються такі аргументи вимогами громадян витрачатись на купівлю дронів та бронежилетів, а не на ремонт доріг чи реконструкцію стадіону”, – зазначає правчиня.

Юристка пояснює, що дрони, амуніція та подібне – це забезпечення військових, а військові – це частина Збройних сил України, відповідно, утримувати, снаряджати, годувати, лікувати, навчати і так далі їх зобов’язане Міністерство оборони.

Що в компетенції громад

Місцева громада може створювати добровольчі формування територіальної оборони, які будуть підпорядковуватись військовій частині (яка, у свою чергу, є складовою ЗСУ), і тоді з місцевого бюджету можна виділяти гроші на харчування, медичне обстеження військових,інші витрати, але це не стосується закупівля зброї та амуніції.

Для таких витрат треба затвердити програму та паспорт бюджету, закупівлі мають відповідати кодам типової програмної класифікації.

“Такими можуть бути витрати 8240 «Заходи та роботи з територіальної оборони» або 9820 «Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на перерахування коштів в умовах воєнного стану … з метою відсічі збройної агресії Російської Федерації проти …» (Наказ МФУ від 20.09.2017 № 793)”, – зазначає Євгенія Захарченко.

Тобто, це означає, що витрачати бюджетні кошти місцевого бюджету на витрати оборони не можна, тому що це буде нецільовим використанням.

Нормативна база

До видатків, що здійснюються з Державного бюджету України, належать:

  • видатки на національну оборону (крім заходів та робіт з мобілізаційної підготовки місцевого значення);
  • забезпечення функціонування установ та закладів Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів, Служби безпеки України, органів цивільного захисту, які перебувають у державній власності (пункти 5, 6-1 частини 1 ст. 87 Бюджетного кодексу України).

Держава може передати органу місцевого самоврядування право на здійснення видатків лише за умови відповідної передачі фінансових ресурсів. Тобто це мають бути закріплені для місцевих бюджетів загальнодержавні податки і збори або їх частки, а також надаватися трансферти з Державного бюджету України. Забороняється планувати та здійснювати видатки, не віднесені до місцевих бюджетів цим Кодексом. Такі видатки здійснюються шляхом надання міжбюджетного трансферту з відповідного місцевого бюджету (стаття 85 БКУ).

До видатків місцевих бюджетів належать:

  • видатки на заходи та роботи з територіальної оборони та мобілізаційної підготовки місцевого значення» (пункт 17 частини 1 статті 91 БКУ).
  • виконавчі комітети організовують та беруть участь у здійсненні заходів, пов’язаних з мобілізаційною підготовкою та цивільним захистом, підготовкою і виконанням завдань територіальної оборони, на відповідній території» (статті 36, 36-1, 39 Закону України «Про місцеве самоврядування»).

Що це означає

Таким чином, за словами правчині, напряму для потреб ЗСУ місцеві органи не можуть закуповувати обмундирування, зброю та інше.

За твердженням Євгенії Захарченко, для того, щоб гроші пішли на оборону можна використати два варіанти:

  • щоб Верховна рада таки внесла зміни до Бюджетного кодексу на час дії воєнного стану, які запропонував Уряд
  • щоб громади передавали гроші через трансфер до державного бюджету.

По суті, використавши другий варіант права громад не будуть обмежуватися.

“Тобто, абсолютно необов’язково обмежувати права громад. А законопроєктом держава фактично зазіхає на бюджет громад, а громадяни, які з цим не розібралися, піддаються цим маніпуляціям”, – підсумувала юристка.

Нагадаємо, у Кропивницькому 28 жовтня відбувся мітинг “Гроші на ЗСУ”. Учасники пікету вимагали направляти гроші із міського бюджету не на дороги та благоустрій міста, а на потреби ЗСУ.

Останні новини по темі
“Відмив” 140 тисяч на ремонті укриття? На Кіровоградщині підряднику оголосили підозру
Зберегти історію виробництва: Світловодський музей просить поділитися вазами від керамічного заводу
Читайте також

Приміщення колишнього кінотеатру “Мир” у Кропивницькому, яке належало Ігореві Шарову, отримало нового власника. “Гречка” розповідає, хто він і що буде у приміщенні....

11:25, 17 Квітня, 2024

У Кропивницькому на вулиці Великій Перспективній поблизу лікарні “Ацинус”, всохли сакури, які пересадили у 2022 році. ...

09:45, 17 Квітня, 2024

У Новомиргородській громаді, що на Кіровоградщині, отримали підтвердження загибелі під час боїв на Донеччині захисника Юрія Іваніцького....

17:37, 16 Квітня, 2024