Купити книгу за державний сертифікат: як працюватиме закон про підтримку книгарень

16:35, 10 Листопада, 2023

В Україні ухвалили зміни до законів, які направлені на підтримку книговидання і популяризацію українських книг. Як українці зможуть отримати сертифікати на придбання українських  видань та яким чином це вплине на книжковий ринок в умовах війни – дізналася «Гречка».

Ще у 2021 році в країні розпочалася кампанія ініціативи «Українська книжкова революція». Ініціатива об’єднала видавців, власників книгарень, письменників і депутатів із закликом разом підтримати розвиток українського книжкового ринку та позбутися російського впливу.

Результатом дій ініціативи стало ухвалення декількох законів. Серед них – закон про заборону видавничої продукції з Росії та Білорусі, який президент підписав у червні 2023 року.

У середу, 8 листопада, Верховна Рада ухвалила зміни до законів України щодо підтримки розповсюджувачів видавничої продукції та надання сертифіката на придбання книг.

Ухвалений закон передбачає, що спеціалізовані магазини для торгівлі книгами отримуватимуть держсубсидію на часткову компенсацію оренди нерухомості. Також деякі громадяни отримуватимуть сертифікати на придбання українських книг, які в грошовому еквіваленті становлять третину від прожиткового мінімуму: наразі це 805 гривень. Такі сертифікати зможуть отримати громадяни на 18-річчя, а після скасування воєнного стану – ще й батьки при народженні дитини.

Як пояснив «Гречці» Тарас Шамайда, який є координатором ініціативи «Українська книжкова революція» та брав участь у розробці законопроєктів, сертифікат на придбання книг планують видавати по тому ж принципу, як під час епідемії ковіду для громадян України оформлювали «єПідтримку».

«Це конкретна сума, яку можна буде витратити виключно на придбання книжок, і вже з наступного року люди, яким виповниться 18, зможуть отримати такі сертифікати», – сказав він.

Щодо компенсації за оренду для книгарень, то Тарас Шамайда пояснив, що такий алгоритм був передбачений раніше, а ухваленими 8 листопада змінами спростили подачу документів для власників книгарень і визначили конкретну суму сертифікатів та кому вони видаватимуться.

«Це не тільки підтримуватиме існуючі книгарні, а спонукатиме відкривати нові, з українськими книжками», – додав він.

Мережа книгарень «Є», чий магазин є і у Кропивницькому, також долучалася до «Української книжкової революції». Як пояснив «Гречці» заступник директора з питань комунікації мережі «Є» Віктор Разживін, передбачається, що сертифікатами можна буде розрахуватися в будь-якому книжковому магазині. Вони будуть в електронному варіанті, можливо також і у державному мобільному застосунку «Дія».

«Під час епідемії ковіду були певні проблеми з «єПідтримкою» – наприклад, якщо у людей телефон не мав функції безконтактного розрахунку. Та, думаю, маючи вже такий досвід, він врахується при розробці сертифікатів на книжки», – сказав він.

Крім того, книжкові магазини рентабельні саме у центральних частинах міста.

«Компенсація коштів за оренду є дуже важливою, адже книжковий магазин не може розташовуватися поза межами центральної торговельної зони, а в центрі оренда звичайно дорожча», – пояснив представник мережі книгарень.

Віктор Разживін додав, що український книжковий ринок довгий час був під шкідливим впливом Росії, і тому закон із забороною російських видань і українофобних письменників є логічним, а сертифікати спонукатимуть українців активніше цікавитися українськими виданнями.

«Державна підтримка – це якраз те, що було необхідно для мережі книготоргівлі, щоб підтримати її в Україні. Тим паче, що з початком повномасштабної агресії Росії ми ще ясніше усвідомили, що слово теж воює – і воює достатньо сильно», – додав він.

Раніше «Гречка» розповідала, як в Чернівецькій області з місцевого бюджету підтримують видавців і письменників.

Останні новини по темі
Навіки у строю: громади Кіровоградщини повідомили про загибель воїнів-земляків
Збитків на понад пів мільйона: у Кропивницькому начальниці управління освіти оголосили підозру
Читайте також

У Новомиргородській громаді, що на Кіровоградщині, отримали підтвердження загибелі під час боїв на Донеччині захисника Юрія Іваніцького....

17:37, 16 Квітня, 2024

У Кропивницькому за три дні невідомі підпалили п’ять контейнерів для сміття. Проти порушників відкрили кримінальне провадження....

17:18, 16 Квітня, 2024

Російська пропагандистська «машина» запустила нову інформаційно-психологічну операцію (ІПсО), ціль якої – розколоти українське суспільство на «ухилянтів» та «оборонців», зірвати...

15:24, 16 Квітня, 2024