Бджоли мають більше прав ніж люди? На Кіровоградщині селяни потерпають від сусідства з пасікою

17:29, 15 Травня, 2024

На Кіровоградщині у селі Васине, Суботцівської громади, понад 10 років пасіка на більше 100 вуликів, зі слів місцевої жительки, не дає жити селянам. Нещодавно від нападу бджіл загинули дві корови та собака. Місцева влада стверджує, що у законній площині вдіяти нічого не може.

До редакції “Гречки” звернулася жителька Васиного Світлана Височин, у якої нещодавно від після нападу бджіл загинула собака. Домоволодіння жінки розташовується по сусідству із вище згаданою пасікою. Власниками бджіл є два чоловіка із Олександрії – Сергій та Микола, які у селі не проживають, а лише приїжджають господарювати до вуликів.

Бджоли закусали корів

“Ця пасіка нам життя не дає вже понад 10 років. Ми живемо по сусідству, то вони перелітають через тин до нас і ця навала бджіл прямо у мене в дворі. Недавно загризли насмерть нашу собаку. Нам надвір виходити страшно. Діти до школи змушені кущами перебігати у капюшонах”, – розповіла пані Світлана.

Із її слів близько десяти днів тому бджоли із цієї пасіки покусали двох тільних корів, внаслідок чого вони загинули. На місце викликали ветеринарну службу, поліцію та представників селищної ради. Селищна рада створила комісію, яка склала відповідні акти щодо випадку та розпочала перевірку.

Фото надані Світланою Височин

“Ми вже і юристів понавинаймали, щоб нам допомогли з тим. Ветеринари склали відповідні документи і зафіксували все. Але нас попередили, що потрібно ще довести, що тих корів покусали бджоли саме з цієї пасіки і тоді вже можна буде хоч на щось надіятися”, – зауважила жінка.

Самі ж власники пасіки, за словами пані Світлани, відмовляються спілкуватися.

Місцева влада стверджує, що не може вплинути на ситуацію

Поліція також проводить перевірку стосовно зареєстрованих фактів, про що повідомила “Гречці” речниця Нацполіції області Віталіна Бевзенко:

“За вказаним фактом до Знам’янського відділку поліцію надійшло дві заяви від мешканців села Васине, Суботцівської громади. Матеріали на даний час зареєстровані та проводиться перевірка, за результатами якої буде прийнято рішення в рамках чинного законодавства”.

Голова громади Андрій Борідченко у коментарі “Гречці” зазначив, що про ситуацію Суботцівській селищній раді також відомо і вони дійсно створили комісію, яка наразі опрацьовує зібрану інформацію. При цьому він зауважив, що у правовому полі практично неможливо повпливати на цю ситуацію.

“За чинним законодавством, ніхто не може зобов’язати когось зареєструвати пасіку – це виключно право та бажання. Також законодавство не містить жодних обмежень щодо розміщення приватних пасік. Є лише один пункт, який вказує на те, що на одну бджолину сім’ю має бути відведена від 30 до 35 квадратних метрів земельної ділянки. Площа цієї пасіки повністю відповідає  цим вимогам. Більше ніяких законодавчих вимог до розміщення пасіки, на жаль, немає”, – пояснює очільник громади.

Загалом, він стверджує, що так як пасіка знаходиться на приватній території, то органи місцевого самоврядування не мають туди доступу та не мають права нічого з тим вдіяти.

“ Із юридичної точки зору бджоли мають більше прав, ніж люди і ніяким чином по закону в даній ситуації нічого зробити не можна. Була б та пасіка біля мого дому, то я б її вже давно спалив – така моя позиція”, – неодноразово акцентував Андрій Борідченко у спілкуванні із журналісткою “Гречки”.

Головою комісії, яка розглядала цю ситуацію, була представниця саме із Суботцівської селищної ради. Проте, зі слів пана Андрія, наразі йому невідомо чи вже є висновки комісії чи немає.

Що відомо про власників

Староста Володимирівського старостату, куди входить село Васине, Олексій Кондратенко розповів, що земельна ділянка, де розміщена пасіка є приватизованою. Документи понад 10 років тому оформляв Сергій Шубський.

“Діяв він тоді за довіреністю на розпорядження цим майном від Євтушенко Галини Георгіївни, якщо я не помиляюся, бо то давно було. Самих же документів на приватизацію ми не маємо, бо їх після децентралізації перевели до архіву котроїсь із сільських рад”, – пояснює пан Олексій.

Згідно ж із даними у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно інформації про право власності на ділянку взагалі немає. Кадастрового номера їй також не присвоєно.

Сам же Сергій Шубський дійсно зареєстрований в Олександрії. 

“Гречка” намагалася з ним зв’язатися. Спочатку не було відповіді на телефонні дзвінки, а згодом номер став поза зоною досяжності.

Що ж до іншого власника пасіки, то про нього нічого невідомо ні представниками старостату та громади, ні сусідам. Лише ім’я – Микола.

Якщо вище згадані власники пасіки на сторінках “Гречки” захочуть висловити свою позицію стосовно даної ситуації, то можна звернутися на електронну скриньку gre4ka.info@ukr.net, або за номером телефону: 066 190 55 02.

Чи існують норми щодо розміщення пасік

Речниця Держпродспоживслужби області Наталія Шевченко у коментарі “Гречці” пояснила, що основний документ, яким треба керуватися –  це інструкція,

щодо попередження та ліквідації хвороб бджіл.

В інструкції вказано, що:

  • пасіки розміщують на відстані не ближче 500 метрів від шосейних доріг і залізниць, пилорам, високовольтних ліній електропередач, 
  • не менше 1 кілометра від тваринницьких і птахівницьких будівель 
  • 5 кілометрів від воскопереробних заводів, підприємств кондитерської і хімічної промисловості, аеродромів, військових полігонів, радіолокаційних, радіо- і телетрансляційних станцій та інших джерел мікрохвильового випромінювання. 
  • відстань від товарної пасіки до репродуктивної і карантинної повинна бути не менше 7 кілометрів.
  • територію стаціонарної пасіки огороджують, обсаджують плодовими деревами і кущами. 
  • відведення земельних ділянок для розміщення такої пасіки необхідно погоджувати з органами державного управління з питань ветеринарної медицини і місцевими органами влади.
  • при визначенні розміру площі під пасіку розраховують, що на одну гадану бджолину сім’ю потрібно 30 – 35 м2, залежно від способу розміщення бджіл.

Що ж до ситуації у селі Васине, то пані Наталія говорить, що представники Держпродспоживслужби також були у комісії на місці події після загибелі корів. Висновки по даному випадку комісія повинна надати після 21 травня.

Подякуй авторці гривнею!

Вона щодня робить якісні новнин для вас

Останні новини по темі
Читайте також

У Кропивницькому оголосили терміновий збір для онкохворого хлопчика. До вечора 20 січня потрібно зібрати майже 50 тисяч гривень на ліки....

14:07, 20 Січня, 2025

Інженера, який проводив технічний нагляд за реконструкцією стадіону «Колос» у Добровеличківській громаді на Кіровоградщині, звинувачують у службовій недбалості на 2,4 мільйони г...

13:56, 20 Січня, 2025

У понеділок, 20 січня, частина жителів мікрорайону Ковалівка у Кропивницькому лишилася тимчасово без води. Це повʼязано із аварією на водомережі....

12:09, 20 Січня, 2025