Била по обличчю книжкою — отримала догану: в Олександрівці батьки вимагають звільнити вчительку
В селищі Олександрівка, що на Кіровоградщині, батьки семикласників ліцею №1 вимагають звільнити вчительку зарубіжної літератури. Їхні діти розповідають про те, що вчителька на них кричить, принижує і застосовує фізичне насильство. Що сталося у цій школі — дізнавалася «Гречка».
Учні бояться вчительку
Валентина Атамась є багатодітною мамою-опікункою: в їхній родині вісім дітей. Двоє її вихованок, Аліна і Віолетта, є однокласницями, навчаються разом у 7-Б класі Олександрівського ліцею №1.
«Школа у нас буквально навпроти будинку, тому всі діти вчаться у ній. Та згодом я дізналася, що діти бояться відвідувати уроки зарубіжної літератури через вчительку Наталю Рябко. Не тільки мої діти, а загалом. Уроки її прогулюють», — розповіла вона «Гречці».
За її словами, вона і раніше вже зверталася до директорки школи через цю вчительку: діти скаржилися, що вона не випускала їх до туалету на уроці.
«Через це у Віолетти постійно болів живіт, адже діти боялися вже проситися вийти на її уроці та терпіли весь час», — додала мати-опікунка.
Сам інцидент стався 16 вересня 2024 року, коли учні 7-Б класу прийшли на урок. Через плутанину із домашнім завданням вчителька почала на дітей кричати та ображати їх.
Вчителька била обличчям об книгу: що розповіли діти
«Вона називала нас тупими і баранами. Потім підійшла до одного хлопчика і вирвала у нього листки з блокнота», — розповіла семикласниця Аліна, яка була свідкою цих подій.
За її словами, після вчителька підійшла до парти, за якою сиділи Віолетта з однокласником.
«Вона підійшла до Віолетти. Схопила за шию і підняла її так, і декілька разів вдарила обличчям об книгу, відкриту на парті. В неї довгі нігті, вони впʼялися в шию, мабуть. Віолетта потім сіла на місце і тихо заплакала», — розповіла дівчинка.
Після, за словами Аліни, вчителька взяла хлопчика за шию і теж тикнула носом його у книжку.
Аліна спробувала заспокоїти дівчинку. Після уроку учні 7-Б побігли до класної керівниці й розповіли їй все. Та порадила їм розповісти про все своїм батькам.
Як розповів Володимир Шабанов, в той день його син, який також навчається у цьому класі, прийшов зі школи та розповів про інцидент.
«Син розповів, що вчителька з літератури Наталія Миколаївна товкла його однокласницю обличчям об книжку, а потім на цьому ж уроці зробила те саме іншому однокласнику. Я звернувся до місцевого управління освіти, поліції показання дали — адже це неприпустимо», — розповів він «Гречці».
«Віолетта почала кричати по ночах, їй кошмари сняться. І Аліні теж почали», — поділилася опікунка.
Те, як стався інцидент і як вчителька Наталія Миколаївна била двох учнів на уроці 16 вересня, підтвердили й інші діти з цього класу. Відповідні свідчення вони дали представникам ювенальної поліції.
Вдарити дітей в обличчя — не злочин?
Валентина Атамась уточнила, що Віолетта росла у дуже складних умовах, і коли вона взяла її під опіку, то багато часу і сил поклала на те, щоб дівчинка могла знову довіряти, дозволила себе обійняти та не сахалася від піднятої поруч руки.
Та після цього інциденту Валентина була змушена звертатися до фахівців за психологічною та медичною допомогою для дітей.
Одразу після інциденту провели засідання комісії у цій справі. Як розповіла Валентина, на засіданні їй пропонували «піти на примирення», на що вона не погодилася.
Після вона написала заяву до поліції, проте це не давало руху справі.
«У мене склалося враження, наче справу хочуть замʼяти. Навіть на тому засіданні комісії ніхто про стан дівчинки не спитав. Тому цьому випадку ми й надали розголосу. Відгукнулися інші батьки, чиї діти теж розповіли про приниження зі сторони цієї вчительки», — поділився Володимир Шабанов.
Як виявила Валентина, першу її заяву до поліції навіть не зареєстрували, і вона після опублікувала цю ситуацію у соцмережах. У розпорядженні «Гречки» є відповідь на її звернення від начальника відділу поліції №1 (м.Знам’янка) Олександра Громка.
У ньому вказано, що перше звернення вони отримали, проте «зібраних інспектором сектору ювенальної превенції підстав для внесення відомостей за цим фактом до Єдиного реєстру не виявлено». Та після ювенальний інспектор звернувся до поліції, адже побачив допис у соцмережі. І тоді підстав для відкриття справи не знайшли, проте опитали учнів класу «з метою уникнення конфлікту інтересів» у ліцеї. І прийшли до висновку, що справді, вчителька била Віолетту та її однокласника. Проте як булінг це начебто не змогли кваліфікувати, адже немає повторюваності цькування Віолетти.
Також правоохоронці не виявили у тому, щоб вдарити двох семикласників в обличчя, складу правопорушення.
«Враховуючи відсутність у даній події складу адміністративного чи кримінального правопорушення, дії Рябко Н.М. слід кваліфікувати як вчинення працівником протиправного діяння, що містить ознаки дисциплінарного проступку», — йдеться у відповіді Валентині Атамась від начальника відділу Олександра Громка.
Проте у документі зазначено, що оскільки цей інцидент обурив жителів Олександрівської громади, то поліція направила подання до місцевого управління освіти та до керівництва ліцею щодо дисциплінарного стягнення.
ДОПОВНЕНО: Така ж відповідь від правоохоронців щодо цього інциденту була надана й керівництву школи, управлінню освіти та іншим органам.
За побиття дітей — догана?
Як повідомила директорка Олександрівського ліцею №1 Людмила Литвин, станом на 30 грудня 2024 Наталя Рябко продовжує працювати у закладі та навчати дітей.
За словами керівниці, вчительці була винесена догана. Догана — це вид дисциплінарного стягнення, який може застосувати до працівників керівництво. Їх всього два: догана та звільнення.
За словами Людмили Литвин, після того, як вчителька вдарила двох семикласників у вересні, на неї скарг більше не надходило.
«Це було ще два місяці назад. Вчительці винесли догану. Не розумію, навіщо підіймати цю тему», — додала керівниця ліцею.
Опікунка ж Віолетти та Аліни звернулася і до представниці Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Ірини Суслової. Надала їй довідки від лікарів, насильство зі сторони вчительки відобразилися на стані семикласниці.
Та у листопаді направила до голови Олександрійської селищної ради, до керівництва Національної поліції в області листи, в яких вимагала провести перевірку і надіслати звіт про її результати.
У відповідь в департаменті превентивної діяльності Нацполіції України заявили, що підстав для службової перевірки не вбачають.
Селищна рада надала звіти та протоколи засідань спецкомісії по цій справі, до складу якої увійшли інші вчителі ліцею. Наталія Рябко давати письмові пояснення відмовилася, а дала усні.
«Відмовилася визнати учинені нею дії, посилаючись на змову учасників інциденту проти неї», — йдеться у протоколі.
Члени комісії рекомендували винести догану вчительці.
«Наталія Рябко і досі викладає у школі, у тих же класах. Я вважаю це ненормальним, коли у школі працює вчителька, через яку діти уроки прогулюють зі страху, до іншого класу переходять, яка підіймає руку на учнів. За це не догана має бути, а звільнення», — підкреслила Валентина Атамась.
Аліна додала, що Наталю Миколаївну боялися діти у всіх класах.
«Навіть хрестилися, заходячи до неї на урок. Та після того, як батьки заявили, вона наче казала, що її не звільнять, бо тоді доведеться звільнити й директорку. Та зараз вона перестала називати нас баранами та поки не кричить на уроках», — сказала учениця.
Володимир Шабанов теж впевнений, що за такі дії вчительку мають щонайменше звільнити.
«Якщо ми тут не добʼємося справедливості, не захистимо дітей — то який ми їм приклад подамо, що вони запамʼятають? Що справедливості не існує і ніхто не може їх захистити? Що коли кривдять, краще промовчати, адже все одно нічого не буде? Ні, ми маємо показати, що за справедливість варто боротися і що про насильство мовчати не можна», — сказав він.
Нагадаємо, що у ліцеї «Мрія» у Кропивницькому батьки учнів одного з класів скаржаться на булінг зі сторони одного з однокласників. Мати ж останнього подала до суду на вчительок, адже стверджувала, що насправді це її сина булять.
Як повідомляла «Гречка», правоохоронці Олександрійського району розпочали розслідування щодо чоловіка, який на майданчику вдарив дитину по обличчю.
Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network