«Через них загинули наші»: у Кропивницькому судять військових звинувачених у підробці документів

18:04, 12 Квітня, 2024

Сьогодні у суді в Кропивницькому почали розглядати справу про обвинувачення військового у підробці довідки про поранення. Загалом же у судах розглядатимуть три подібних справи, які пов’язані із дезертирством та отриманням довідок про поранення.

У невеличкій залі Кіровського районного суду Кропивницького було тісно: окрім учасників засідання, тут журналісти й декілька вільних слухачів.

Це був розгляд по суті обвинувачення військовослужбовця Віктора Л. у підробці документів та їх подальшому використанні. Військовий самовільно покинув позиції на Луганщині у 2022 році, добрався до Кропивницького. А згодом надав довідку про те, що був поранений під час виконання бойового завдання і йому призначили відповідні виплати та пільги.

За версією сторони обвинувачення, Віктор підробив довідку. Сам обвинувачений стверджує, що довідка справжня і він справді отримав поранення, а вже потім залишив позицію.

Також у судах розглядають подібні справи щодо ще двох військових, які тоді разом з Віктором покинули позиції і прибули до Кропивницького.

На засідання щодо Віктора Л. сторона обвинувачення викликала чотирьох свідків: військових, які служили з обвинуваченим у травні-червні 2022 на одних позиціях та його тодішнього командира роти.

Що розповіли свідки

Першим свідчення у суді по цій справі давав тодішній командир роти Олександр Кончук. Він розповів, що у травні й червні 2022 року вони утримували позиції на Луганщині. Він заявив, що обвинувачений, а з ним ще декілька військових 27 травня 2022 року покинули свої позиції і перейшли до будівлі школи, яка знаходилася десь на три кілометри в сторону тилу.

«Через два дні вони прийшли на наш КСП (командно-спостережний пункт – ред.) і хотіли забрати евакуаційне авто і поїхати геть. Я не допустив цього. Тож вони повернулися на позиції на правий фланг, де були з 29 травня по 1 червня. Потім вони пішли і вже не повернулись», – розповів той.

Як доказ він показав військовий журнал, в якому є записи по пораненим й загиблим у той період, про переміщення військових.

«Ось запис про моє поранення, бачите? Щодо Віктора та інших двох жодних записів немає. Вони не були поранені, а самі пішли з позицій, а через деякий час після виявилися у Кропивницькому, де й здали зброю», – додав командир роти.

Суд військові довідка й

Його слова підтвердив інший свідок у суді, який тоді в роті служив водієм.

«Я водій, тож знав, кого вивозять до медиків. Хто поранений був, хто загиблий. Їх не вивозили – ні обвинувачуваного, ні інших двох», – сказав він.

Що сказав обвинувачений

Сам Віктор Л. був присутній під час засідання і ставив питання свідкам обвинувачення. Він не заперечував, що разом із щонайменше двома військовими покинув позицію 1 червня 2022 року. Проте казав, що мав поранення.

«Ви ж самі тоді сказали мені, що нас ніхто не вивезе, щоб ми допомоги й не чекали. Тому ми пішли шукати допомоги», – відповів Віктор на показання командира роти Олександра Кончука.

Він пояснив, що вони добралися до «хлопців з розвідки», у яких переночували і які дали їм човен переправитися через річку. А вже потім вони добралися у Кропивницький, де здали зброю і звернулися до медичного закладу.

«Документи ми отримали законно. Так, те що ми пішли самі – це так. Але тут ми прийшли в лікарню, нам дали документи. Ми прийшли потім в частину, де нас одразу не прийняли, тож ми звернулися в бригаду і звідти дали направлення. Після вже в частині нам зробили обстеження і офіційно дали ці довідки», – розповів Віктор Л. журналістці «Гречки».

«Через них загинули наші»: у чому резонанс справи

Командир роти Олександр Кончук під час свідчень заявив, що через самовільне залишення позицій обвинуваченим Віктором Л. та ще декількома військовослужбовцями ворог зміг прорватися – і загинуло багато людей.Він пояснив, що так оголився правий фланг позиції.

«Ворог намацує. Тоді у червні вони атакували центр і лівий фланг. та коли відчули, що з правого вогонь у відповідь не ведеться, то зрозуміли, що це слабке місце. Та й розвідувальні дрони російські теж постійно над головами», – розповів він.

Тоді наприкінці червня 2022 року ворожа диверсійна група змогла прорватися на позиції. У бою загинуло багато військових.

«Я розумію, війна це страшно. Всіх страшно, й мені теж. Але на їхні позиції довелося ставати іншим. Ось дівчина, яка кухаркою служила в нас – стала в окопи. Зовсім тендітна, і не злакалася, не відступила. На жаль, вона потім загинула. Через їхні дії загинули інші», – промовив командир Олександр К.

Цю тендітну дівчину звали Ольга Мельстер. Тоді, наприкінці червня 2022, на позиції вона загинула разом зі свом чоловіком – військовим Тарасом Мельстером.

У судовій залі, окрім учасників засідання, були присутні і вільні слухачі – це батьки військових, які загинули тоді внаслідок прориву росіян на позиції. Вони пояснили журналістці «Гречки», що їм боляче від того, що деякі військові тоді покинули позиції, самовільно приїхали додому – а тут, на їх думку, підробили собі документи й отримують виплати як поранені.

«Це я написав заяву до прокуратури, щоб перевірили ці довідки. Тому що я знаю, що вони тоді не брали участь у бойових діях, а тепер обманюють державу і отримують пільги, наче вони тоді отримали поранення», – висловив свою позицію Олександр Кончук.

Допит двох інших свідків перенесли на травень через брак часу: засідання у Кіровському суді Кропивницького 12 квітня тривало майже три години. у травні також відбудеться розгляд справи за подібним обвинуваченням щодо іншого військовослужбовця, який разом з Віктором Л. тоді покинув позиції і є відомим у Кропивницькому активістом.

«Гречка» слідкуватиме за цими судовими справами.

Останні новини по темі
Як українка будує “дім зі сміття” і надихає шукати коштовності під ногами
Гурівська громада повідомила про загибель захисника на фронті
Читайте також

У суботу, 14 червня, в Кропивницькому відбувся благодійний футбольний матч на підтримку 3-го полку спецпризначення імені Святослава Хороброго. На полі зустрілися ФК «Кропивницьк...

20:30, 14 Червня, 2025

У суботу, 14 червня, під час чергового етапу обміну з російського полону вдалося звільнити морпіха з Кам’янецької громади Євгенія Волощука....

17:52, 14 Червня, 2025

Українські автолюбителі купують нові машини у звичайних або онлайн-автосалонах, за нагоди (через перепродаж з перших рук) та на різних закордонних платформах. Варіантів покупки ...

16:28, 14 Червня, 2025