Грошова допомога від ООН для вимушених переселенців 2024: як отримати
Вимушені переселенці в Україні можуть отримати багатоцільову грошову допомогу від Управління Верховного комісара ООН у справах біженців. Проте влітку 2024 року у програмі змінили критерії. Розповідаємо, хто і як може отримати фінансову допомогу від УВКБ ООН.
Нагадаємо, що в Україні і зокрема на Кіровоградщині УВКБ ООН розпочало програму з виплат для вимушених переселенців у 2022 році.
Після перерви у січні 2023 року відновили роботу пункти реєстрації Благодійного фонду «Право на захист», де можна подати заявку на отримання 6600 гривень допомоги від ООН.
Згодом сума фінансової допомоги зросла до 10 800 гривень.
Як пояснила «Гречці» реєстраторка пункту прийому даних «Права на захист» у Кропивницькому Анастасія Яроцька, влітку 2024 року у програмі від УВКБ ООН відбулися зміни.
Зокрема змінили критерії, за якими відбирають учасників програми.
«У програмі багатоцільової грошової допомоги від УВКБ ООН відбулися зміни в критеріях вразливостей. Зважаючи на безпекову ситуацію та зростання кількості українців, постраждалих від війни, фокус програми зміщено на підтримку найбільш вразливих людей», — йдеться на сайті БФ «Право на захист».
Хто може отримати виплати від ООН в Україні
УВКБ ООН виплачує вимушеним переселенцям, які відносяться до вразливих груп населення, тримісячну фінансову допомогу. Вона складає 10 800 гривень на кожного члена родини, тобто три щомісячні виплати по 3600 гривень.
У 2024 році отримати виплати від ООН можуть:
- вимушені переселенці, які перемістилися впродовж останніх шести місяців;
- люди, які повернулися в Україну з-за кордону, куди були вимушені поїхати через воєнні дії;
- вимушені переселенці, які повернулися до своїх місць постійного проживання (після 24.02.2022 р.).
Обов’язковою умовою призначення виплат, що людина раніше не отримувала допомогу від міжнародних організацій.
«Наприклад, родина з Донеччини отримувала цю допомогу як та, що проживає в зоні активних бойових дій. Після евакуювалася, наприклад, до Кропивницького — ця родина вже не може отримати знову міжнародну багатоцільову допомогу як вимушена переселенка», — підкреслила Анастасія Яроцька.
Кандидати на отримання багатоцільової допомоги від ООН у 2024 повинні мати хоча б один із наступних критеріїв вразливості, щоб отримати виплати:
- родина має лише одного з батьків (або батько, або мати) з одним або більше дітьми віком до 18 років або з особами старшого віку (від 55 років);
- родина, яку очолює одна або кілька самотніх людей віком від 55 років;
- людина віком від 55 років у з однією дитиною чи кількома дітьми віком до 18 років;
- родина з однією або кількома людьми, які потребують догляду: мають інвалідність, хронічні захворювання тощо.
Щоб перевірити, чи можете ви претендувати на грошову допомогу від УВКБ ООН, на сайті БФ «Право на захист» можна пройти зручний онлайн-тест.
Як переселенцям отримати допомогу від ООН у Кропивницькому
Подати заяву на отримання грошову багатоцільової допомоги від ООН можна у найближчому пункті прийому даних благодійного фонду «Право на захист».
У Кропивницькому він розташований по вулиці Пашутінська, 31а і працює по буднях з 9:00 до 15:00 (без перерв, окрім як на час повітряної тривоги). Контактний телефон: (063)182-63-79.
«По телефону ми проконсультуємо, пояснимо етапи призначення допомоги тощо. Попереднього запису у нас немає — людей приймаємо у порядку живої черги», — уточнила Анастасія Яроцька.
При візиті до благодійного фонду із собою потрібно взяти такі документи:
- паспорт або інший документ, який посвідчує особу;
- для дітей — свідоцтво про народження;
- індивідуальний податковий номер (необхідний для виплати допомоги);
- будь-які документи, що підтверджують належність до категорії вразливості (довідки, витяги тощо);
- номер банківської картки, на яку нараховуватиметься допоога від ООН (картки «єПідтримка» не підходять).
Для збору даних мають бути присутні всі члени родини. Якщо хтось з родини є маломобільною людиною і не може прибути до місця прийому даних, то допускається реєстрація за оригіналами документів цих документів. Для сімей, членами яких є маломобільні люди, які не можуть прибути до пункту реєстрації, допускається реєстрація за оригіналами документів.
Більше деталей щодо програми можна переглянути на офіційному сайті БФ «Право на захист» або дізнатися на гарячій лінії УВКБ ООН: 0-800-307-711 (пн-пт 09:00-18:00).
Раніше «Гречка» розповідала, що в Україні, у рамках проєкту «Портфель для першачка» діти переселнців, які йдуть до першого класу можуть напередодні 1 вересня отримати допомогу.