Хаб для переселенців з Покровська: як Кіровоградщина приймає жителів міста троянд
З осені 2024 року Кіровоградщина прийняла вже пʼять евакопотягів з Покровська, що на Донеччині. Ними прибули сотні людей, які були вимушені покинути домівки через війну. Розповідаємо, як Кіровоградщина приймає переселенців з Покровська і яку допомогу надає.
У 2022 році Покровськ, який іменував себе «містом троянд», подарував Кропивницькому тисячу троянд. Їх висадили на колі перехрестя вулиць Андрія Матвієнка і Євгена Маланюка. Так Покровська громада подякувала місту за те, що надали прихисток її мешканцям, йдеться на «Вікно Відновлення».
Ще в червні цього року попри обстріли Покровськ і Мирноград прикрашали десятки тисяч троянд, а спеціалісти з озеленення доглядали за ними. У серпні, коли з цих міст оголосили примусову евакуацію, Покровськ продовжував купувати саджанці троянд.
Вже у вересні 2024 року Кіровоградщина прийняла перші евакуаційні потяги.
Хаб для мешканців міста троянд
У кінці коридору з пофарбованими в жовте стінами невелика черга. Старші жінки сидять на лаві — чекають. Це приміщення колишнього навчального корпусу університету, але останні 30 років тут здають в оренду приміщення під офіси різного штибу.
Тут знаходиться один із чотирьох по країні хабів «Єднання». Його в 2023 році в місті відкрила Покровська військова адміністрація і від початку він був спрямований саме на допомогу ВПО із Покровського району Донецької області, а зараз також допомагає переселенцям з Бахмутської громади. Такі ж працюють в Червонограді (Львівська область), Хусті (Закарпатська область) та Чернівцях.
«Хто крайній в черзі? Ви?» — питає жінка. Вона прийшла сюди разом з чоловіком. Перед тим як увійти, стоячи надворі ніби вагались.
«Та наче я. Але не впевнена. Вже заплуталась, чи хтось за мною займав», — відповідає їй інша.
Працівниці розпаковують одяг, який прислали як гуманітарку, розвішують його. Також сьогодні тут дають пакунки із солодощами зареєстрованим у хабі переселенцям, які мають інвалідність.
«Спершу даємо першій і другій групі інвалідності, потім — запрошуватимемо третю. Потім, видиватимемо родинам з дітьми, а потім, якщо щось залишиться, категорії 65+», — каже керівниця хабу Ольга Гребенькова. Вона цілком розуміє цих людей, бо і сама із дітьми покинула рідний Покровськ у 2022 році.
За офіційними даними Кіровоградської військової адміністрації з початку повномасштабного вторгнення область прийняла 182,2 тисячі людей з інших областей. Хтось був тут тимчасово, але 76 тисяч людей залишились.
Найбільше в області внутрішньо переміщених осіб:
- з Донецької області — 26,4 тисячі людей,
- з Харківської області — 13,9 тисяч людей,
- з Херсонської області — 8,3 тисяч людей.
З 2022 по 2023 рік у Кропивницькому працював гуманітарний центр, який централізовано кординував допомогу новоприбулим: збирав речі, які готові були пожертвувати кропивничани, консолідував допомогу від різних донорів та інформував переселенців про наявність допомоги та чергу на отримання.
Нова хвиля переселенців прибула до області цьогоріч. І фактично люди з різних громад зі сходу країни можуть розраховувати на підтримку. Хаб «Єднання» допомагає саме переселенцям з 14 громад Покровського району, а також Бахмутської, Костянтинівської і Вугледарської громади.
На стіні кабінету Ольги прапор Донецької області, який має символізувати сонце, вугілля і нічне Азовське море. Але символом Донбасу є й троянди.
«Донеччина славиться, як регіон троянд. У Покровську, Бахмуті цих троянд було завжди дуже багато. Наші робітники все робили, щоб наше місто розвивалося, було прикрашеним. І на День вишиванки ми також вишивали з дітками троянду, донецьку троянду», — каже Ольга.
Зараз, каже Ольга, новоприбулі потребують буквально всього. Вона закликає місцевих мешканців приносити речі домашнього вжитку, техніку, якими можуть поділитись.
В області планують облаштувати соціальне житло
Загалом у вересні 2024 року евакуаційними потягами прибули 697 людей: майже половина з них діти і маломобільні люди. Евакуйованих осіб приймали всі райони області. Набагато більше людей приїздили в область своїм ходом.
Найбільша проблема з розселенням. У тих людей, які вирішують винаймати житло самостійно, теж виникають проблеми.
За даними аналітичного центру DIM.RIA у вересні на Кіровогрдщині зафіксувати найбільше по Україні падіння рівня пропозицій з оренди житла — на 61%.
Крім того треба заплатити за послуги ріелтора, а також перший і останній місяць оренди, а це значна сума.
«Начебто ми всі українці, ми повинні бути людяними, але ціни зростають, а умови в цих квартирах погіршуються. Мовляв, не хочеш — не бери. А як не брати, коли вибору немає?» — каже Ольга про проблеми земляків.
Але, навіть маючи гроші, родини з дітьми, пенсіонери і люди з інвалідністю загалом часто отримують відмови від орендодавців. А люди прибуватимуть ще.
«Зараз обстановка на Донеччині загострюється. Покровськ, Мирноград, Новогродівку обстрілюють кожен день і тому люди ще виїжджають і виїжджають. Виїжджають уже, скажімо так, без нічого», — каже Ольга.
Про проблеми із житлом каже і Ірина Чемерис, заступниця міського голови Олександрії — другого за розмірами міста області. В останні місяці евакуаційними потягами до них прибуло 33 людини — їх поселили в місця тимчасового проживання, декого вже працевлаштували на комунальних підприємствах. Самостійно за цей період прибуло понад пів тисячі людей. Загалом у місті зараз майже 11 тисяч ВПО.
«В принципі у нас уже майже заповнені всі місця тимчасового проживання, ми навіть поселили там ще в одне місце, яке було місцем компактного проживання, тому в нас місць уже немає, наступні хвилі, певно, будуть приймати інші громади», — каже Ірина Чемерис.
У майбутньому ситуація може змінитись, адже Міжнародна організація з міграції (МОМ) обрала Кропивницький та Олександрію для будівництва житла для переселенців.
«Це не соціальне житло і це не гуртожитки. Це просто житло, яке буде здаватися міською радою в оренду.Орендна плата буде визначатися спільно міською владою, людьми, які потребують житла і МОМом. Отримані кошти міська влада буде накопичувати у спеціальному фонді, і матиме право витрачати кошти або на утримання цих будинків, або докладаючи свої і будувати нові», — каже про плани посадовиця.
В Олександрії мають побудувати 12 триповерхових будинків сукупно на 144 квартири.
Проте коли саме втіляться плани, у громаді поки відповісти не можуть.
Гуманітарна допомога, ЦНАП і рідні газети в одному приміщенні
Зараз у хаб «Єднання» приходять переважно ті, хто приїхав до Кропивницького самостійно. Тут хотіли б допомагати і своїм землякам в інших громадах, але нині мають проблему з транспортом.
«Хочеться налагодити комунікації з іншими громадами Кіровоградської області. Тому що, якщо у нас є допомога, то у нас немає транспорту, щоб її доставити», — каже Ольга і розповідає про успішну роботу із Аджамською громадою, яка прийняла її земляків і щоб передати людям допомогу прислала до хабу шкільний автобус. Натомість самостійно без транспорту доправити допомогу у Світловодськ, а потім повернутись у місто — набагато складніше.
Але допомагають не лише гуманітаркою, а і допомагають вирішувати питання втрачених документів, оформлення пенсій чи оформлення інформації про зруйноване житло, адже на другому поверсі цього ж приміщення у вересні запрацював Покровський ЦНАП. Із консультаціями ЦНАПу також хотіли б поїздити областю, аби полегшити життя людям.
Проте, констатує Ольга, на жаль, можуть допомагати лише переселенцям із підшефних громад.
«Чому Бахмут відноситься до нас, а Торецьк чи Часів Яр ні? На жаль, ми не та організація, яка допомагає всім переселенцям. У нас є окремий чіткий план, кому ми допомагаємо. У нас зараз 5000 людей, більшість з них з Кропивницького, але є із області. Думаю, якщо ми поїдемо зараз з консультаціями ЦНАПу по селам, по громадам, то ця цифра ще збільшиться», — каже Ольга.
Також тут завжди можуть отримати свіжий вісник газети «Вперед» — найдавнішої газети Бахмута, яка видається 1926 року. Ольга каже, на неї великий попит.
«Люди навіть її запах вдихають, як щось рідне», — говорить вона.
Поки на сході тривають запеклі бої і повернутись додому немає змоги, новоприбулі гуртуються на новому місці і прикрашають трояндами Кропивницький.
Нагадаємо, у Кіровоградській області працює гаряча лінія обласної військової адміністрації — 0800500238.
Контактні номери обласного штабу з питань розміщення громадян — (0522) 30-50-39, +380961607361.
Анастасія Дзюбак, спеціально для «Вікна Відновлення»