Керівники районів Кіровоградщини не бачать економії в об’єднанні територіальних громад
Керманичі районних рад Кіровоградщини розкритикували запропонований Мінрегіоном план формування територій громад. Свої зауваження і питання очільники озвучили на сьогоднішньому засіданні координаційної ради, яка працює над розробкою нового адміністративного поділу області.
Як зауважив голова Кіровоградської обласної ради, перспективний план формування територій громад необхідно зробити до 1 червня. Робоча група у складі 44 осіб працює над збором пропозицій й обґрунтовує доцільність того чи іншого об’єднання. Новий план територій громад повинен не лише зберегти існуючу інфраструктуру районів, а й об’єднати ресурси і можливості окремих територій, зокрема сільрад, надати їм нових повноважень. Таке об’єднання буде добровільним, хоча існування самого плану, що запропонував Мінрегіонбуд вже є запереченням добровільності цієї процедури.
“Ні в мене, ні в голови ОДА немає позиції щодо когось. 100-відсотково враховуються пропозиції районів, адже депутатський корпус був обраний територіями. Без консенсусу це рішення ніхто не схвалить”, – запевнив голова обласної ради Олександр Чорноіваненко.
Згідно з планом, який вже кілька тижнів є доступним для перегляду, на Кіровоградщині утвориться 53 громади. Межі однієї громади можуть сягати 50 км, а мінімальна площа становитиме 35 тисяч гектарів. У громади будуть нові повноваження, власний бюджет, право на державні субвенції для галузей освіти й охорони здоров’я й право розпоряджатися землями громади. У сьогоднішніх сільрадах, де працює апарат щонайменше з 5 чоловік, залишиться лише староста, який працюватиме на платній основі і входитиме до виконавчого апарату громади. Бухгалтери і землевпорядники, згідно з планом децентралізації, будуть лише в центральному органі громади. Після реформування передбачається також створення муніципальної поліції. Головна мета створення громад – економія бюджетних коштів: скоротяться видатки на утримання маленьких навчальних закладів, на утримання апарату сільських рад і подібне.
Очільники районних рад великої економії в реформуванні не бачать. Говорять, з’являться нові проблеми, які буде важко вирішити. Зокрема, зауважує голова Новоархангельської районної ради Олег Сова , реформування потягне за собою транспортний колапс, адже уся мережа розрахована на рух існуючими районами. Голова Добровеличківської райради Сергій Хрущ, скорочення апарату сільських рад може викликати земельні проблеми: “Землевпорядник у сільській раді має бути, адже найбільше питань виникає по землі. А ми його в центральний орган перенаправляємо”.
Як розповіла Вікторія Кулікова, начальник управління регіонального розвитку, містобудування та архітектури Кіровоградської ОДА, на яке покладено повноваження формування нового плану території вносять свої пропозиції, окремі сільські ради самі виявляють ініціативу об’єднатись, однак при реформуванні дотримуватимуться основних принципів децентралізації. “Наша мета – формування спроможних громад. Ми пропонуємо також зробити міста обласного значення окремими громадами, адже процес урбанізації не припиняється”, – зауважила Кулікова.
Яким буде адміністративний устрій Кіровоградщини стане відомо вже незабаром. Очільники області наголошують постійно: пропозиції готові вислухати, об’єднання буде добровільним і узгодженим.