«Мотивує те, що мною захоплюються»: історія спецпризначенця, який навчився танцювати на протезі
Військовий з позивним «Турбо» служить у лавах 3-го окремого полку спецпризначення імені князя Святослава Хороброго вже 10 років. Під час одного з бойових завдань він випадково наступив на міну і втратив ногу. Але це не зупинило військового.
Розповідаємо про те, як «Турбо» вдалося стати на протез, знову навчитися ходити та навіть вчитися танцювати.
Двічі підірвався на міні
За час своєї служби в лавах 3-го окремого полку спецпризначення «Турбо» брав участь в АТО та ООС. На початку повномасштабного вторгнення він брав участь у звільненні Харківщини, а після виконував бойові завдання переважно в Донецькій області, пишуть на офіційній Facebook-сторінці 3-го окремого полку СпП імені князя Святослава Хороброго.
У липні 2023 захисник отримав важкі поранення в Старомайорську, на межі Донеччини та Луганщини.
«Я виконував бойове завдання по зачистці крайньої вулиці села і в одній із будівель підірвався на міні. Відірвало пʼятку, я впав, накладав собі турнікет і друга міна у мене розірвалась під пораненою ногою», – пригадує «Турбо».
За його словами, поки його евакуювали, ще пʼятьох людей атакували з дрона. Тому поки побратими побігли рятувати інших поранених, він чекав у будівлі.
«Через якийсь час будівлю почав обстрілювати танк. Після чергового прильоту я зрозумів що треба звідти тікати, бо піднялась курява, дим, а ворожий дрон висів над хатою. Я думаю, що через цю куряву дрон не побачив мене і я вирішив переповзати», – зазначив він.
Військовий доповз між будинків до погреба, де зміг нормально затягнути свій турнікет, і далі чекав на медика.
«Його довго не було, бо працювала арта, дрони, скиди, танчик – ніхто не міг вилізти, навіть евакуаційне авто підірвалось на міні», – пояснює «Турбо».
Він розповів, що медику вдалося прийти по нього орієнтовно за 5 годин. Потім вони разом ще 5 кілометрів добиралися до евакуаційного авто полями.
«На все про все пішло 9 годин. Через другу дірку в нозі мені не можна було робити конверсію, за цей час вже було ясно, що нозі хана», – каже військовий.
Коли захисник прибув у Курахове, медик повідомив йому, що ногу негайно потрібно оперувати. Згодом «Турбо» евакуювали до Дніпра, а звідти – гвинтокрилом у Київський військовий госпіталь.
Там він 8 днів був в реанімації. Упродовж цього часу йому зшивали судини та мʼязи.
«Лікарі старалися якнайбільше зберегти ноги, щоб можна було потім ходити на протезі», – розповідає «Турбо».
Знову вчився ходити
За словами «Турбо», через те, що в нього була висока ампутація, протезуватись в Україні не вийшло.
«Тут більшість не готові були взятися за виготовлення культиприйомника для такої складної ампутації, а у тих, хто брався за це, на жаль, не вийшло», – каже військовий.
Захисник протезувався у Штатах за допомогою організації Next step. Після ще місяць реабілітувався.
«Коли почав краще ходити уже замислився про повернення на службу, але захотів зробити ще краще, тому перейшов в реабілітаційний центр у Львові, де був трохи більше 2 місяців», – пригадує “Турбо”.
У Львові він почав ходити ще краще. Навіть ходив у гори та їздив верхи.
Усього реабілітація чоловіка триває вже понад рік.
«За цей час покращився баланс, координація рухів – я тепер значно мобільніший. Зараз моя нога важить 7 кілограмів – легша, ніж була», – каже він.
«Я подумав, що поставлю протез, спробую танцювати й зможу краще»
Коли «Турбо» лежав у на передпротезній реабілітації в Recovery, то побачив кліп Kozak System, де хлопець з такою самою високою ампутацією, як нього, танцював.
«Хтось сказав у коментарях, що він колишній професійний танцюрист. Я ще здивувався чому професійний танцюрист так погано на протезі танцює. Подумав, що поставлю протез, спробую танцювати й зможу краще», – розповідає чоловік.
Якось він сидів у хабі Львівського реабілітаційного центру і розмовляв з СММницею. І вона сказала, що йде після роботи на танці.
«Я розказав їй свою ідею. Вона мене познайомила зі своєю тренеркою і ми почали ставити танці», – каже «Турбо».
Він зазначив, що танці дуже допомогли йому і морально, і фізично. І що завдяки ним він ще більше покращив координацію рухів.
Після повернення на службу захисник планують продовжувати танцювати у вільний час.
«Мотивує те, що мною захоплюються люди»
У рамках реабілітації «Турбо» долучився до походу в гори.
«Коли я піднімався на гору, то постійно падав. Якось психолог хабу мені сказав: “Давай повертайся назад, уже тобі важко, ти не долізеш. Я кажу :”Що? Я лізу”. І ми добралися до вершини, спустились і він каже: “Я тобою захоплююсь. Мені хочеться від цього постійно щось робити. В мене таке відчуття, що якщо я зупинюсь, то я помру», – розповів військовій.
Він розповів, що згодом планує повернутися на службу на посаду військового психолога.
«Головне бажання. У нас командир частини хороший, він хлопців не звільняє, тобто, хто бажає далі служити, тому дають можливість далі служити. Звільнятися мені немає сенсу, я професійний військовий, багато чого навчився особливо за період повномасштабного вторгнення і можу багато чого навчити інших», – ділиться своїми планами «Турбо».
Нагадаємо, раніше “Гречка” писала про братів «Качка» і «Рефа» з Кіровоградщини, які з 2015 року боронять Україну в лавах 3-го окремого полку спецпризначення імені князя Святослава Хороброго. Про те, як чоловіки мобілізувались, як наново вчилися бути військовими після повномасштабного вторгнення росії в Україну – у матеріалі «Гречки».