Називала окупацію «звільненням земель»: на Кіровоградщині засудили уродженку якутії

У Новоукраїнському районному суді засудили громадянку України, яка народилася у російській республіці саха (якутія). Її звинуватили у поширенні у соцмережах виправдовування російській агресії та підтримки російських окупантів.
Дописи з виправдовуванням окупантів та про танк в Бучі
Як виявила кореспондентка «Гречки» у Єдиному державному судовому реєстрі, вирок Новоукраїнський районний суд у цій справі виніс 16 липня 2024 року.
Згідно з матеріалами справи, засуджена за національністю є росіянкою. Вона народилася у російській республіці саха (якутія), але проживає на території України та має українське громадянство. Останнім часом вона проживала на Кіровоградщині.
Попри те, що російські соцмережі заблоковані в Україні з 2017 року, обвинувачена пенсіонерка за допомогою спецпрограми обійшла блокування та вела особистий акаунт в одній з цих соцмереж.
У своєму акаунті обвинувачена поширювала дописи, в яких напад росії на Україну та загарбницьку війну називала «спецоперацією» і виправдовувала війну, «звільнення земель», а окупантів — «героями».
Загалом у судовій справі фігурували щонайменше шість таких її дописів, опублікованих у січні-лютому 2023 року.
Наприклад, в одному із цих дописів йшлося про окупанта з якутії, який перебуває у госпіталі в росії. У дописі йдеться, що окупант виконував «спеціальні задачі». В іншому цитується промова російського сержанта з виправданням російської агресії проти України.
Також пенсіонерка опублікувала у російській соцмережі допис про російський танк з Бучі. Йдеться про танк, який Сили Оборони підстрелили у Бучі у 2022 році. У лютому 2023, у Берліні провели акцію, під час якої виставили цей підбитий танк перед російським посольством.
«Ми хочемо виставити це сміття перед дверима терористів. Вони вбивали, грабували, переселили мільйони людей і продовжують це щодня», — сказав тоді співорганізатор акції Віланд Ґібель, передав «Укрінформ».
Проте у дописі обвинуваченої пенсіонерки ця акція засуджувалася, війна росії проти України називалася не інакше, як «спецоперація», а учасників акції обвинувачували начебто у «відсутності історичної пам’яті».
Засудили за виправдовування російської агресії
Лінгвістична експертиза встановила, що у матеріалах, яке поширювала обвинувачена у російській соцмережі, є глорифікація осіб, які здійснюють збройну агресію проти України, та визнання правомірною загарбницької війни росії.
Ці дії кваліфікували за статтею 436-2 Кримінального кодексу — виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії росії проти України, глорифікація її учасників. Санкція статті передбачає покарання від обмеження до позбавлення волі до 5 років, з можливою конфіскацією майна.
Обвинувачена пенсіонерка у квітні 2024 пішла на угоду з прокурором. Згідно із нею, обвинувачена повністю визнавала свою провину. При цьому обвинувачення та захист узгодили, що в суді наполягатимуть на винесенні покарання з умовним терміном.
Новоукраїнський районний суд визнав угоду правомірною і добровільною.
«Визнати винною у вчиненні кримінального правопорушення та призначити їй покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки, без конфіскації майна. Звільнити від відбуття покарання з випробуванням, встановивши іспитовий строк тривалістю 2 роки», — йдеться у вироці.
Крім того, засуджена має сплатити судові витрати на експертизу в сумі 20 446 гривень.
Раніше «Гречка» розповідала про рішення Господарського суду Кіровоградської області стягнути з росії 23 мільйони гривень за знищену ракетою автозаправку у 2023 році.