Обрали найдорожче і наробили помилок: як у Тишківці освітяни вугілля закуповували

13:46, 27 Травня, 2024

Відділ освіти Тишківської громади, що на Кіровоградщині, провів закупівлю вугілля, на яку отримав безліч скарг. У результаті постачальником обрали найдорожчу пропозицію від підприємства з цікавою “біографією” та підписали договір з “технічними помилками”.

Зекономили гривню на тендері?

Як зʼясувала кореспондентка “Гречки” у системі Prozorro, тендер на закупівлю вугілля оголосив відділ освіти Тишківської сільради 31 січня.

За 131 тонну вугілля замовник готовий був заплатити 1 703 000 гривень.

Потенційні постачальники пропонували ціни від 1 179 000 до 1 702 999 гривень.

Три дешевші пропозиції відхилили. В обґрунтуванні відмов двом підприємствам написали, що у поданих документах не вистачало сертифікатів генетичних, технологічних та якісних характеристик певних видів вугілля, а в одного з них не вистачало ще й посвідчення якості.

Ще одному учаснику відхилили пропозицію, бо в нього не було довідки про відсутність не виконаних зобовязань із замовником.

Переможцем визнали ТОВ “Західмаркет”, яке подало пропозицію всього на одну гривню дешевше, ніж готовий був заплатити відділ освіти.

Закуповували зі скаргами 

Скарга на усунення десятка порушень у тендерній документації надійшла від потенційного учасника ТОВ “Торговий дім “Облпаливо”. Учасник стверджував, що замовник виставив незаконні вимоги подати низку документів, що не відповідає закупівельному законодавству та ДСТУ.

Освітяни відповідали,  що так хочуть переконатись у тому, що вугілля якісне

Антимонопольний комітет розглянув скаргу і зобов’язав замовника внести зміни до умов тендерної документації. На сторінці закупівлі відділ освіти відзвітував, що відповідні зміни внесли.

Також на закупівлю надійшла ще одна скарга. ТОВ “Перша Паливно-енергетична корпорація” заявила, що її пропозицію на тендері відхили незаконно. Причиною відхилення є відсутність сертифікату генетичних, технологічних та якісних характеристик.

Обґрунтовує підприємство свою позицію тим,  що у вимогах до документів вказано, що якщо учасник не має можливості отримати такий сертифікат до закінчення подання строку тендерних пропозицій із причин від нього незалежних, то він може надати технічний паспорт.

ТОВ-скаржник не мало відповідних сертифікатів і не мало можливості отримати їх до закінчення строку подання тендерних пропозицій, тому надало технічний паспорт на підтвердження відповідності товару і стверджує, що така заміна документів відповідає законодавству. Однак скаргу не розглядали через те, що на момент її подачі період для можливості оскарження закінчився.

До закупівлі також направили запит щодо походження вугілля марки А 100-200, оскільки законом заборонено продавати вугілля, видобуте в росії.

На це замовник пояснив, що це вугілля українські замовники продовжують купувати, оскільки чимало постачальників мають його у наявності і воно українського походження, що підтверджують сертифікати.

Побачили помилку за три дні після старту перевірки

Згодом Держаудитслужбі надійшла інформація, що у цій закупівлі є ознаки порушень.

Тому 1 квітня аудитори розпочали моніторинг цієї закупівлі.

За результатами перевірки зʼясувалося, що після укладання основного договору наступного ж дня відділ освіти із ТОВ “Західмаркет” уклали додаткову угоду. 

У ній йде мова про те, що змінюють ціни на товар, а саме: збільшили ціну на вугілля марки Г (13-100) та ДГ (25-200) із 12 999,9924 гривень до 13 302,33 гривень, а ціна на вугілля марок П (13-25), Д (25-200) та А (100-200) зменшена, і складає 100 гривень за тонну. Пояснюють такі зміни коливанням цін.

Проте документального підтвердження коливання ціни на ринку вказаних в договорі марок кам’яного вугілля, замовник не надав. 

Замовник аргументував це технічною помилкою. Мовляв, мали зменшити загальну вартість договору без зміни обсягів.

“У момент підписання Додаткової угоди №1 від 20.03.2024 до Договору про закупівлю вугілля камʼяного №1 від 19.03.2024 виникла технічна помилка і було неправильно зазначено ціну за одиницю товару. Ще до початку моніторингу ми виявили цю помилку і відразу почали її вирішувати”, — пояснюють такі зміни у відділі освіти Тишківської сільради.

Мовляв, коли побачили цю технічну помилку, то уклали ще одну додаткову угоду, якою скасували вказане у попередній,  тобто повернули ціну 12 999, 99 за тонну на всі марки вугілля. Цю додаткову угоду уклали 4 квітня (нагадаємо, аудитори перевірку почали 1 квітня 2024 — авт.).

Що відомо про постачальника

Згідно з інформацією в аналітичній системі Youcontrol, ТОВ “Західмаркет” зареєстроване 31 жовтня 2023 року, тобто пів року тому. Власником компанії вказано Сергія Володимировича Глухова. Зареєстроване підприємство в Києві.

За пів року існування компанія встигла стати фігурантом журналістського розслідування щодо постачання вугілля по 250 гривень за тонну Гайворонській поліклініці. Проте, 21 березня договір скасували по ініціативі замовника нібито через те невиконання умов. 

Громадська спілка “Центр фінансових розслідувань” зʼясувала, що ТОВ “Західмаркет” купує вугілля у ТОВ “Енерго Восток Антрацит”. Колишнім директором цієї  ТОВки є теперішній директор “Західмаркету” Глухов. Тобто Сергій Глухов купує у своєї ж колишньої компанії. 

Саме ж “Енерго Восток Антрацит” фігурує у справі по протиправній діяльності на вугільних майданчиках у деяких містах Донецької області. Схема, за версією слідства, організована у змові із ТОВ “Промтопресурс”.

Тобто, згідно з матеріалів справи, ТОВ “Промтопресурс” знаходить зацікавлених на державних шахтах Донеччини, купує у них за готівку вугілля, перемішує його з різними відходами та реалізує через “Енерго Восток Антрацит”.

Подякуйте авторці гривнею!

Вона щодня готує якісні новини для вас

Останні новини по темі
Що таке зльотки та чи варто «рятувати» пташеня на землі: поради орнітолога
пташеня сойки
вугілля купити
140 тонн неякісного вугілля для шкіл? На Кіровоградщині оголосили підозру постачальнику
Читайте також

У п’ятницю, 14 червня, у Кіровоградському райсуді продовжили підготовче засідання по обвинуваченню контррозвідника Романа Червінського у перевищенні повноважень у справі, ...

18:58, 14 Червня, 2024

Журналісти українського видання “Texty.org” заявили про тиск і погрози від американських посадовців та політики. Така ситуація стала наслідком оприлюдненого у виданні матеріалу ...

16:50, 14 Червня, 2024

Новгородківська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель на фронті захисника Василя Ільківа....

16:44, 14 Червня, 2024