Підлітки з Кропивницького згуртувались, аби зробити світ кращим: 5 ідей, які втілили

09:43, 14 Лютого, 2024

У Кропивницькому підлітки за підтримки міжнародних партнерів об’єднались і створили команди, в яких розробили індивідуальні проєкти аби зробити життя громади кращим. Розробили бізнес-план, отримали кошторис і втілили ідеї в життя. Що хочуть змінити й покращити підлітки, дізнавалася “Гречка”.

Що таке програма UPSHIFT?

На Кіровоградщині інноваційна програма UPSHIFT для молоді, яка реалізується громадською організацією “СКЦ “Задзеркалля” за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) допомагає молоді перетворити ідеї на дієві проєкти. Організація проводить буткемпи, надає менторську і фінансову підтримку для реалізації ідей. 

Протягом 2022-2023 років участь в програмі взяли близько сотні команд. А протягом 2023-2024 років свої проєкти успішно затвердили проєкти дев’яти команд з Кіровоградщини.

У коментарі “Гречці” асистентка з комунікацій молодіжних команд Вікторія Талашкевич повідомила, що до програми UPSHIFT  долучилась молодь віком від 14 до 24 років зі своїми власними ідеями й проєктами, які прагнула втілити в життя. 

Так, молодь мала змогу навчитись створювати та реалізовувати проєкти, повʼязані із вирішенням соціальних проблем, нормалізації життя у своїй громаді та її розвитку, розв’язанням проблеми, яка на їх думку, є найбільш актуальною. 

“Загалом успішність їхніх проєктів вимірюється не реалізацією і логічним завершенням, а й самим процесом навчання, пошуком однодумців, набуттям досвіду. До уваги береться процес навчання і написання проєкту, втілення його в життя, те, як молодь пише заявки, формує кошторис, охоплює членів команди роботою”, – підкреслила Вікторія Талашкевич.

До кінця березня 2024 року на Кіровоградщині завершуються проєкти дев’яти команд, які пройшли чотириденне навчання, розробили і реалізували свої проєкти, отримавши на них фінансування від міжнародної організації. Зокрема з Кропивницького участь в програмі взяли сім команд. 

Які ідеї втілили підлітки після навчання?

Учасники Кіровоградщини створили 9 проєктів, які торкнулись різних сфер життя. “Гречка” розкаже коротко про кілька з них.

Фінансова грамотність 

Команда студенток із Кропивницького будівельного коледжу “Копійочка” (Софії Поліщук, Марії Пестунова і Анни Хильченко)  подала заявку на участь в програмі, розробила власний проєкт зі своїм баченням просвітницької роботи щодо підвищення рівня фінансової грамотності серед молоді.

Учасниця команди Марія Пестунова говорить, що за власним досвідом вони стикнулись з проблемою формування власного бюджету, планування доходів і витрат. Дівчата впевнені, що вміти правильно розпоряджатись своїми грошима, бути обізнаними і фінансово грамотними актуально для підлітків і молоді.  

інноваційна програма UPSHIFT
Команда Копійочка

Попри брак часу і своє навчання в коледжі вони розробили власний мерч, інформаційну кампанію, курс навчальних тренінгів і пропрацювали кожне заняття, яке проводили серед учасників молодіжних центрів. 

“В планах також курс зустрічей молоді віком 12-24 років із психологами щодо правильного розпорядження грошима. На них говоритимуть про правила планування і розподілу бюджету, установки, які існують щодо витрат“, – говорить Анна Хильченко. 

Софія Поліщук стверджує, що і надалі команда продовжуватиме розвивати свій проєкт, вести соціальні сторінки, зокрема TikTok та Instagram, на яких публікуватимуть поради і відеопояснення з основ фінансової грамотності. Команда стверджує, що цей проєкт дав змогу краще комунікувати з людьми і знаходити спільну мову.

Ресурс для молодих волонтерів

Четверо підліток з Кропивницького Аліна Якорева, Ангеліна Жеменюк, Надія Юнг та Анастасія Москаленко об’єднались в команду “Volunteers for you” та вирішили підтримати однолітків, котрі волонтерять. На їх думку, волонтерство потребує постійної віддачі енергії, від чого може з’явитися відчуття виснаження та емоційного вигорання. 

Аліна Якорева говорить, що з рештою учасниць команди познайомилася у молодіжному центрі та коледжі. Їх згуртували однакові цінності, оскільки дівчата люблять активно і корисно проводити час. Вони не тільки займаються у молодіжному центрі, а й разом відвідують тренінги, провели новорічний захід для дітей.

“Думаю, нас об’єднує жага до саморозвитку”, – ділиться Аліна Якорева. 

інноваційна програма UPSHIFT
Команда Volunteers for you

Попри свою активність і волонтерство, дівчата стверджують, що важливо протидіяти вигоранню і підтримувати мотивацію волонтерів.

“Щоб зупинити вигорання та підвищити мотивацію, ми плануємо серію заходів: тренінги, спрямовані на вирішення конкретних проблем, з якими стикаються волонтери. Плануємо залучати психологів, коучів із тайм менеджменту, майстринь з арттерапії. Хочемо провести заняття зі скрапбукінгу, тренінги з психологічної самодопомоги”, – зазначила учасниця проєкту Ангеліна Жеменюк. 

Надія Юнг уточнила, що їхня команда планує співпрацювати з молодіжним центром, в якому вони волонтерять, а також з центром “КОМА” та різними командами, котрі беруть участь у програмі UPSHIFT.

Анастасія Москаленко уточнила, що і надалі дівчата продовжуватимуть роботу проєкту та опрацьовуватимуть ідеї створення методичної літератури.

Спілкування і розвантаження для вимушених переселенців 

Четверо дівчат із Донецького національного медичного університету Анна Подкопаєва, Тетяна Опанасевич, Інна Юхименко й Олександра Кіріцева об‘єдналися у команду “Молодь Сходу”. Вони подали заявку на участь в програмі з метою підвищувати рівень інтеграції, соціалізації та самореалізації молоді, яка вимушено покинула свої домівки через війну і оселилась у Кропивницькому.

Зокрема, Олександра Кіріцева, яка вимушено виїхала з Маріуполя і наразі живе у Кропивницькому говорить, що з дівчатами познайомилась, під час навчання в університеті.Олександра виконує обов’язки голови студентського самоврядування, а інші дівчата приєдналися в культурно-масовий сектор й одразу активно проявили себе беручи всюди участь. 

“Завдяки енергії і активності ми об’єднались і притягнулися один до одного. І зараз вже не можемо один без одного, у нас така студентська родина сформувалась. Ми маємо спільні ідеї, працює на спільний результат і коли його бачимо, то це нас ще більше заряджає”, – ділиться Олександра Кіріцева.

Учасниця команди Тетяна Опанасевич стурбована низьким рівнем інтеграції, соціалізації й самореалізації вимушених переселенців у Кропивницькому. За її словами, дівчата з-поміж ВПО досі не відчувають себе тут, як вдома.

“Вони постійно переживають, тривожаться. Бояться, що їм знову потрібно буде залишати це місце. Вони хочуть побудувати для себе тут маленький затишний простір, де будуть почуватися комфортно і зможуть реалізовувати свої плани та ідеї, де знайдуть нових друзів і підтримку”, – поділилась Тетяна Опанасевич.

програма UPSHIFT
Команда Молодь сходу

Дівчата планують залучати різні групи людей з метою згуртованості молоді з-поміж вимушених переселенців.

“Прагнемо показати, що можна цікаво спілкуватися, щоб учасники не боялися себе розкривати, самореалізуватися, знаходити нові шляхи й цілі. Будемо ставити завдання, де вони співпрацюватимуть між собою, знаходитимуть виходи із певних проблем. Важливо не впадати у ступор та не губитися у глухих кутках, а йти вперед впевнено і вірити, що у них все буде добре, що вони знайдуть вихід із будь-якої ситуації, а ми представимо своє дружнє плече”, – говорить учасниця команди Інна Юхименко. 

Анна Подкопаєва зазначила, що по  закінченню проєкту дівчата і надалі планують подавати заявки й на інші гранти, поетапно розвиваючи свою ідею. 

Просвітницька робота щодо здорового харчування 

Студентки Марина Жуліда, Поліна Абрамова, Ірина Демченко та Марія Крамаренко з Кропивницького фахового коледжу харчування та торгівлі створили команду “Crazy fish” і розробили проєкт, який має на меті зруйнувати стереотипи та упередження щодо здорового харчування.

Так, дівчата планують проводити лекції, майстер-класи та вести онлайн-курс з приготування здорової їжі. Вони розробили буклети із найпоширенішими стереотипами щодо харчування та їх спростуванням, рецептами смачної, швидкої та корисної здорової їжі. 

Поліна Абрамова стверджує, що люди мають правильно харчуватися, адже ті, хто не звертає на це увагу, страждають потім на різні хвороби. 

“Своїм проєктом ми хочемо їм допомогти, надати цікаву інформацію про кухню, щоб у людей з’явилося натхнення смачно і корисно харчуватися”, – підкреслила дівчина. 

На думку дівчат, говорить Ірина Демченко, проблема стереотипних уявлень людей щодо здорового харчування є доволі поширеною. А команда хоче показати, що здорова їжа є корисною і доступною.

Інша учасниця команди Марія Крамаренко говорить, що головним партнером проєкту виступив коледж, в якому вони навчаються. 

“Виділили кабінет коледжу, де ми можемо розповідати та показувати людям, як правильно харчуватись. Ми будемо запрошувати викладачів, експертів, які проводитимуть майстер-класи з приготування корисної їжі. Наприклад, філе птиці. Якщо його не смажити, а тушкувати, буде і смачніше, і корисніше”, – впевнена дівчина. 

UPSHIFT
Команда Crazy fish

Марина Жуліда уточнила, що на заходи й майстер-класи запрошуватимуть школярів і студентів. 

“Ми хочемо показати молоді, що потрібно контролювати те, що ти їси. Показати, що корисна їжа може бути і смачна, і доступна”, – наголосила учасниця команди Марія Крамаренко.

Дівчата планують і надалі працювати в цьому напрямку навіть після завершення проєкту. 

Мистецтво як інструмент допомоги молоді 

Яна Тітова, Альбіна Хомутенко, Анастасія Нестерова та Альбіна Клименко об’єдналися у команду “Слідами корифеїв” з метою популяризувати театральне мистецтво серед молоді. Дівчата відвідують театральну студію “Маска”. Кажуть, що серед підлітків існує погана комунікація через онлайн навчання під час пандемії і повномасштабної війни. 

UPSHIFT
Команда Слідами корифеїв

Дівчата стверджують, що це може стати для підлітків проблемою в майбутньому. Тому вирішили за підтримки Театру Корифеїв, проводити в ньому екскурсії, влаштовувати зустрічі з акторами, щоб дізнатися більше про трупу, режисуру, історію, залаштункове життя. 

“Мистецтво – це інструмент, завдяки якому ми плануємо допомогти молоді. У нас був захід у форматі арттерапії, де ми малювали на холстах. Працюватимемо з підлітками 13-17 років. Сподіваємося, театральне мистецтво допоможе їм відкритися як особистостям, навчитися якісно комунікувати, знайти нових друзів” – говорить учасниця Анастасія Нестерова.

***

Як повідомила Вікторія Талашкевич, наразі відкритий набір молоді на програму UPSHIFT у Новоукраїнській та Олександрійських громадах. Більш детально про програму UPSHIFT можна в реєстраційній формі за цим лінком. 

Останні новини по темі
Читайте також

У Кропивницькому сьогодні, 24 квітня, у День пам’яті жертв Геноциду вірмен, відбувся мітинг-вшанування біля памʼятного знаку Хачкар....

17:58, 24 Квітня, 2025

На Кіровоградщині Олександрійська та Великоандрусівська громади повідомили про загибель воїнів на фронті....

16:30, 24 Квітня, 2025

У Світловодську був конфлікт між теплопостачальником «Світловодськпобут» і містянами, які встановили автономне опалення, проте й надалі отримували платіжки за централізоване. На...

16:18, 24 Квітня, 2025