Право на неіснуюче майно? У Кропивницькому почали розгляд справи щодо лісопарку «Никанорівський»

У четвер, 13 лютого, у Кропивницькому у суді розпочали розгляд справи по суті щодо лісопарку Никанорівського. Позов подала прокуратура через незаконне перешкоджання у доступі до ділянки на березі Сугоклея.
Ділянка над річкою — у приватні руки?
Нагадаємо, що парк Никанорівський знаходиться на захисній смузі правого берега річки Сугоклія у Кропивницькому.
Тут комунальну земельну ділянку по вулиці Прирічній намагаються захопити за схемою реєстрації нерухомого майна. У квітні 2024 року у парку почала працювати спецтехніка, а ділянку у зеленій зоні огородили парканом. Тоді місцеві жителі виступили проти забудови.
У відповідь кропивничанин Сергій Димитрович, який і встановив паркан, показав документи, що він є власником комплексу будівель дитячого табору, який був на цій ділянці десятки років тому. У право власності він отримав у 2023 році.
Кропивницька окружна прокуратура звернувся до суду в інтересах Кропивницької міськради щодо визнання недійсним свідоцтва про спадщину, яку отримав Сергій Димитрович. На час суду на ділянку у лісопарку «Никанорівський» наклали арешт. Поки тривають засідання, там заборонено проводити будівництво й загалом користуватися ділянкою.
Примарна нерухомість
У четвер, 13 лютого, у Ленінському районному суді розпочався розгляд по суті, передає кореспондентка «Гречки».
Сторону позивача представляла прокурорка Кропивницької окружної прокуратури Ольга Петрікєєва. Також на суд зʼявився Олексій Сніцар як представник інтересів Кропивницької міської ради.
Інтереси Сергія Димитровича представляли два адвокати: Андрій Пашковський та Олег Тарасенко.
Під час обґрунтування позову прокурорка розповіла, що комплекс будівель дитячого табору по вулиці Прирічній продали приватній фірмі «Світлозора» у 1998 році. Через два роки, у 2000 році, тут провели офіційну інвентаризацію. Згідно з описом, до комплексу будівель входили літній кінотеатр, літні будинки, огорожі, вбиральні, підвал, адмінбудівля тощо.
У 2006 році комплекс будівель по вулиці Прирічній, 49, отримала у приватну власність Любов Димитрович — яка й була власницею фірми «Світлозора».
У подальші роки спецінспекція неодноразово фіксувала, що ділянка занедбана, будівлі руйнуються, і на це скаржилися місцеві жителі.
У 2009 році тут провели повторну інвентаризацію будівель. Згідно з нею, деякі будівлі знищені повністю, знесені, або від них лишився лише фундамент і від однієї будівлі лишилися частини стін.

Відповідно міськвиконком вирішив припинити право власності на майно у зв’язку з тим, що цього майна вже фактично не існує. Проте в реєстр відповідну відмітку про знищення майна не внесли.
«Та відсутність запису в реєстрі не означає, що майно не знищено», — зауважила Ольга Петрікєєва.
Зі смертю Любові Димитрович нерухомість, від якої по факту майже нічого не лишилося, успадкував Сергій Димитрович. Прокурорка зазначила, що при цьому використовували технічний паспорт, у якому були вказані 15 будівель, які по факту відсутні.
Варто зазначити, що наразі у суді триває справа з обвинувачення інженерки з інвентаризації нерухомості. Її обвинувачують у підробці документів щодо лісопарку «Никанорівський».
А чого не кинулися раніше?
Щодо обґрунтування позову адвокати Сергія Димитровича ставили уточнювальні запитання. Наприклад, чи мала міська рада повноваження, щоб припиняти право власності. На що прокурорка відповіла, що це рішення міської ради ніким не оспорювався і залишається чинним.
Також суддя Владислав Драний також поставив представниці позивача уточнюючі запитання. Зокрема, чому ніхто не звертався до суду щодо будівництва у зеленій зоні дитячого табору — коли він будувався, коли він продавався приватній фірмі?
У відповідь Ольга Петрікєєва зауважила, що саме Сергій Димитрович у 2014 році огородив ділянку у лісопарку Никанорівський, виправдовуючи це тим, що там начебто знаходять будівлі, на які він має право власності.
«Цим він перешкоджав у користуванні та розпорядженні ділянкою. Тому ми вимагаємо усунути перешкоди шляхом визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину, скасування державної реєстрації об`єкта нерухомого майна, скасування державної реєстрації права власності та звільнення земельної ділянки», — уточнила прокурорка.
Після суддя оголосив перерву у розгляді справи — до 10 квітня.
Зазначимо, що по схожій схемі роками утримували ділянку в центрі міста, на розі вулиць Чорновола і Гоголя. Там ділянку обнесли парканом, посилаючись на те, що мають право власності на недобудову на цій ділянці. Прокуратура довела у суді, що насправді котлован і декілька залізобетонних плит не можна вважати нерухомістю.
Раніше «Гречка» розповідала, що відповів Сергій Димитрович на запитання щодо планів будівництва у лісопарку «Никанорівський».
команду “Гречки”