Реформа харчування та менше дітей: яким буде новий навчальний рік у Кропивницькому

У Кропивницькій громаді новий навчальний рік стартує з понеділка, 2 вересня. Скільки дітей піде у перший клас цьогоріч, які зміни у системі харчування у школах планується та як вирішується питання інклюзивності освіти — дізналася «Гречка».
Про зміни і нововведення у новому навчальному році під час брифінгу розповіла начальниця міського управління освіти Лариса Костенко, передає кореспондентка «Гречки».
У Кропивницькому зменшилася кількість класів
За словами Лариси Костенко, у Кропивницькому зменшилася кількість першокласників та вихованців у дитсадках.
Так, у цьому навчальному році у дитсадках Кропивницького відкривають 334 групи, в яких виховуватимуться 6845 дітей. Це на 8 груп менше, ніж минулого року.
«В укриттях у дитсадках місць достатньо: 7 тисяч 614. Щоденно ж садки відвідують близько 4 тисяч вихованців і вихованок», — уточнила Лариса Костенко.
Прогнозується (точна цифра буде відома з 5 вересня), що цьогоріч в школах міста навчатимуться 24 774 учні й учениці. Це на 1034 дитини або на 28 класів менше, ніж минулоріч. Щодо перших класів, то у 2024 році набір складає на 283 дитини менше — це мінус 5 класів у порівнянні з попереднім роком.
Загалом у Кропивницькому навчання проходить у:
- 38 дитсадках
- 38 школах,
- 3 приватних школах і дитсадках,
- 5 позашкільних закладах освіти,
- 5 професійно-технічних закладах.
«Навчальний рік почнеться з понеділка, 2 вересня. Навчання у наших школах проходитиме очно. В деяких буде один день дистанційного навчання», — сказала Лариса Костенко.
У Кропивницькому у цьому навчальному році 13 шкіл працюватимуть в одну зміну, всі інші — у дві.
Доступність й інклюзивність в освіті Кропивницького
За інформацією міського управління освіти, у Кропивницькому всі заклади мають кнопки виклику біля входу для маломобільних людей. 54 заклади облаштовані пандусами, ще у 17 мають безбар’єрний доступ.
У 2024 році у закладах та укриттях встановили дві підіймальні платформи, які забезпечують доступність приміщень для людей з інвалідністю: у дитсадку #31 та ліцеї «Лідер».
«При капітальному ремонті укриттів управління капбудівництва також забезпечує безбар’єрність простору. І це незалежно від того, чи є наразі серед учнів люди з маломобільних груп населення, чи ні», — уточнила Лариса Костенко.
Водночас у Кропивницькому збільшується кількість інклюзивних груп та класів. Якщо у 2023 році такі класи нараховували 87 учнів й учениць, то цьогоріч йдеться про 114 дітей.
У дитсадках було 134 вихованців і вихованок в інклюзивних групах. У новому навчальному році нараховується 175 дітей у таких групах.
Також збільшується кількість дітей на індивідуальному навчанні.
«Та це пов’язано насамперед з тим, що більшість учнів й учениць з цієї категорії перебувають за кордоном, і таким чином отримують й українську освіту», — уточнила Лариса Костенко.
У Кропивницькому ліцей «Максимум» має на кожній паралелі дистанційний клас. Для дітей, які наразі навчаються за кордоном, передбачені 5-7 годин на тиждень уроків з українським компонентом: мова, література, історія. Це зроблено для того, щоб не перевантажувати ученицю чи учня двома програмами навчання.
Укриття і генератори
За словами Лариси Костенко, станом на серпень 2024 року у Кропивницькому 74 відсотки від загальної кількості шкіл забезпечені генераторами. Важливо, що йдеться про генератори, які забезпечують електрикою укриття у випадку відключень.
«Та цей процес продовжується. Адже управління капбудівництва при введенні в експлуатацію укриття по проєкту передбачає й облаштування генераторами. Тому їх кількість буде збільшуватися», — пояснила вона.
У навчальних закладах Кропивницького загалом нараховується 115 укриттів на 21 тисячу 116 місць. За словами начальниці управління освіти, це на 676 місць більше, ніж було у 2023 році. Кількість місць вдалося збільшити за рахунок ремонтів вже наявних укриттів.
Також станом на серпень 2024 в укриття закупили 702 лавки. У рамках міської програми розвитку освіти у вересні-жовтні у Кропивницькому планують докупити всі необхідні лавки — по завершенню ремонтів в укриттях.
Нове обладнання у школах і садочках
За рахунок коштів міського бюджету кожному дитсадку у Кропивницькому придбали великий дидактичний набір Фребеля, який допомагає розвивати дрібну моторику.
У 2024 році у дитсадки коштом міського бюджету закупили понад 440 ліжок.
У школи ж ще у 2023 році з бюджету Кропивницького закупили обладнання для трьох лінгвафонних кабінетів. У цьому році відкривають вже 10 таких кабінетів.
«Все обладнання вже у закладах освіти. Кабінети ще облаштовуються меблями. Та з 2 вересня учні й учениці зможуть в них займатися як вивченням мов, так й інформатикою», — уточнила Лариса Костенко.
Заклади освіти у Кропивницькому долучилися до реформи харчування, яка передбачає зокрема оновлення і ремонти харчоблоків у школах й дитсадках.
«Ми підготували зі своєї сторони шість проєктів, з яких чотири відібрали. На ці 4 проєкти ми отримали 40 мільйонів гривень субвенції з держбюджету», — додала начальниця міського управління освіти.
За ці кошти, а також за співфінансування з місцевого бюджету планують капітально відремонтувати 6 харчоблоків у закладах освіти відповідно до новітніх вимог і норм.
Крім того, у цьому навчальному році всі школи Кропивницького працюватимуть з електронними журналами та щоденниками.
Раніше «Гречка» розповідала, скільки у 2024 році коштує зібрати у школу першокласника.