Родовищу літію на Кіровоградщині бути: на якому етапі розробка

На Кіровоградщині продовжують розробку родовища літієвої руди на ділянці “Полохівське”. Наразі вже почали буріння свердловин.
Як повідомила Смолінська територіальна громада на своїй Facebook-сторінці, бурінням свердловин на території громади займається українська компанія “Геобудівельні технології” на замовлення ТОВ “Укрлітійвидобування”.
Роботи розпочали наприкінці жовтня біля села Копанки. Генеральний директор та головний геолог компанії “Укрлітійвидобування” Михайло Гейченко зазначив, що роботи виконують за рекомендацією британської компанії AMC Consultants. На ділянці планують буріння трьох свердловин глибиною 100 – 120 метрів.

Для чого буріння?
Матеріал, отриманий в результаті буріння відправлять для досліджень до сертифікованих лабораторій.
Головний геолог пояснив, що експертиза визначить, як породи реагують на тиск, температуру та інші фізичні впливи. На основі цих результатів спроєктують майбутню шахту.
Також планують буріння ще п’ятьох свердловин глибиною 25-40 метрів, щоб уточнити гідрогеологічні умови експлуатації родовища.

У компанії зауважують, що в світовій практиці середні терміни розробки подібних проєктів складають 8-10 років від моменту отримання ліцензії до запуску виробництва.
Проте, навіть зважаючи на активні бойові дії, що тривають на території України майже 2 роки, дослідно-промислова розробка Полохівського родовища не сповільнювала темпи. Втім, є певні види робіт, які можливо буде виконати лише після завершення війни.
В Україні немає фахівців, які мали б потрібну компетенцію для розвитку проєкту.
“Відповідно є частина робіт, які в принципі буде неможливо виконати до завершення війни. Наприклад, глибоке буріння на 1000 метрів і більше з метою вивчення рудоносності глибоких горизонтів. Іноземні фахівці, які мають обладнання та компетенції для виконання таких робіт, на даний момент просто не можуть перебувати в Україні”, – пояснив директор зі стратегічного розвитку компанії Денис Альошин.
Організація пройшла планову перевірку держгеоконтролю, відповідно до її висновків всі роботи на Полохівському родовищі відбуваються згідно із затвердженим графіком. Завершення процедури оцінки впливу на довкілля заплановано на 2024 рік.
Нагадаємо, ліцензію компанія отримала ще у 2017 році. Ліцензію отримали на 20 років, однак за попередньою інформацією покладів на видобуток руди вистачить на 25-30 років. Літієву руду, а точніше її концентрати, використовують у будівництві електроавтомобілів, загалом електроніці, скла, а також керамічній промисловості. Як відомо, поки в країні не видобувають літієву руду, а закуповують.
Детальніше про плани та хід робіт “Гречка” пояснювала за цим посиланням.