Самозахоплення землі і тротуарів: громадянам пропонують самим судитись з порушниками

12:38, 06 Травня, 2024

Якщо хтось незаконно вирішив перенести паркан і таким чином захопив тротуар чи землю, то не отримає жодного покарання. Хіба що хтось із громадян подасть до суду, адже перевірки на дотримання вимог містобудівного законодавства з 2022 року заборонені.

Такі висновки випливають із відповіді на інформаційний запит “Гречки” від Департаменту містобудування та земельних ресурсів міськради Кропивницького.

Раніше видання писало про проблему з тротуарами у приватному секторі, зокрема, і те, що частково тротуарів немає, бо їх захопили власники будинків, просто переставивши паркани.

Наприклад, така ситуація на вулиці Кропивницького. Деталі можна побачити на відео.

Як повідомили у відповіді на запит, нормами Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не передбачено отримання та видача дозвільних документів для проєктування та будівництва чи встановлення парканів, воріт та огорож. 

Крім того, для встановлення факту наявності або відсутності порушень при встановленні огорожі необхідно здійснити позапланову перевірку дотримання вимог містобудівного законодавства та у законний спосіб оформити матеріали позапланової перевірки. 

Однак у зв’язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 13.03.2022 року № 303 , на період воєнного стану припиняється проведення планових та позапланових заходів державного нагляду і державного ринкового нагляду, що робить перевірки неможливими. 

Єдиним способом вплинути на ситуацію, може бути цивільний позов до суду.

“Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на даний час не здійснює державний контроль за використанням та охороною земель в зв’язку з дією Постанови № 303, що виключає можливість встановлення факту самозахоплення земельної ділянки за вищевказаною адресою. Одночасно повідомляємо, що згідно із вимогами частини 4 статті 15 Закону України «Про звернення громадян», статей 15, 16 Цивільного кодексу України громадяни мають право звернутись до суду за захистом свого особистого майнового або немайнового права та інтересу у разі його порушення, зокрема і при порушенні правил добросусідства”, – йдеться у відповіді.

Нагадаємо, останнє гучне самозахоплення землі сталось у Никанорівському сквері у Кропивницькому. Тоді перевірки почали лише після того як інформація набула розголосу в медіа, а заяви до поліції писали громадські активісти.

Яка може бути відповідальність за самозахопення землі?

 Відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки залежить від розміру шкоди, завданої цим правопорушенням. 

Відповідно до статті 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, самовільне зайняття земельної ділянки тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ( 170-850 гривень станом на 2024 рік)  і на посадових осіб – від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. 

3 Згідно із статтею 19-1 Кримінального кодексу України, самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику карається штрафом від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ( 3400-5100 гривень станом на 2024 рік) або пробаційним наглядом на строк до двох років. 

Самовільне зайняття земельної ділянки, вчинене особою, раніше судимою за кримінальне правопорушення, передбачене цією статтею, або групою осіб, або щодо земельних ділянок особливо цінних земель, земель в охоронних зонах, зонах санітарної охорони, санітарно-захисних зонах чи зонах особливого режиму використання земель карається обмеженням волі на строк від двох до чотирьох років або позбавленням волі на строк до двох років. 

Самовільне будівництво на самовільно зайнятій земельній ділянці, зазначеній карається штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17000-68000 гривень станом на 2024 рік)  або пробаційним наглядом на строк до трьох років, або обмеженням волі на той самий строк. 

Самовільне будівництво будівель або споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці, зазначеній у частині другій цієї статті, або вчинено особою, раніше судимою за таке саме кримінальне правопорушення або кримінальне правопорушення, передбачене частиною третьою цієї статті карається позбавленням волі на строк від одного до трьох років.

Останні новини по темі
Читайте також

Сьогодні, 25 січня, Смолінська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель на фронті земляка-захисника Олександра Соломонідіна....

17:32, 25 Січня, 2025

У Кропивницькому волонтери етнографічного проєкту «Баба Єлька» запустили у продаж версію настільної гри «Монополія», яка знайомить гравців з історією, пам’ятками та бізнесами мі...

16:58, 25 Січня, 2025

У Світловодську, що на Кіровоградщині, бригадам екстреної медичної допомоги передали перші портативні УЗД-апарати, які дозволяють проводити діагностику безпосередньо на місці ви...

14:50, 25 Січня, 2025