Як тротуари можуть покращити життя: розповідаємо на прикладах

14:31, 26 Квітня, 2024

Нехтування якістю інфраструктури для пішоходів, зокрема якістю тротуарів, типова практика для багатьох українських міст. У той самий час саме пішохідна інфраструктура робить міста безпечнішими та зручнішими, а отже привабливішими для інвестицій та туризму. 

“Гречка” розповідає:

 • Чому тротуари важливі?
 • Якими мають бути зручні тротуари?
 • Яка ситуація із тротуарами у Кропивницькому?

Чому тротуари важливі?

“Ходьба – це законне використання громадського простору, і людей слід підтримувати та заохочувати, щоб вони обирали ходьбу. Хоча з цим твердженням важко не погодитися, ми часто бачимо, що його не дотримуються на практиці, що призводить до створення непривабливих і навіть ворожих середовищ для пішоходів”, – йдеться в одному зі звітів Міжнародної федерації пішоходів. Це організація, яка з 1963 року відстоює права пішоходів на глобальному рівні. Серед її членів 48 організацій з 30 країн світу. України немає у цьому переліку, проте це зовсім не означає, що у нас з цим немає проблем. 

Навпаки, із ходом повномасштабної війни, зростанням кількості людей, які отримали травми й (на короткий час або і назавжди) стали маломобільними – саме якість і доступність пішохідної інфраструктури відіграє ключову роль.

 Чи зможуть люди із травмами реабілітуватись, отримати медичну допомогу та освіту, знайти роботу і дістатись до неї, самостійно обслуговувати себе чи сходити до театру? Все це залежить від якості пішохідної інфраструктури. Адже не кожен з нас є водієм або велосипедистом, а от пішоходами у той чи інший момент бувають всі.

Великою мірою те, що зараз маємо у більшості міст в Україні є радянською спадщиною, яка не реконструювалась роками. Але велика небезпека полягає і в тому, що під час реконструкції інфраструктури потреб пішоходів не врахують.

Влітку 2022 року я вже бачив об’єкти, які відновлювали в Ірпені, в інших містах. Я побачив, що там відбудовують все так само як і було. От був там такий собі псевдопандус – так його гарненько відбудували, хоч користуватися ним неможливо”, розповідав “Гречці” в інтерв’ю Дмитро Щебетюк, засновник організації «Доступно.UA».

Він ще раз підкреслює, що доступність – це те, що зручно для всіх. 

“Коли я у Кропивницькому заміряв нахил з’їзду з тротуару на пішохідний перехід, позаду мене зібралися люди. І коли загорілося зелене світло, то вони ще декілька секунд стояли, хоч могли обійти мене та переступити бордюр. Бо звикли проходити саме по з’їзду, адже це зручніше для всіх“,– розповів він.

Тротуар – зменшення аварійності

Якщо тротуари неякісні чи відсутні (як-от часто у приватному секторі Кропивницького), пішоходам доводиться йти по проїжджій частині дороги. Це не зручно ні для пішоходів, ні для водіїв. З настанням темряви ситуація стає ще небезпечнішою, адже водій може просто не побачити пішохода вчасно.

Ходьба – корисна для здоров’я 

МОЗ наголошує, що ходьба – доступна кожному і кожній фізична активність. 

Ходьба має безліч переваг, зокрема:

 1. Це кардіотренування для серця та судин.
 2. Покращує здатність краще поглинати та використовувати кисень.
 3. Впливає на якість, легкість та швидкість виконання щоденних справ.
 4. Зменшує стрес та тривожність.
 5. Допомагає підтримувати здорову вагу.

Більше пішоходів – менше заторів

У містах, де більшість людей обирають пройтись пішки чи скористатись громадським транспортом, зменшується кількість заторів. Це водночас полегшує життя водіям і сприяє зменшенню забруднення повітря.

Туристична привабливість

Окрім наявності певних туристичних атракцій, місто має бути зручним для пішоходів. Адже саме ті міста, де зручно гуляти пішки, обирають туристи. 

Покращення соціально-економічного розвитку

Пішохідна інфраструктура покращує бізнес-клімат і приваблює інвесторів. 

Обираючи місце проживання, ми орієнтуємось як на інфраструктуру поряд, так і можливість до неї дістатись. Якщо від вашого дому до дитсадка сто метрів, які вам доведеться долати по багнюці без тротуару, це автоматично зменшує привабливість житла.

 Якщо ви хочете відкрити затишну кав’ярню, але розумієте, що клієнтам до вас буде нереально дістатись, то вочевидь ви оберете інше, більш комфортне місце. Так само і забудовник дивиться насамперед на те, що оточуватиме його новобуд.

Якими мають бути ідеальні тротуари за будівельними нормами?

Визначення.

Тротуар – елемент дороги, призначений для руху пішоходів, який прилягає до проїзної частини або відокремлений від неї газоном.

Пішохідна доріжка – доріжка з покриттям, призначена для руху пішоходів, виконана в межах дороги чи поза нею. 

тротуар в Канаді схема організації
Схема організації інклюзивного тротуару у Канаді. Ілюстрація з посібника “Доступність і безпека пішохідних шляхів: норми і рекомендації”

При виготовленні проєктно-кошторисної документації та капремонті тротуарів нині послуговуються державними будівельними нормами (ДБН В 2.3-5:2018 «Вулиці та дороги населених пунктів») і обов’язково облаштовують:

 •  пандуси на перехрестях доріг для маломобільних груп населення з відповідним кутом нахилу;
 •  тактильні елементи доступності, зокрема жовтого кольору; 
 • у разі необхідності влаштовується водовідведення тощо. 

Проте мають вплив й інші будівельні норми, за дотримання який наші тротуари стали б шикарними. 

Зокрема ДБН Б.2.2-5:2011 “Благоустрій територій” вказує: 

 • ішохідні доріжки треба здійснювати облаштовуючи вздовж них алею, адже ходити тротуарами без тіні у спекотний день некомфортно, а для деяких людей і небезпечно для здоров’я. (Пункт 5.5.9)
 • Водночас зелені насадження не повинні виступати на пішохідні доріжки. Гілки мають бути не нижче ніж 2,1 м, аби не заважати людям і уникнути травм (пункт 9.9.2).
 • Пішохідні доріжки, якими користується багато людей, треба обладнувати майданчиками для відпочинку, в тому числі з урахуванням потреб маломобільних груп населення. Такі майданчики мають бути обладнані лавками та урнами. Адже місце для перепочинку, коли втомився, важливе.
 •  На пішохідних доріжках не повинно бути сходів, бордюрів. Поздовжній похил пішохідних доріжок не може перевищувати 1:12. У разі необхідності влаштування сходів на пішохідних доріжках, їх треба дублювати пандусами та обладнувати поручнями, розмір і ширина яких теж нормується.(п. 5.1.4)
тротуар зі сходинками порушує норми ДБН
тротуар зі сходинками незручний для маломобільних людей
Тротуари Кропивницького, які не відповідають сучасним будівельним нормам
 • Елементи благоустрою, що можуть стати перешкодою для маломобільних людей, треба розміщувати в одну лінію за межами пішохідної зони. Ці перешкоди треба маркувати, використовуючи яскраві та контрастні кольори. Оптимальними для маркування є кольори яскраво-жовтий, яскраво-жовтогарячий, та яскраво-червоний. (п. 4.20.7)
 •  Для покриття пішохідних доріжок, тротуарів і пандусів не допускається застосування насипних або крупноструктурних матеріалів, що перешкоджають пересуванню людей на колісних кріслах або з милицями.  Покриття з бетонних плит повинно бути рівним, а товщина швів між плитами – не більше ніж 0,015 м  (п. 5.1.4)
тротуар з нерівностями незруручний і небезпечний
Тротуар біля медзакладу Кропивницького незручний для пішоходів, не кажучи вже про маломобільних людей
 • На пішохідних переходах максимальна висота бордюру у місці перетину з проїжджою частиною не повинна перевищувати 0,025 м.
 • Тверді види покриття повинні мати шорстку поверхню. Заборонено застосування як покриття кахельної, гладких або відполірованих плит зі штучного і природного каменю (п. 9.1.3).
 • Покриття пішохідного переходу треба виконувати контрастним та рельєфним, щоб створити умови для переходу як людей на колісних кріслах, так і людей в з порушеннями зору  (п.5.6.12).
 • Оформлення елементів інженерного обладнання не повинне порушувати рівень благоустрою території, погіршувати умови пересування, суперечити технічним умовам. Зокрема кришки люків оглядових колодязів, розташованих на території пішохідних доріжок і тротуарів треба проєктувати, як правило, в одному рівні з покриттям прилеглої поверхні. В іншому випадку перепад відміток не повинен перевищувати 0,02 м, а зазори між краєм люка і покриттям тротуару мають бути не більше ніж 0,015 м . (п.9.6.14)
Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Проте, реконструкція тротуарів іде дуже повільними темпами та і не всюди, де проводять реконструкції, враховано всі норми.

Окремо регламентується розташування літніх майданчиків. Хоча згідно з розділом II Порядку № 2027 літні майданчики заборонено розміщувати на пішохідних доріжках, тротуарах та алеях, якщо це перешкоджає вільному руху пішоходів. У нас цим правилом зазвичай нехтують. Тому, рухаючись по тротуару, людині часто доведеться змінювати напрям руху, щоб обійти будову.

літній майданчик кафе перекриває тротуар
літній майданчик перекриває тротуар
Літнтики, які не дають проходу пішоходам і змушують їх виходити на дорогу

Також інколи перешкодою в русі стають припарковані на тротуарі авто, хоча стоянка там забороняється. Винятком є легкові автомобілі та мотоцикли, які можна ставити на краю тротуарів, де для руху пішоходів залишається щонайменше 2 метри.

машина перекриває тротуар
Пішоходу, який рухається пішохідною доріжкою, доведеться протиснутись між машин

Що з тротуарами у Кропивницькому?

«Це якийсь квест, щоб дійти до кардіології, лікарні УМВС чи в район Бєляєва. Поряд садочок, дітям і батькам неможливо пройти», – писав кропивничанин Роман Горобець, який у квітні минулого року створив петицію, вимагаючи відремонтувати тротуар по вулиці Героїв-рятувальників. Тоді петиція не набрала необхідної кількості голосів, тому міська рада її не розглядала. 

Наприклад, у 2019 році за понад 14 мільйонів відремонтували частину дороги й тротуар на вулиці Степана Разіна. Вже навесні 2020 через асфальт почали пробиватись рослини. Але проблема не лише в якості асфальту, а й тому, що шматок тротуару згодом закінчується.

Катастрофічна ситуація із тротуарами у приватному секторі, де часто місце попід будинками, де мав би бути прохід для пішоходів, мешканці обгородили парканами, фактично вчинивши самозахоплення землі. Це констатувала міська влада, коли почала створювати проєкт ремонту вулиці Кропивницького. Із самозахопленням нічого вдіяти не змогли. 

З такою ж бідою – без тротуару і шансів на його будівництво – жвава автомобільна вулиця Святослава Хороброго (раніше Ушакова – авт.) і Межовий бульвар, де про тротуар люди просять роками.

Цікавою виявилась і доля збудованої у 2018 році дороги від вулиці Любомира Гузара (раніше Комарова – авт.) до вулиці Героїв України. У проєкті нової дороги був тротуар, цього вимагають ДБН, проте його будівництво перенесли на наступний рік. У 2019 проєктно-кошторисну документацію не переглядали, а потім він взагалі зник з офіційних ремонтних планів. Згідно з відповіддю міської ради на запит “Гречки”, нині будівництво тротуару не фігурує у програмах житлово-комунального розвитку міста. Тому вже 7 років кропивничани йдуть від оптового овочевого ринку до мікрорайону Новоолексіївки пішки, по протоптаній з одного боку стежці. Влітку вона заростає бур’янами, з якими також не можуть справитись: офіційно довколишні ділянки в оренді, і саме орендарі мали б косити будяки та амброзію.

Окремою бідою є нечищені від снігу тротуари взимку. Адже зазвичай навіть там, де з покриттям все гаразд, вони або неочищені та травмонебезпечні, або частину їх займає сніг, скинутий після очищення доріг. Де тротуарів немає, то навіть теоретично чистити ніхто не мусить.

Аналіз якості тротуарів біля медзакладів Кропивницького

Проаналізувати якість всіх тротуарів у місті складно. Тож “Гречка” вирішила провести огляд якості тротуарів поблизу деяких медзакладів Кропивницького. Так з 19 по 24 квітня 2024 ми зняли на відео потенційну дорогу пішохода від зупинки громадського транспорту до медзакладів:

 • Стоматологічне обʼєднання ( в народі міська стоматполіклініка)
 • Обласний центр медицини і фізичної реабілітації Кіровоградської області
 • Поліклініка Центральної міської лікарні ( в народі поліклініка №3)
 • Обласний кардіологічний центр
 • Поліклінічне відділення №1 ( в народі поліклініка №1)
 • Амбулаторії сімейної медицини №1-3 ( в народі поліклініка №5)

Загалом, проблеми всюди спільні: нерівності тротуарів або просто болото замість твердого покриття, калюжі на всю пішохідну доріжку, відсутність пологих бордюрів і вузька пішохідна зона.

Деталі з оглядами дороги до медзакладів на відео нижче.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Скільки витрачали у Кропивницькому на ремонти тротуарів 2021-2024 роках

Як повідомили “Гречці” на запит у Кропивницькій міськраді, ремонт тротуарів здійснюють у рамках Комплексної програми розвитку житлово-комунального господарства та безпеки дорожнього руху в місті Кропивницькому на 2021-2025 роки. 

Нею у 2024 році передбачено кошти на капітальний ремонт тротуарів в сумі 5 500 000 гривень.

У 2021 на ремонт витратили 6 571 864 гривень. За ці гроші зробили капремонт:

 • тротуару міжквартального проїзду від вулиці Незалежності (Космонавта Попова) до вулиці Генерала Жадова,
 • почали капремонт тротуару по вулиці Генерала Кульчицького. 

У 2022 році ремонт тротуарів не фінансували.

У 2023 році на ремонт витратили 1 007 051 гривню (завершили капремонт тротуару по вулиці Генерала Кульчицького). 

Одразу додамо, що це не всі витрати на тротуари, адже часом фінансують їх створення і з інших програм. Наприклад, нині будують тротуар у рамках капітального ремонту дороги по вулиці Героїв України. Аналогічно кілька років тому тротуар запроєктували разом з ремонтом вулиці Полтавської.

У грудні готові були проводити ремонт тротуару на одній з вулиць Старої Балашівки за майже 3 мільйони гривень, проте пропозиції потенційних підрядників відхилили та повторно тендер не оголошували.

Варто відзначити, що попри те, що 56% кропивничан мешкають у приватному секторі, у програмах ЖКГ фактично не враховані їх потреби. І щодо тротуарів зокрема.

“Але ж здебільшого дороги у приватному секторі міста облаштовані ще у 1980-х роках. І коли ми проводили опитування мешканців приватних будинків, то серед основних проблем людей були саме дороги та відсутність централізованої каналізації. Також люди відмічають відсутність тротуарів, що наразі актуально і для маломобільних груп населення. Зокрема це стосується дороги з інтенсивним рухом від вулиці Героїв-рятувальників до Межового бульвару і надалі. Там немає тротуарів взагалі”, – каже громадська активістка Інга Дуднік, яка проводила аналіз міських програм.

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Останні новини по темі
У Кропивницькому вшанували пам’ять ліквідаторів Чорнобильської аварії
Нацполіція мегазакладка
«Закладка» на сотню пакетів: на Кіровоградщині викрили наркозбувача з іншої області
Читайте також

Знам’янська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель на фронті земляка-захисника Олександра Колісника....

18:30, 30 Травня, 2024

У Кропивницькому сьогодні, 30 травня, напередодні Міжнародного дня захисту дітей оголосили імена переможців щорічного міського конкурсу “Дитина року”....

18:27, 30 Травня, 2024

Протягом місяця у Кропивницькому в рамках акції Інспекція «Ї» виявили понад 100 рекламних вивісок з російською мовою....

17:39, 30 Травня, 2024