Скарби Онуфрієвщини: «Баба Єлька» презентувала шосту серію документального циклу про Кіровоградщину

09:32, 16 Листопада, 2024

Волонтерки етнографічного проєкту «Баба Єлька», які досліджують фольклор та історію Кіровоградщини, 14 листопада презентували шосту серію документального циклу. У новому випуску мова йде про жителів Онуфріївської громади.

Нагадаємо, у лютому цього року команда громадської організації «Баба Єлька» анонсувала нову просвітницьку ініціативу «Стань агентом Баби Єльки», яку реалізують за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). У межах ініціативи команда має створити низку культурних продуктів, серед яких серіал про старожилів найвіддаленіших сіл Долинської, Устинівської, Онуфріївської, Голованівської та Петрівської громад Кіровоградської області.

Про що йдеться у новій серії 

У новому випуску команда під час експедиції відвідала довгожителів у Деріївці, Куцеволівці та Павлиші.  


У Деріївці команда  поспілкувалася  із родиною Соколових — Іваном Миколайовичем 1938 року народження і Ольгою Іванівною 1942 року народження. Подружня пара, окрім історій про тяжке життя в сорокових роках, колгоспне рабство, молодість, весілля, роботу в артілі і лозоплетіння, розповіли історію побудови своєї хати — оздобленої дерев’яним мереживом з «хвильончастими дверима та вікнами». 

Іван та Ольга Соколови

Побут, весілля, проводи в армію та багато інших митей з життя жителів Деріївки вдалося побачити на  фото, які позбирала від односельців та зберігала у своїх домашніх альбомах  агентка у своєму селі вчителька історії місцевої школи Тетяна Харенко-Охріменко. Деріївка передала команді проєкту не лише цінні спогади старожилів, а й поповнила фонди Етнолабораторії «Баба Єлька»  старовинною свиткою, яка належала Марії Карась 1909 року народження та підзорником Мотрі Плаксій 1898 року народження. 

Тетяна Охріменко і Лідія Черньонкова

У селі Куцеволівка волонтерки спілкувалися із Ольгою Тартачною 1947 р.н. та Нінель Яциною 1953 р.н. Жінки родом з Житомирщини та Дніпропетровщини, які потрапили на Кіровоградщину в пошуках заробітку, а згодом тут й осіли. Разом з ними команда «Баби Єльки» навчилася готувати традиційну місцеву страву — вареники з салом, або, як кажуть у народі, з «піском». Їхній рецепт давно є в книзі «Смачна Кропивниччина», але про них до цього моменту була відома лише теорія. 

Світлана Буланова, Ольга Тартачна та Нінель Яцина

Павлиш подарував проєкту знайомство зі ще одним довгожителем – Карпом Колісником, який у січні святкуватиме 100-річчя. Народився чоловік 1925 року у селі Молдовка Голованівського району, у 90-х родина переїхала до Павлиша Онуфріївської громади. Він розповів про найважливіші віхи історії, свідком і учасником яких він став – серед них Голодомор 1932-1933 років, Друга світова війна, складні повоєнні роки. Окрім фіксування життєвих перипетій чоловіка, нам вдалося записати від нього кілька унікальних пісень, серед яких – чумацька.

Карпо Колісник

«Баба Єлька», відкривши для себе Онуфріївську громаду, стала фанатом цього краю. Ми полюбили абсолютно усе тут: людей, хати, природу. Мало того, у нас зʼявилась ідея ще одного проєкту, про який ми розкажемо вже дуже скоро», — розповіла про враження від експедиції голова ГО «Баба Єлька», журналістка Інна Тільнова. 

Документальний цикл продовжує розкривати та відтворювати цінні аспекти культури та спільноти різних куточків Кіровоградщини.

Родина Колісників і команда «Баби Єльки»

Переглянути серіал «Баба Єлька» можна на ютуб-каналі проєкту.

Останні новини по темі
Читайте також

У ніч на 14 грудня ворог атакував Кіровоградщину ударними безпілотниками. В області відпрацювала протиповітряна оборона....

08:43, 14 Грудня, 2024

У суботу, 14 грудня, у Кропивницькому та на Кіровоградщині, як і по всій країні, діятиме графік відключень електрики....

18:53, 13 Грудня, 2024

Світловодська, Олександрійська та Знамʼянська громади, що на Кіровоградщині, повідомили про загибель захисників....

17:16, 13 Грудня, 2024