Серіал, книга та одяг: на Кіровоградщині стартує проєкт підтримки культурної спадщини регіону
На Кіровоградщині стартує проєкт “Стань агентом Баби Єльки”, в рамках якого планують провести експедиції в п’яти громадах Кіровоградщини та створити 10-серійний серіал, книгу, репліки комплектів старовинного одягу та колекцію вибійок, створених на основі орнаментів, притаманних Кіровоградщині, а також альбом зі схемами вишивок традиційних сорочок та інші “родзинки”.
Нагадаємо, “Гречка” повідомляла раніше про те, що у Кропивницькому є організація “Баба Єлька”, фольклорний проєкт зі збереження культурної спадщини. Досдідниці за власної ініціативи проводять експедиції по різних куточках Кіровоградщини і збирають від мешканців фольклорні автентичні народні пісні. Також дослідниці збирають експонати, рецепти, старі фотографії, вишиванки та рушники. “Баба Єлька” видала книгу рецептів “Смачна Кропивничинна” та презентувала етносумки.
Голова громадської організації “Баба Єлька” Інна Тільнова сьогодні, 28 лютого, під час пресконференції зазначила, що даний проєкт, який підтримуватиме агенство США з міжнародного розвитку USAID планує привернути увагу українців до збереження культурної спадщини, вийти на новий рівень досліджень, популяризуючи їх, передає кореспондентка “Гречки”.
За словами Інни Тільнової, міжнародна організація підтримуватиме проєкт протягом року.
“Заходи будуть максимально масштабними і комплексними. Це не лише експедиції до віддалених куточків нашого регіону, які ми ініціювали і проводили за власний кошт протягом п’яти років і публікації в друкованих виданнях та соцмережах, все більш масштабно. Наприкінці проєкту ми хочемо презентувати культурні продукти”, – зазначила Інна Тільнова.
У рамках проєкту планують працювати над різними окремими напрямками.
Серіал “Баба Єлька”
Цей 10-серійний серіал планують знімати про найвіддаленіші села Кіровоградщини та їхніх мешканців. Під час експедицій дослідниці планують віднайти духовні і матеріальні скарби.
Режисеркою серіалу буде Катерина Мурована, яка до цього працювала над серіалом “Експедиція на піч Баба Єлька” у співпраці з “Суспільним” до початку повномасштабного вторгнення. Автором саундтреку до серіалу буде композитор Максим Величко. Перший епізод серіалу планують презентувати за кілька місяців. Серіал транслюватимуть у потягах інтерсіті в різних напрямках України.
Етноекспедиції разом з молоддю
У рамках проєкту за методичним посібником, розробленими кандидаткою педагогічних наук Світланою Листюк і за підтримки наукової консультантки Світлани Проскурової планують проводити експедиції спільно з молоддю. При так званих польових дослідженнях планують збирати різну інформацію від старожилів, які мешкають у віддалених громадах Кіровоградщини (від автентичних українських пісень до етнографічних матеріалів).
Так, по проєкту спільно з агентами, якими можуть стати школярі, студенти й старші люди, планується в п’яти громадах:
- Голованівська,
- Оникіївська,
- Долинська,
- Устинівська
- Петрівська
Молоді пропонуватимуть провести виїзні експедиції і зібрати інформацію від старожилів.
Книга “Тисяча пісень Баби Єльки”
Співзасновниця проєкту, онучка баби Єльки, упорядниця видання книги Світлана Буланова зазначила, що за роки існування організації і проведених понад сотні експедицій селами Кіровоградщини, записали понад тисячу українських автентичних пісень.
“В рамках цього ініційованого нами проєкту ми впевнені, що запишемо велику кількість пісень від місцевих мешканців, адже поїдемо у віддалені громади. Як показує практика, чим далі від Кропивницького, тим більше ми записуємо автентичного народного матеріалу. Тому за результатами експедицій ми додамо зібрані пісні до вже впорядкованих і видамо книгу, попередня її назва “Тисяча пісень Баби Єльки”, – уточнила відповідальна за цей напрямок Світлана Буланова.
Дослідниці уточнюють, що книгу видадуть за наукової підтримки Інституту мистецтвознавства та фольклористики НАН України.
“Наукова співробітниця Інституту Людмила Єфремова потужна етномузикологиня, яка видала збірку пісень, зібраних з усіх областей України теж долучиться до проєкту. В рамках співпраці з проєктом в кінці 2024 року вперше в історії Кіровоградщини побачить світ збірка автентичних народних пісень Кіровоградщини“, – підкреслила Світлана Буланова.
Колекція одягу і вибійок
В рамках проєкту планують відшити репліки старовинного українського вбрання, приманного Кіровоградщині. За словами дослідниць, це має бути 10 комплектів жіночого, чоловічого і дитячого одягу.
За словами голови громадської організації “Баба Єлька” ідея проєкту полягає не тільки в тому, аби збирати інформацію, а й в тому, щоб впроваджувати надбання культури в сучасне життя.
“Наша збірка рецептів потроху впроваджується в життя кропивничан. Тепер ми замахнулися на одяг, оскільки візуальний одяг українців був тривалий час спотвореним у спаплюженим, ми хочемо розвінчати той міф про те, що українці мали шароварщину і щоб люди могли дати собі відповідь в тому, як, власне виглядав українець та українка сто років тому на теренах Кіровоградщини”,- підкреслила Інна Тільнова.
Науковим партнером цього напрямку проєкту став Кіровоградський обласний краєзнавчий музей. Поетапно дослідниці аналізують і вивчають фонди музею, спільно з майстринями студій “Александрин”, “Асгард”, “Шляхетний одяг” та “Видимо-невидимо” планують відшити одяг, таким чином відтворивши старовинний одяг.
Також в підсумку проєкту планують презентувати колекцію вибійок спільно з творчою майстернею “Будяк кучерявий”. Вибійки – давнє українське мистецтво, його активно відроджують наразі у Кропивницькому. Член проєкту “Баба Єлька” Костянтин Данильченко спільно з дизайнеркою Наталкою Андріяновою планують відтворити копії орнаментів, надрукувати штампи на 3D принтері, зробити колекцію.
Планують, що охочі матимуть змогу прийти в етнолабораторію і за допомогою штампів оздобити своє вбрання.
Оцифровані експонати, альбом зі схемами вишивки та інші “родзинки”
Команда баби Єльки планує під час експедицій зібрати колекції старовинних речей і оцифрувати їх. Так, на сайті і в соцмережах організації з’явиться новий розділ “цифрова колекція”, де розмістять колекцію оцифрованих експонатів.
Окрім того, планують видати друкований альбом зі схемами вишивок традиційних сорочок, які зберігаються в колекції етнолабораторії “Баба Єлька”.
“По закінченню проєкту свою діяльність ми плануємо розвивати і надалі так само як і розвінчувати стереотипи про те, що наш регіон це фольклорна дірка і біла пляма. Особливо це актуально тоді, коли росія намагається знищити нашу ідентичність, нам хочеться доводити що ми шляхетні, модні, багаті і ми тут, в центрі України б’ється серце Кропивницького і “Баба Єлька” до цього причетна”, – підсумувала Інна Тільнова.