Суд над Червінським у Кропивницькому: викликали поліцію і вимагали відвід суддів

Сьогодні, 18 квітня, у Кіровоградському районному суді продовжили розгляд справи з обвинувачення колишнього в. о. командира однієї з частин Сил спецоперацій Романа Червінського у перевищенні повноважень.
Це засідання тривало п’ять годин, впродовж яких клопотали про відвід суддів та викликали поліцію.
Суд над Червінським: версії обвинувачення та захисту
За версією обвинувачення, Роман Червінський не погодив зі Службою безпеки України дії під час спецоперації з вербування російського пілота. Начебто він допустив витік інформації про зосередження сил на аеродромі «Канатове» у Кропивницькому районі. Аеродром росія обстріляла 23 липня 2022 року, внаслідок чого загинули троє людей, 19 зазнали поранень.
У квітні 2023 року Роману Червінському у Києві оголосили про підозру у перевищенні повноважень, які призвели до тяжких наслідків і обрали запобіжний захід на час розслідування: перебування під вартою без альтернативи застави.
Сам Роман Червінський стверджує, що операцію з вербування російського пілота проводило власне СБУ, а до нього звернулися як до контррозвідника на останньому етапі операції.
«У цій робочі групі був співробітник СБУ, який займався контррозвідувальними заходами. І всі дії, які вчиняв він, тепер інкримінують Червінському. І слідчі намагалися приховати участь СБУ у тій операції, проте у відповідях на офіційні запити знайшлися відповідні документи», – розповів «Гречці» адвокат обвинуваченого Андрій Йосипов.
Суд над Червінським у Кропивницькому
Після завершення розслідування справу передали у Кіровоградський районний суд.
Підготовчі засідання у Кропивницькому відбулися 12 та 17 квітня. На першому засіданні мали виступити 17 потерпілих людей, проте до суду прийшов тільки один з них.
Вже на другому засіданні у справі Червінського сторона захисту клопотала про те, щоб справу розглядав не один суддя, а колегія з трьох суддів. Суд клопотання задовольнив. І переніс засідання до тієї дати, коли суд зможе зібрати колегію.
Варто зазначити, що термін запобіжного заходу Роману Червінському спливає 19 квітня.
«Якщо не оберуть продовження запобіжного заходу, то пан Роман може бути звільненим з-під варти. Але прокуратура може за цей час подати клопотання не про продовження цього запобіжного, а призначення іншого – наприклад, по іншому провадженню», – пояснив «Гречці» адвокат Андрій Йосипов.
Та колегію суддів у Кіровоградському районному суді зібрали швидко і засідання призначили на 12:00 у п’ятницю, 19 квітня. Окрім Ігоря Гершкула, який розглядав цю справу у Кропивницькому, до колегії увійшли ще Ірина Бойко та Олександр Квітка. Цікаво, що на цей же час призначені засідання у двох з них – Ігоря Гершкула та Олександра Квітки.

Через повітряну тривогу засідання перенесли на годину. Як і в попередні засідання у Кропивницькому у цій справі, місцеві та київські активісти прийшли до суду з акцією підтримки обвинуваченого.


Потерпілий не є потерпілим
«Склад суду змінився, розгляд справи починається з початку. Тому хочу, щоб ще раз обговорили, хто з потерпілих з’явився, хто ні, чи належно їх повідомили. Адже нас про засідання повідомили менш ніж за добу», — зауважив Андрій Йосипов.
В обвинуваченому провадженні зазначено 17 потерпілих. Це люди, які потерпіли від російського обстрілу «Канатового».
Сторона захисту назвала маніпуляцією те, що прокуратура внесла їх як потерпілих від Романа Червінського, а не від російської агресії.
«Тому я наголошую на тому, щоб визначити статус потерпілих у цій справі. Тобто проводили засідання за їх участі», — додав адвокат.
Костянтин Глоба заявив, що як мінімум один потерпілий подав заяву про те, що не є потерпілим у цій справі – але її не оголосили.
Своєю чергою прокурор заявив, що у Кримінально-процесуальному кодексі немає норми, щоб потерпілих допитували на підготовчому засіданні.
«Тож закликаю суд продовжити засідання», — сказав прокурор.
Колегія суддів відповіла, що засідання продовжать, адже треба розглянути клопотання прокуратури про продовження запобіжного заходу Роману Червінському.
«Я наполягаю на дотриманні хронології розгляду. Є інші клопотання, які подані раніше. Таким чином ви надаєте перевагу стороні обвинувачення, в обхід інших клопотань розглядаючи їхнє», — зауважили у відповідь адвокати.
Про відвід суддів
Адвокат Андрій Йосипов наголосив, що склад колегії суддів має визначатися під час зборів відповідного суду.
«Щоб зрозуміти, чи можу я заявити про відвід суддів, я маю отримати інформацію щодо зборів Кіровоградського райсуду, під час якого визначити склад колегії, яка розглядає цю справу», — додав Андрій Йосипов.
Ще одне клопотання стосувалося того, що у справі є інформація з грифом «секретно» — а саме, чи мають судді допуск до державної таємниці та відповідні умови для зберігання секретних документів?
У свою чергу прокурор підкреслив, що якщо у сторони є документи, на основі яких вони можуть оголосити відвід — то вони мають це зробити. А не клопотати про отримання такої.
«Це цілеспрямоване затягування суду. Адвокати маніпулюють, тому прошу оголосити їм зауваження», — сказав прокурор.
Адвокатка Людмила Куса оголосила відвід суддів.
«Порядок призначення суддів у колегію було порушено. Згідно з протоколом автоматизованого розподілу, суддя Ірина Бойко була на навчанні. Вже через декілька хвилин під час іншого розподілу суддя Бойко знову була зазначена як та, що на навчанні. У випадку, коли зібрати колегію неможливо, справа має передаватися в апеляційний суд. Але через три хвилини розподіл відбувся. Ми вважаємо, що було втручання в систему суду. І чому так поспішали призначити засідання саме на сьогодні, адже розподіл, наприклад, на інший день був би вже не порушенням», — сказала вона.
Поліція у судовій залі
Оскільки в Кіровоградському райсуді недостатньо суддів, щоб зібрати іншу колегію, адвокати обвинуваченого подали клопотання про передачу справи на розгляд до апеляційного суду. І викликали до зали поліцію, щоб оформити заяву про злочин: що судді не мали права починати засідання, адже склад був обраний з порушеннями.


До заявників доєдналися й активісти, які прийшли у суд підтримати Романа Червінського.

Після оголошення відводу колегія суддів вийшла у нарадчу кімнату, де пробули понад годину.
«У задоволенні клопотання відмовлено через його необґрунтованість», — зачитав рішення головуючий суддя Ігор Гершкул.
Роман Червінський попросив ознайомитися з усіма матеріалами справи — зокрема клопотаннями потерпілих, заявлених у справі.
Сторона обвинувачення продовжила наполягати, щоб перейти до розгляду клопотання про продовження запобіжного заходу.
Костянтин Глоба також подав друге клопотання про відвід суддів.
«Повторна заява про відвід містить ознаки зловживання, у задоволенні відмовлено», — сказав суддя Ігор Гершкул.

Людмила Куса зазначила, що вона має допуск до державної таємниці, а судді – не факт, що ні. Тож клопотала про отримання інформації щодо цього.
Ірина Бойко відповіла, що всі судді мають доступ до держтаємниці.
«І секретар також має доступ до держтаємниці», — додала суддя.
У цьому клопотанні також відмовили.
Та тут була оголошена повітряна тривога, у зв’язку з чим сторона захисту клопотала про перенесення засідання на завтра. На цей момент засідання тривало вже 5 годин.
«Оголошується перерва до 12:00 19 квітня», — оголосив головуючий суддя.
