Суддів підозрюють у держзраді? Чому суди у Кропивницькому скаржаться на прокуратуру
Кропивницький апеляційний суд заявив про тиск на суддів зі сторони Кіровоградської обласної прокуратури. Також подібні заяви написали у Кіровському районному судді Кропивницького і зокрема суддя Олексій Галаган. Водночас це вже не перша його скарга на прокурорів та правоохоронців. Чим саме обґрунтовують скарги – розібралася «Гречка».
Судді Кропивницького апеляційного заявили про тиск
На початку квітня у Кропивницькому апеляційному суді відбулися збори суддів, в результаті яких вони направили звернення до Вищої ради правосуддя (ВРП) щодо втручання у їхню роботу.
У повідомленні вказується, що за заявою громадянина Держбюро розслідувань та Кіровоградська обласна прокуратура почали провадження за статтею про державну зраду. Фігурантами у розслідуванні вказанні зокрема і судді апеляційного суду.
Пізніше слідчі Державного бюро розслідування встановили, що заявник із заявою про скоєння суддями злочину не звертався. Тому слідчий ДБР постановив закрити справу «з відсутністю події злочину». Проте процесуальний прокурор Кіровоградської обласної прокуратури скасував цю постанову про закриття розслідування. У постанові прокуратури про цю справу зазначається, що слідство триває, зібрані матеріали, та є посилання про обґрунтовану підозру деяким суддям Кропивницького апеляційного, Кіровського та Ленінського районних судів – водночас підозри цим суддям не вручені та дотепер.
І додають, що проведення негласних слідчих дій та збір інформації щодо суддів в рамках цього розслідування є «безпосереднім втручанням у діяльність суддів щодо здійснення правосуддя». Також судді заявляють, що у провадженні не визначено, які саме їхні дії підпадають під статтю про державну зраду у рамках цього розслідування.
«Голослівно стверджується, що всі судді Кропивницького апеляційного суду, два судді Ленінського районного суду, Кіровського районного суду м.Кропивницький, а також адвокати Кіровоградської області вчиняють державну зраду», – написано у документі.
У таких діях судді Кропивницького апеляційного вбачають спробу зі сторони Кіровоградської обласної прокуратури тиснути на них та перешкоджати їхній діяльності. І начебто через «особисті образи» та «бажання помсти» прокурори роблять запити у різні структури в рамках розслідування.
«Така поведінка прокурорів обумовлена тим, що отримуючи відмову у задоволенні клопотань чи апеляційних скарг, вони сприймають це як особисту образу. Прокурори вдаються до помсти шляхом порушення кримінального провадження стосовно суддів. Зокрема направляють запити до держустанов, тим самим поширюючи інформацію про те, що відомості їм необхідні в межах кримінального переслідування про державну зраду судді», – йдеться у повідомленні до Вищої ради правосуддя.
Окрім ВРП, судді Кропивницького апеляційного направили звернення про втручання в діяльність до Генерального прокурора, а також керівнику Кіровоградської обласної прокуратури.
Конфлікт між суддями та прокурорами у Кропивницькому: передісторія
Це вже не вперше, коли у Кропивницькому місцеві судді заявляють про тиск на них зі сторони правоохоронців. Наприклад, у лютому 2020 році Олексій Галаган з Кіровського райсуду заявив про тиск на нього зі сторони прокурорів, тому що він фігурує у провадженні про правопорушення через те, що не задовольнити клопотання про арешт майна в іншій справі.
У відповідь в Кіровоградській обласній прокуратурі запевнили, що діють виключно у рамках законодавства.
«Нам не зрозуміло, чому елементарні, на перший погляд, порушення, виявлені прокурорами, окремими суддями трактуються як тиск. Йде слідство щодо за фактом можливого постановлення суддею Олексієм Галаганом свідомо неправосудних судових рішень», – відповіли тоді у прокуратурі.
Вже 18 квітня 2024 року Олексій Галаган також направив заяви до Вищої ради правосуддя та Генпрокуратури про «вжиття заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя». У ній він вказує. що є серед підозрюваних у провадженні Кіровоградської обласної прокуратури про державну зраду, але підозри йому не вручали.
При цьому заява Олексія Галагана майже частково повторює іншу, яку отримала Вища рада правосуддя 28 березня 2024 року. Це було звернення від зборів суддів Кіровського райсуду, підписане головою суду Романом Петровим.
У цьому зверненні судді Кіровського районного суду Кропивницького закликають Вищу раду правосуддя «вжити заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя». А від Генпрокурора – притягнути службовців обласної прокуратури до відповідальності, витребувати матеріали розслідування за справою щодо держзради, в якому фігурують судді. А також звернутися до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів з дисциплінарною скаргою на посадовців прокуратури, зокрема керівника.
«Гречка» звернулася до керівництва Кіровоградської обласної прокуратури за коментарем щодо цієї ситуації. Їхня позиція буде опублікована по отриманню.
Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею