Траурні кортежі без оголошень: активісти звертатимуться до міськради аби з воїнами прощались публічно

У Кропивницькому міська рада не попереджає публічно про дату церемоній прощання з полеглими захисниками і захисницями. І поховальні кортежі проходили через центр міста всього декілька разів. Родини військових вирішили підготувати звернення, щоб змінити цю ситуацію.
Щоб містяни могли віддати шану
У четвер, 3 квітня, центром Кропивницького впʼяте (за підрахунками «Гречки») проїхав поховальний кортеж з військовослужбовцями «на щиті». В цей день на Facebook-сторінці кропивницького благодійного фонду «Полк Святослава Хороброго» опублікували допис щодо того, що про ці кортежі ніде публічно не попереджають.
«Про траурний кортеж дізнаємося випадково. Чуючи поліцейську сирену, проходячи в цей час по центру. І сьогодні ми випадково дізналися про хвилину прощання і встигли підійти», — йдеться у дописі.
Нагадаємо, що вперше траурний кортеж проїхав по Великій Перспективній у Кропивницькому 15 жовтня 2024 року, коли містяни прощалися з полеглим Олексієм Назарчуком. Кортеж зупинявся під час загальнонаціональної хвилини мовчання біля центральної площі міста, щоб кропивничани могли віддати шану полеглому.
«Ми сподівалися, що чин прощання з Олексієм стане переломним моментом в традиції вшанування полеглих Героїв у нашому місті. Але і досі рідні мають випрошувати цю прощальну хвилину, а громадськість може лише гадати, буде вона завтра чи ні», — зауважили у дописі благодійного фонду.
На цю проблему звернула увагу й кропивничанка Зоя Лебідь. У дописі на Facebook вона зауважила, що хотіла віддати шану полеглому, проте про кортеж 3 квітня не знала.
«По можливості віддаю шану. Та для цього добре б, як мінімум, знати про прощання і маршрут кортежу. А у нас в місті про це знають лиш рідні. Жодних оголошень», — написала вона.
І додала, що в інших громадах повідомляють про дату і час церемонії прощання з загиблими.
Безпекові питання
Як пояснив «Гречці» начальник пресслужби Кропивницької міської ради Сергій Якунін, про дату поховання не повідомляють відповідно до наказу військового командування. Наказ виданий у травні 2024 році.
«Забороняється зазначати у дописах, присвячених похованню захисників та захисниць України час та місце поховання героїв в медіа та соціальних мережах. Вимога стосується підприємств, установ, організацій усіх форм власності та населення громад», — пояснив він.
У пʼятницю, 4 квітня, у «Просторі Хоробрих» у Кропивницькому рідні діючих і полеглих військових обговорили проблему церемонії вшанування полеглих захисників і захисниць у центрі міста, передає кореспондентка «Гречки». Порушували питання і публічного оголошення про траурні кортежі у центрі міста. За результатами обговорення пропозиції оформлять у зверненні до Кропивницької міської ради.
Текст цього звернення буде опублікований і на інформаційному порталі «Гречка».
Нагадаємо, що у Кропивницькому церемонії прощання з полеглими військовими до повномасштабного вторгнення росії проходили на Театральній площі. Після лютого 2022 поховання відбувалися лише на кладовищах та у храмах.
У травні 2023 року кропивничанка Зоя Лебідь створила петицію, в якій вимагала від місцевої влади змінити церемонію прощання. У відповідь в міськраді зазначили, що це не вони вирішують, як відбуватиметься церемоніал.
У березні 2024 у Кропивницькому відбулося поховання полеглого захисника, активіста Дмитра Сінченка. Тоді його дружина Олена Сінченко зверталася до міськради з проханням організувати церемонію у центральній частині міста. Їй відповіли, що не можуть цього зробити з безпекових питань.
команду “Гречки”