“Творив не так, як інші”: у Кропивницькому відкрили виставку пам’яті художника Михайла Надєждіна
У Кропивницькому 12 січня відкрили виставку картин народного художника України Михайла Надєждіна, який 40 днів тому пішов із життя. Експозицію, яка буде представлена протягом місяця, присвятили пам’яті митця. Рідні та колеги поділилися із “Гречкою” спогадами про художника.
На захід завітало чимало гостей, серед яких друзі, близькі та колеги художника, передає кореспондентка “Гречки”.
Презентація відбулася в обласному Музеї мистецтв. Усього на виставці представлено понад 60 картин митця.
Вони виконані у стилях реалізму, сюрреалізму, експресіонізму та абстракціонізму.
Почав малювати ще підлітком
Михайло Надєждін народився у 1935 році у селі Констянтинівка на Сумщині.
“Батько жив у багатодітній родині, де у нього було п’ять братів та сестер. На його дитинство припала війна. Після неї – бідність”, – розповідає донька митця Оксана Журавель.
Свої перші картини Михайло написав у підлітковому віці. За словами доньки Оксани, вже тоді чоловік зрозумів, що це його покликання.
Донька пригадує, як батько розповідав, що коли в армії побачили, як він малює, то демобілізували раніше, аби той зміг вступити на навчання до Дніпропетровського державного художнього училища.
Творив не так, як інші
Як розповів художник та колега митця Анатолій Кімнатний, Михайло Надєждін не боявся експериментувати.
“Деякі художники перед тим, як малювати, продумують свої картини до деталей. У Михайла ж все інакше. Для нього було головне створити щось виключно своє. Саме тому його картини такі незвичні та унікальні”, – каже Анатолій.
Михайло Надєждін як поет
“Окрім того що малював, тато ще й писав вірші. Але він швидше робив це за покликом. У віршах виражав свій світогляд – усе, про що думав”, – розповідає донька Оксана.
Вірші писав із римою і без. За життя митець не видавав власних збірок. Його творчість залишилися на сторінках щоденника, який він вів протягом багатьох років.
Проте, як зазначає донька Оксана Журавель, потяг до поезії передав сину Андрію – також художнику.
Завжди з усмішкою
За словами колеги Олега Юрченка, Михайло Надєждін завжди сприймав усе через усмішку.
“Я запам’ятав його саме по цій усмішці. Іноді вона була лукавою або іронічною, але завжди приємною. Михайло належить до тих людей, які завжди сприймають все з оптимізмом. І можливо саме цей оптимізм допомагав йому йти по життю”, – говорить Олег.
Крім того він зазначив, що митець завжди намагався передати цей оптимізм рідним, колегам та близьким.
“Колодязь знань”
У 1989 році Михайло Надєждін очолив Кіровоградську обласну спілку художників.
“У ті часи, щоб створити таку спілку не достатньо було просто піти та зареєструвати її. Перед цим Михайло збирав художників області, допомагав їм організувати місцеві виставки, а також презентації в Києві – це і було умовою створення спілки художників”, – розповідає Ганна Осіпова, яка працювала разом з Михайлом понад двадцять років.
За словами жінки, митець був чудовим наставником, оскільки багато знав і намагався цей досвід передати наступним поколінням. Через це Ганна називала Михайла Надєждіна “колодязем знань”.
Загалом під час виставки присутні ділились спогадами про митця, обговорювали його творчу спадщину, вплив на розвиток образотворчого мистецтва.
Як переглянути виставку
Відвідати виставку можна в обласному Музеї мистецтв за адресою вулиця Велика Перспективна, 60, де вона буде розміщена протягом місяця.
Музей працює за наступним графіком:
- з понеділка по четвер з 9 до 18 години,
- у п’ятницю з 9 до 17 години,
- у суботу з 10 до 18 години.
Щоб переглянути виставку, попередньо потрібно придбати квиток.
Довідково
Михайло Володимирович Надєждін народився 18 травня 1935 року в селі село Костянтинівка Хотінського району (нині — Сумський район, Сумська область) — український художник, живописець, Заслужений діяч мистецтв, Народний художник України, лауреат премії Осмьоркіна. Депутат Кіровоградської обласної ради.
У 1957 році, після демобілізації з армії, вступив до Дніпропетровського державного художнього училища, де навчався у художників-педагогів: Григорія Чернявського, Миколи Родзіна, Олександра Куко. У 1962—1963 роках працював по розподілу у Запорізькому педучилищі, де викладав малюнок. Протягом 1963—1973 років викладав у дитячій художній школі, де організовував і брав участь у численних виставках.
У 1985 році ініціював створення в Кіровоградської обласної організації Спілки художників України. У 1989 році був обраний її першим головою. Серед його робіт: «Барнаул. Військовий табір», «Хірургія», «Двоє», «Сади Едему», «Художник і модель», «Проєкт пам’ятника Дон-Кіхоту», «Художник і модель», «Сон», «Біля моря», «Натюрморт з косівським глечиком».
Помер народний художник України Михайло Надєждін вночі 5 грудня 2023 року.