У ворожому полоні загинула українська журналістка: медійники закликають розслідувати обставини її смерті
Інститут масової інформації, до якого долучені українські журналісти та медійники, закликає міжнародні організації та інституції провести розслідування щодо обставин смерті української журналістки Вікторії Рощиної. Також медійники вимагають перевірити стан і захист прав українських журналістів, яких утримують у ворожому полоні.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець офіційно підтвердив смерть української журналістки Вікторії Рощиної у своєму Telegram-каналі 10 жовтня 2024 року. Він уточнив, що про смерть медійниці йому підтвердила російська сторона.
За його словами, Вікторія Рощина зникла безвісти у серпні 2023 року на тимчасово окупованій території України. У вересні її рідні звернулися із заявою щодо її розшуку.
«Звернення від рідних отримав і Офіс Омбудсмана. Лише у травні 2024 року в росії підтвердили, що вона затримана і перебуває на території рф, це підтвердив і Міжнародний Комітет Червоного Хреста. Чому молода жінка померла, перебуваючи в російській неволі, – невідомо», — йдеться в дописі.
За словами омбудсмана, він повідомив ООН та МКЧХ, щоб вони зафіксували факт смерті цивільної, яку незаконно утримувала рф.
«Про обставини смерті говорити зарано, проводиться робота, щоб їх встановити, у будь-якому випадку про ці обставини ми дізнаємося. Відомо, що її переводили з Таганрога до Москви, це був етап підготовки до звільнення… На жаль, тут ми не встигли», — зазначив Петро Яценко, представник Координаційного штабу під час етеру.
Також він повідомив, що за даними Коордштабу в російському полоні близько 25 українських журналістів. Серед них є ті, які вважаються зниклими безвісти.
Що говорить Інститут масової інформації
Інститут масової інформації (ІМІ) зазначає, що українські журналісти закликають міжнародні організації та інституції розслідувати вбивство 27-річної української журналістки, яка загинула в російському полоні, та вжити невідкладних заходів для перевірки стану і захисту прав українських журналістів, які перебувають у ворожому полоні.
Як зазначають в ІМІ, Вікторія Рощина була ув’язненою понад рік. До російського полону вона була фізично здоровою.
«Ми маємо всі підстави вважати, що її смерть була або результатом умисного вбивства, або наслідком жорстокого поводження та насильства, яких вона зазнала під час перебування в російському полоні. Вікторія Рощина була затримана 3 серпня 2023 року на тимчасово окупованій території України, де вона виконувала свою журналістську роботу, плануючи висвітлити життя людей в умовах окупації. За даними Міністерства оборони рф, її смерть настала 19 вересня 2024 року», — йдеться в дописі Інституту.
ІМІ із заявою, до якої долучаються українські кореспонденти, закликають колег з українських, закордонних та міжнародних медіа, Міжнародного Комітету Червоного Хреста, ООН, ОБСЄ, ПАРЄ вжити всі необхідні заходи.
Своєю чергою, Дипломатична служба Європейського союзу зазначила, що Вікторія Рощина була журналісткою, яка висвітлювала агресивну війну росії проти України. Вона була лауреаткою премії «Мужність у журналістиці».
За наявною інформацією, Вікторія Рощина померла, коли її перевели до москви з в’язниці в таганрозі. Вона — 13 журналістка, яка загинула від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну.
Інформаційний портал «Гречка» підтримує заяви та заклики Інституту масової інформації. Всі журналісти нашого видання долучились до підписання заяви-звернення.