Україна пройшла зиму без блекаутів: що чекати влітку

Цьогоріч Україна успішно пройшла опалювальний сезон без масових відключень світла, попри регулярні атаки росії на енергетичну інфраструктуру. Одним із ключових чинників стала м’яка зима, стабільна робота атомної генерації (до 50% усього обсягу виробництва), відновлення близько 5 ГВт потужностей теплової й гідроенергетики та імпорт електроенергії з ЄС у години пікового навантаження.
Про це розповіли експерти з енергетики під час заходу “Енергосистема під тиском: як Україна пройшла ОЗП та що попереду” проведеного DiXi Group, повідомляє кореспондентка “Гречки”.
Українська енергосистема перебуває в перманентному стані підготовки.
Однак попереду нові виклики. За словами представників енергетичного сектору, влітку система зіштовхнеться з високими температурами та зростанням навантаження, а також необхідністю масових ремонтів генеруючих потужностей. Тому ймовірне залучення імпорту електроенергії та посилення уваги до розвитку розподіленої генерації.
До наступної зими Україна має накопичити щонайменше 12 млрд кубометрів газу. Для цього потрібно імпортувати близько 4–5 млрд кубометрів, що стане суттєвим фінансовим навантаженням. Також критичним буде захист мереж і генерації від атак — минулого сезону ключову роль зіграли стабілізаційні заходи та фізичний захист об’єктів.
Енергетики наголошують: система працює у режимі постійної підготовки, а стабільне проходження зими — результат злагоджених дій, міжнародної допомоги й професіоналізму галузі. Водночас подальша стійкість вимагатиме і внутрішніх реформ, і зовнішньої підтримки.
«Якщо не буде обстрілів, плануємо пройти літо та зиму без обмежень споживання», – сказав Олексій Брехт, виконувач обов’язків голови правління “Укренерго”, попри те, що літо стає проблематичним через необхідність ремонтів електростанцій і збігається з навантаженням через високі температури.
Нагадаємо, востаннє у Кіровоградській області погодинні відключення світла були 8 березня, проте тривали вони лише кілька годин.