Встановили за недійсним договором: суд зобовʼязав демонтувати аквапарк у Дендропарку

15:11, 12 Лютого, 2025

Прокуратура подала до суду на підприємців, які встановили аквапарк у Дендропарку у Кропивницькому. У заяві зазначили, що підприємці використали для цього договір про оренду, який був скасований ще у 2014 році.

Будівництво у Дендропарку

Як зʼясувала кореспондентка «Гречки» у Єдиному реєстрі судових рішень, у березні 2024 року Господарський суд Кіровоградської області розпочав розгляд позову Кропивницької обласної прокуратури, яка діяла в інтересах держави. 

Відповідачами виступили ТОВ «ХХІ-ВІК», ФОП Чуркіна А.О. та ФОП Катеринич Л.А.

Прокуратура вимагала у них звільнити ділянкою площею 0,5484 гектара у Дендропарку й демонтувати облаштовані на ній два каркасних басейни, станцію фільтрації паркан, дитячий майданчик. До складу цієї ділянки входять дві інші: одна з кадастровим номером 3510100000:37:309:0033, інша без такого.

Також у позові вимагали скасувати державну реєстрацію цих трьох ділянок.

У суді прокурор пояснив, що ці ділянки є частиною природно-заповідного фонду. За його словами, ТОВ «ХХІ-ВІК» ініціювало переоформлення двох земельних ділянок: з природоохоронного призначення до землі для житлової та громадської забудови. За словами позивача, для переоформлення використали недійсні документи.

Представник ТОВки у суді ж зазначав, що прокурор не навів доказів приналежності майна на цих ділянках жодному із відповідачів по справі.

Кропивницька міська рада порушень не побачила

Під час розгляду справи суд зокрема визначав, чому прокуратура представляє інтереси держави у цій справі, а не власне Кропивницької міськради. Зокрема суд досліджував офіційне листування щодо цього між прокуратурою та міськрадою. В одному з листів орган місцевого самоврядування повідомив, що контроль за використанням та охороною земель не в його повноваженнях. І додали, що не мають правових підстав вчиняти заходи для припинення підприємницької діяльності на земельній ділянці. 

У відповідь на це прокуратура вказала:

«Міська рада, як розпорядник землі, свідомо не здійснює захист порушених локальних інтересів. Хоча усвідомлює їх порушення, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається».

Суд визначив, що прокуратура має право представляти інтереси держави та місцевої громади при цих обставинах справи.

Скасований договір оренди: що вирішили суди

Суд встановив, що договір оренди спірної земельної ділянки у Дендропарку був підписаний 26 травня 2006 року. На основі документа за клопотанням ТОВ «ХХІ-ВІК» Кіровоградський земельно-кадастровий центр виготовив технічну документацію для розміщення тут аквапарку (на базі штучно створених озер), площею 0,6586 гектара.

Проте у 2014 році Господарський суд визнав недійсним договір оренди ділянки, де розташований аквапарк, та скасував відповідне рішення міськради.

«Доказів отримання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо спірних ділянок ТОВ “ХХІ-ВІК” до суду не надало», — йдеться у судових записах.

Розглянувши всі обставини справи, Господарський суд Кіровоградської області у липні 2024 року ухвалив рішення задовольнити позов прокуратури частково. Зокрема скасував державну реєстрацію і відповідно права власності на спірну ділянку.

У задоволення вимоги демонтувати басейні та інші споруди на цій ділянці суд відмовив.

Кропивницька окружна прокуратура подала апеляційну скаргу на це рішення суду. У скарзі вина вимагала звільнити ділянку від забудов.

Під час розгляду апеляції крім іншого прокурор наголосив, що по матеріалах щодо цієї ж спірної ділянки триває кримінальне провадження щодо самовільного захоплення землі. І у матеріалі кримінальної справи визначено, які саме обʼєкти побудовані на цій ділянці.

Своєю чергою представники відповідачі в у суді вказали, що «на дату подання позовної заяви прокурором не доведено факт наявності об’єктів на ділянці».

Проте суд вказав, що матеріали справи підтверджують, що ТОВ «ХХІ-ВІК» використовувало спірну земельну ділянку для розміщення аквапарку після отримання її в оренду за договором, який надалі було визнано недійсним.

Тож Центральний апеляційний господарський суд ухвалив рішення у цій справі. Він зобовʼязав ТОВ «ХХІ-ВІК» звільнити самовільно зайняті землі природно-заповідного фонду та демонтувати паркан, два басейни й інші споруди на ділянці.

Постанова складена 5 лютого 2025 року.  Її можуть оскаржити в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту постанови.

Як повідомляла «Гречка», раніше суд розглянув справу щодо добудови до ресторану «Арка», яку приватна фірма зробила на території Дендропарку у Кропивницькому.

Підтримай

команду “Гречки”


Останні новини по темі
Читайте також

Кам’янецька громада, що на Кіровоградщині, повідомила про смерть захисника Олексія Панченка.

17:49, 22 Березня, 2025

Сьогодні, 22 березня, під час проведення 21-го ретро-туру Гайворонська залізниця, що на Кіровоградщині, встановила національний рекорд як «Найдовша діюча вузькоколійна залізниця...

17:12, 22 Березня, 2025

Полеглому захиснику із Новомиргородської громади, що на Кіровоградщині, Вадиму Хищенку просять надати звання Героя України....

14:28, 22 Березня, 2025