Викидав хімікати за паркан: після чотирьох років у судах кропивницький хімзавод сплатить 5 мільйонів

Під час обшуку на території «Кіровоградпостач» у Кропивницькому у 2019 році слідчі виявили трубу, яка веде з підземного резервуара хімзаводу за паркан.
У зв’язку з цим у судах паралельно розглядали дві справи: про стягнення понад 5 мільйонів гривень із хімзаводу та адміністративну відповідальність тодішнього директора «Кіровоградпостач».
Чим завершилися ці суди — дізналася «Гречка».
Несплата податків і забруднення ґрунту: знахідка під час обшуку «Кіровоградпостач»
Як зʼясувала кореспондентка «Гречки» у Єдиному держреєстрі судових рішень, справа щодо забруднення земель хімзаводом «Кіровоградпостач» тягнеться ще з 2019 року. Щодо цього у судах розглядали два паралельних провадження.
Згідно з матеріалами справи, все почалося з кримінального провадження у 2018 році, де фігурувало ТОВ «Кіровоградпостач». Провадження було відкрито за фактами ухиляння від сплати податків, незаконного виготовлення підакцизних товарів та забруднення земель.
Як вказав прокурор, під час обшуку на «Кіровоградпостач» по вулиці Першій Виставковій, 9 у квітні 2019 року слідчі записували на відео внутрішню територію хімзаводу.
«Під час проведення обшуку виявлено відкриту каналізацію, з якої за допомогою шлангу здійснювалася перекачка рідини, яка надалі зливалася за територію підприємства. У ході проведення зазначеної слідчої дії відібрано зразки вищезазначеної речовини», — йдеться у матеріалах судової справи.

Слідчі встановили, що труба вела за паркан хімзаводу і зливала речовину прямо на землю за ним, вздовж залізничного полотна. Інформацію про це передали Держекоінспекції. Вже 11 квітня держінспектори з охорони природного середовища Кіровоградської області обстежили ділянку, куди з хімзаводу виливали хімікати. За їхніми підрахунками, загальна площа ділянок, на поверхні яких була речовина, тоді становила близько 0,34 гектара. Загальна площа всієї цієї ділянки за Держгеокадастром становить 271,07 гектара.
Держінспектори взяли зразки речовини, яку зливав хімзавод та ґрунту на забруднених ділянках. Аналіз виявив забруднення такими речовинами, як:
- нітрати,
- хлориди,
- амоній,
- органічні речовини,
- нафтопродукти.
Збитки, завдані внаслідок забруднення ділянки хімікатами, оцінили у 5 671 921 гривні.
Ділянка, куди йшла труба з каналізації хімзаводу, належить Одеській залізниці.
У зв’язку з виявленим фактом забруднення земель у Кропивницькому у судах паралельно розглядалися дві справи: одна стосувалася адміністративної відповідальності директора «Кіровоградпостач», а друга — стягнення з підприємства суми завданих збитків.
Суди щодо адмінвідповідальності директора «Кіровоградпостач»
Директор «Кіровоградпостач» 9 липня 2020 року отримав вимогу з’явитися до Держекоінспекції у Кіровоградській області, щоб скласти адмінпротокол по факту забруднення земельної ділянки, прилеглої до території хімзаводу.
Та посилаючись на те, що в країні на той час діяв карантин у зв’язку з пандемією ковіду, директор підприємства переніс дату. Потім дату переносили ще кілька разів, і вже 18 серпня старша держінспекторка склала цей протокол і постанову.
Директор «Кіровоградпостач» оскаржив цей протокол у суді. Він стверджував, що постанова має бути складена на відповідальних за забруднення середовища працівників заводу, а не на нього, а також що вона була складена з порушенням строків.
«Забруднення земельної ділянки, прилеглої до ТОВ «Кіровоградпостач» було виявлено ще 11 квітня 2019 року, а тому посадовці інспекції повинні були скласти протокол про адміністративне правопорушення не пізніше 12 квітня 2020 року», — йдеться в обґрунтуванні наданим директором хімзаводу.

Тож він вимагав скасувати постанову про свою адмінвідповідальність. Тоді 28 грудня 2020 року Ленінський районний суд у місті Кропивницькому ухвалив задовольнити позов директора хімзаводу і скасувати постанову Держекоінспекції.
Тоді Держекоінспекція Придніпровського округу не подала апеляцію на цю ухвалу суду — її натомість подала Кіровоградська обласна прокуратура. Розгляд цієї справи дійшов до Верховного суду, який визнав подання апеляційної скарги прокуратурою безпідставним і повернув її прокуратурі.
5 мільйонів гривень за хімікати у землю
Паралельно зі справою щодо адміністративної відповідальності директора «Кіровоградпостач», у суді розглядалася інша, яка теж стосується забруднення хімзаводом земель у Кропивницькому.
Так, 14 червня Господарський суд Кіровоградської області розглянув позовну заяву заступника керівника Кіровоградської обласної прокуратури до ТОВ «Кіровоградпостач».
У позові прокурор посилався на результати перевірки діяльності заводу Державною екологічною інспекцією Придніпровського округу. Згідно з результатами, «Кіровоградпостач» забруднював ґрунт. Шкоду від цих дій оцінили у 5 671 921 гривні.
Чому позов за забруднення земель подала прокуратура, а не Держекоінспекція?
«Листом Держекоінспекція підтвердила, що усвідомлює порушення інтересів держави, проте, маючи відповідні повноваження, свідомо їх захист не здійснює через відсутність коштів для сплати судового збору», — йдеться у судовому документі.
Позов прокуратури у 2021 році розглянув Господарський суд Кіровоградської області й ухвалив рішення про відкриття провадження у цій справі. Та провадження було призупинено, допоки Верховний суд розглядав справу щодо адмінвідповідальності директора хімзаводу за забруднення земель хімікатами виробництва.
Поновили розгляд у суді справи про стягнення 5,6 мільйона гривень у жовтні 2022 року.
Ухвалюючи рішення у цій справі 20 лютого 2023 року, Господарський суд Кіровоградської області взяв до уваги, що прокуратура не має доказів того, що забрудненими ділянками користувався лише «Кіровоградпостач», адже дві з них прилягають до інших підприємств. І те, що розрахунок завданих державі збитків внаслідок забруднення хімікатами був некоректним.
Тому у задоволення позову тоді відмовили.
Тоді Кіровоградська обласна прокуратура подала скаргу на це рішення до Центрального апеляційного господарського суду. Вже 7 серпня 2024 року на офіційному сайті Кіровоградської обласної прокуратури повідомили, що Центральний апеляційний господарський суд ухвалив рішення у цій справі.
«Задоволено апеляційну скаргу прокурорів та стягнуто з товариства шкоду в розмірі 5,7 мільйона гривень за забруднення земельної ділянки промисловими відходами», — йдеться у повідомленні.
Нагадаємо, що у 2020 році, під час пандемії ковіду, ТОВ «Кіровоградпостач» запустило випуск власної лінійки антисептиків для побутового використання.
Раніше «Гречка» повідомляла, що на Кіровоградщині судитимуть директора підприємства із переробки пластику за забруднення повітря, унаслідок чого захворіла людина.
Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею