Випробувати себе: як у Кропивницькому пройшов турнір для військових і ветеранів «Сильні України»

У суботу, 24 травня, Кропивницький приймав у себе Всеукраїнський турнір серед ветеранів та діючих військовослужбовців «Сильні України». «Гречка» розпитала учасників і учасниць про їхню мотивацію долучатися до спорту і чому такі змагання важливі.
На змагання прийшли як ветерани й ветеранки, так і діючі військовослужбовці й військовослужбовиці, передає кореспондентка «Гречки». Серед них є і професійні спортсмени, і ті, хто вирішив випробувати себе вперше.

«Я раніше займалася спортом, веслувала, тож змагання для мене не щось нове. Та зараз трохи нервую: хочу випробувати себе після великої перерви й сподіваюся, мені вдасться», — розповіла кропивничанка Олександра з обʼєднаної штурмової бригади «Лють».
Вона зізналася, що з дитинства мріяла бути військовою. Тому ще десять років тому, у 22-річному віці доєдналася до добровольчого батальйону «Святослав», а згодом батальйон перевели до «Люті».

«Коли тоді пішла до військкомату, мені пропонували посади, скажімо так, більш спокійні. Але я хотіла таку, яка повʼязана з активним рухом, доланням перешкод. У мене вища психологічно-педагогічна освіта, тож спочатку я працювала психологом. Та тепер займаюся тією справою, якою і хотіла», — додала вона (посаду Олександри ми не вказуємо з безпекових міркувань — прим. ред.).
На цьогорічному турнірі «Сильні України» учасники й учасниці могли обрати собі три з чотирьох дисциплін:
- жим лежачи,
- веслування,
- ривок гирі,
- ейрбайк.
Олександра обрала для себе жим лежачи, ривок гирі та веслування.
«Мені подобається ось цей змагальний аспект, випробувати свої сили. А тут ще й можна зустріти багатьох друзів і знайомих з усієї України», — додала вона.


Перед початком змагань тут панує дружня атмосфера: всіх охочих пригощають морозивом місцевого виробництва та кавою. Давні знайомі, які служили разом, обіймаються при зустрічі.


«Я у Кропивницькому вперше. Та саме ваш Михайло Дроботенко свого часу надихнув мене займатися спортом: ми з ним в одній палаті лежали після поранень», — поділився Артем Хребет з позивним «Грізлі».
Він колишній прикордонник, тож на початку повномасштабного вторгнення чекав, що його одразу викличуть до служби. Та виклик не приходив, тож він сам у перші дні прийшов до ТЦК. Так Артем Хребет потрапив до 107 бригади ТРО, де працював спочатку у розвідці, а потім в аеророзвідці.
У червні 2023 року захисник зазнав важкого поранення.
«До реабілітації я спортом не займався. А тут почав тренуватися. Перші змагання були у Дніпрі. Я вагався, чи я готовий до цього, та Михайло Дроботенко мене вмовив. Він став для мене прикладом того, що треба рухатись далі», — поділився «Грізлі».

Ветеран зізнався, що не був впевнений тоді у своїх силах. Та коли отримав перші медалі на попередньому турнірі «Сильні України», це стало початком його шляху у спорті. Згодом він виступив у складі команди українських ветеранів на міжнародному спортивному фестивалі Arnold Classic Europe в Мадриді. Тоді команда встановила світовий рекорд: українські ветерани за канат протягли чотири вантажівки загальною масою 35 тонн на 20 метрів за 30,69 секунди.
«Коли приїжджаєш на такі змагання — це про спілкування. Хтось підкаже зі свого досвіду щодо нюансів з протезами, той про спорт розповість. Ми як одна родина», — додав Артем Хребет.

Тож після відновлення він працює інструктором у київському Навчальному центрі підготовки операторів БПлА «Сапсан» і є постійним учасником турнірів «Сильні України». На цьогорічних змаганнях він обрав жим лежачи, веслування на тренажері та ривок гирі.
«Такі змагання — це в першу чергу як реабілітація, зокрема психологічна. Адже коли отримуєш важке поранення, ти не розумієш, де себе діти. Є хто вдається до деструктивних залежностей, сидять вдома. А тут ти приїжджаєш, бачиш таких же, як ти! І зʼявляється змагальний азарт, бажання рухатися вперед», — додав Артем Хребет.

Після підготовчих моментів головний суддя турніру «Сильні України» Василь Вірастюк покликав учасників і учасниць до себе, щоб дати останні перед початком настанови.

Під час змагань, окрім чотирьох основних дисциплін, також була зона стронгмену, де факультативно виступили ветерани та військовослужбовці.
Про результати цьогорічного турніру «Сильні України» і хто виборов призові місця — читайте згодом на «Гречці».
Раніше «Гречка» розповідала, що військовий з Кіровоградщини Арсен Рябошапко виборов срібну медаль на «Іграх Нескорених 2025».
Фото: Сергій Ковальов